Automatyczne nawadnianie ogrodu – o czym warto wiedzieć?

Automatyczne nawadnianie ogrodu – o czym warto wiedzieć?

25 lipca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Automatyczne nawadnianie ogrodu – o czym warto wiedzieć? 

Prawidłowe nawadnianie ogrodu pozwala na utrzymanie roślin i trawnika w dobrej kondycji. Sprawdź, o czym należy pamiętać, projektując automatyczny system nawadniania!

  1. Jak powinno przebiegać nawadnianie ogrodu?
  2. Co jest niezbędne do prawidłowego nawadniania ogrodu?
  3. Czy system nawadniania ogrodu jest skuteczny?
  4. Jak zaprojektować automatyczne nawadnianie ogrodu?

Nawadnianie ogrodu ręcznie jest czasochłonne i wymaga regularnej pracy. Doskonałym rozwiązaniem jest zaprojektowanie oraz zamontowanie systemu automatycznego nawadniania. W zależności od stopnia skomplikowania nawierzchni można wykonać go samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. 

Jak powinno przebiegać nawadnianie ogrodu?

Każdy ogród, niezależnie od tego, czy jest to jedynie trawnik, czy również krzewy oraz kwiaty, wymaga nawadniania – kluczowa jest regularność oraz odpowiednia obfitość. Podłoże powinno być zwilżone na głębokość około 15 centymetrów. Nie należy jednak jednorazowo rozlewać zbyt dużej ilości wody, ponieważ musi ona stopniowo wsiąknąć w glebę. Należy unikać także nadmiernego moczenia liści.

Szeroki wybór automatycznych systemów nawadniana pozwala doskonale dopasować sprzęt do danego ogrodu. 

Kliknij i dowiedz się, jak skutecznie podlewać rośliny: https://budowadomu24.pl/w-jaki-sposob-skutecznie-podlewac-rosliny/

Co jest niezbędne do prawidłowego nawadniania ogrodu?

W pierwszej kolejności niezbędny jest dobrze przygotowany i dopasowany do terenu projekt. Podlewanie w każdym ogrodzie może wymagać innego systemu. Samodzielne wykonanie systemu nawadniającego należy zacząć od sprawdzenia, czy w miejscu poboru wody jest odpowiednio wysokie ciśnienie. W razie czego, przed położeniem instalacji będzie można oprócz odpowiedniej rury dodać także urządzenie wspomagające. 

Podstawowy sprzęt niezbędny do nawadniania ogrodu składa się z:

  • pompy,
  • rur,
  • zraszaczy,
  • systemu sterowania systemem nawadniania.

Jeśli potrzebujesz zestawu do nawadniania działki, sprawdź: https://www.podlane.pl/diy-zestaw-nawadniania-dzialka-1000-m2-id-217

Czy system nawadniania ogrodu jest skuteczny?

Prawidłowo położona linia kroplująca, wyposażona w pompę głębinową, jest skutecznym i efektywnym sposobem uprawy roślin w ogrodzie. 

Automatyczny system nawadniający oraz odpowiednie zainstalowanie zraszaczy gwarantuje regularne dostarczanie odpowiedniej ilości wody do wszystkich roślin znajdujących się w ogrodzie. To świetny wybór zwłaszcza w przypadku dużych przestrzeni, a także wokół firm. To doskonałe rozwiązanie również w przypadku osób zapracowanych lub podróżujących. 

Jak zaprojektować automatyczne nawadnianie ogrodu?

Uruchomienie i ułożenie rur na działce wokół domu to ostatni etap. Najpierw należy upewnić się w kwestii ciśnienia wody, a następnie umieścić poszczególne sekcje w odpowiedniej odległości od konkretnych roślin. Po rozplanowaniu sekcji następnym krokiem jest szczegółowe rozmieszczenie zraszaczy. 

Należy dokładnie przeanalizować, czy ich zasięg będzie pokrywał cały wymagany teren uprawy. Zwłaszcza że poszczególne modele mogą zraszać w zasięgu od 90 do aż 360 stopni. Również odległość oraz stopień rozpylenia może się różnić. 

Łącząc poszczególne zraszacze w sekcje, należy pamiętać, że muszą być jednego typu. Nie należy łączyć modeli nawadniających dokorzeniowo ze zraszaczami wynurzanymi. 

Najlepszym momentem na projektowanie oraz montowanie systemu nawadniającego jest reorganizacja ogrodu lub pierwsze zagospodarowanie. 

Jeśli potrzebujesz projektu automatycznego nawadniania ogrodu, sprawdź: https://www.podlane.pl/darmowy-projekt-systemu-nawadniania-do-800m2-id-2363