Bojler elektryczny — jaki wybrać?

Bojler elektryczny — jaki wybrać?

28 listopada, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Nie każdy dom jednorodzinny może zostać podłączony do miejskiej sieci wodociągowej. Oznacza to, że konieczne będzie wyposażenie się w urządzenie do podgrzewania wody. Właśnie takim urządzeniem jest bojler elektryczny. Jak dobrać odpowiedni bojler i na co zwracać przy tym uwagę? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Rodzaje bojlerów

Bojlery rozróżnia się pod względem sposobu podgrzewania wody na dwa typy:

  • Bojlery przepływowe — podgrzewacze wody tego typu działają na bieżąco. W związku z tym nie posiadają zbiornika, a co za tym idzie, nie gromadzą podgrzanej wody i ogrzewają ją tylko w momencie odkręcenia kranu. Trzeba będzie więc poczekać, zanim skorzystamy z ciepłej wody. Są to urządzenia jednopunktowe, a więc każdy kran, z którego ma płynąć ciepła woda, wymaga osobnego ogrzewacza. Do zalet tego typu bojlerów zalicza się kompaktowe rozmiary i niski pobór energii.
  • Bojlery pojemnościowe — podgrzewacze wody tego typu wyposażone są w zbiornik, w którym przechowują podgrzaną wodę. Gruba warstwa izolacyjna pozwala jej utrzymywać ciepło nawet przez kilka godzin. Dostępne są modele ciśnieniowe (o pojemności zbiorników sięgającej nawet 200 litrów), pozwalające podłączyć do nich wszystkie baterie łazienkowe oraz dużo mniejsze bezciśnieniowe (o pojemności do 10-15 litrów), podłączane do jednego ujścia wody. Minusem tego typu urządzeń są dość spore rozmiary, ale rekompensuje to możliwość jednorazowego podgrzania dużej ilości wody. Trzeba też pamiętać, że pobierają stosunkowo dużo energii.

 

Na który typ się zdecydować? To zależy od potrzeb domowników. Dużym rodzinom na pewno przyda się bojler pojemnościowy, natomiast singlom i parom nieplanującym powiększania rodziny z powodzeniem wystarczy zgrabniejszy przepływowy podgrzewacz wody.

 

bojler elektryczny

Czym się kierować przy wyborze bojlera?

Decydując się na bojlera, trzeba wziąć pod uwagę szereg parametrów. Oto ich zestawienie:

Orientacja

Bojlery elektryczne mogą być pionowe lub poziome. To, na który rodzaj się zdecydujemy, zależy w dużym stopniu od tego, w jaki sposób i gdzie będzie zamontowany. Pionowy ogrzewacz wody może być stojący lub wiszący i powinien być zamontowany właśnie w pozycji pionowej. Poszczególne modele różnią się między sobą budową i mogą być np. dwupłaszczowe, z wężownicą spiralną (lub bez niej), a nawet mieć zbiornik w zbiorniku. Poziome zaś są wyłącznie wiszące i przeznaczone do montażu na ścianie. Wyróżnia się wśród nich modele z pojedynczą wężownicą (U-kształtne), dwupłaszczowe, na podkowę i z podwójną wężownicą. Warto mieć też na uwadze fakt, że część modeli pionowych może być także montowana w poziomie.

Wymiary i waga

Przede wszystkim podgrzewacz wody musi się zmieścić w przeznaczonej dla niego przestrzeni. Dlatego też warto wszystko dokładnie pomierzyć przed zabraniem się za zakupy. Zależnie od rodzaju i modelu urządzenia te mogą być albo na tyle małe, że zmieszczą się pod zlew lub umywalkę, albo całkiem spore, zależnie od wielkości zbiornika. Podobnie jest też z wagą — masa podgrzewacza może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów, w zależności od pojemności zbiornika.

Materiał

Ogrzewacz wody musi mieć solidną, a przy tym estetyczną obudowę. W związku z tym większość modeli jest wykonana ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego. Stal powinna być zabezpieczona dodatkowo przed korozją specjalną emalią. Natomiast izolacja zbiornika powinna  być wykonana z użyciem pianki polietylenowej, polistyrenu lub pianki poliuretanowej.

Liczba punktów poboru wody

Powinniśmy się także zastanowić, ile punktów poboru ciepłej wody będziemy chcieli podłączyć do bojlera. Jak już wspomnieliśmy, urządzenia tego typu mogą obsługiwać pojedyncze punkty (np. kabinę prysznicową lub zlewozmywak) lub kilka jednocześnie. Te drugie cechuje większa moc i bardziej zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne. Warto przy tym sprawdzić, jak dużo mocy pobierają i czy np. bardziej opłaca się jeden większy, czy dwa mniejsze podgrzewacze.

Pojemność zbiornika

Tutaj zależność jest prosta — trzeba ją dobrać adekwatnie do ilości wody zużywanej dziennie przez wszystkich domowników. Liczba domowników ma więc spore znaczenie przy doborze odpowiedniego urządzenia. Jak to obliczyć? Według szacunków, przeciętne dzienne zużycie wody w przeliczeniu na jedną osobę to od 30 do 60 l. Jeśli więc domownicy nie są skorzy do ograniczenia zużycia, konieczny będzie zakup bojlera z dużym zbiornikiem. Przykładowo, przy wielopunktowym podłączeniu i 4 członkach rodziny, zbiornik podgrzewacza powinien mieć ponad 100 l pojemności. Jednopunktowe mogą zaś mieć najwyżej kilkadziesiąt litrów pojemności.

Moc

Moc bojlerów elektrycznych przekłada się bezpośrednio na to, jak szybko są w stanie podgrzać wodę do ustawionej temperatury. Zasadniczo zakres obejmuje od 1000 W (czyli 1 kW) do 5000 W (5 kW). Nie dotyczy to jednak podgrzewaczy wielopunktowych — aby mogły grzać wodę dla kilku punktów jednocześnie, ich moc często przekracza 6 kW.

Ciśnienie

Praca wszystkich modeli ciśnieniowych jest uzależniona od ciśnienia wody w sieci. Każdy z bojlerów ma określoną wartość minimalną i maksymalną, których przekroczenie wiąże się z nieprawidłowościami w działaniu urządzenia. Natomiast podgrzewacze bezciśnieniowe, przeznaczone do montażu tuż przy kranie, wymagają do prawidłowej pracy specjalnej baterii trójdzielnej.

Wygoda użytkowania

Bojlery elektryczne to w zdecydowanej większości urządzenia pojemnościowe. Są one dość proste w obsłudze, ale warto wybierać przede wszystkim sprzęt z czytelnym wyświetlaczem. Poza tym mamy przy nich możliwość regulacji temperatury, zwykle w zakresie 30-80 °C. Pozwala to bez problemu ustawić ją tak, aby woda była ciepła, ale nie za gorąca. Nie bez znaczenia dla wygody użytkowania będzie też czas potrzebny do podgrzania wody. Średnio do osiągnięcia temperatury 45 °C bojlery potrzebują od 30 do 150 minut, zależnie od mocy i pojemności zbiornika. Należy też zwrócić uwagę na głośność pracy urządzenia — może się bowiem zdarzyć, że model, który wybraliśmy, nie pozwala spać domownikom.

Ile kosztuje bojler elektryczny?

Zakres ceny podgrzewaczy elektrycznych mieści się między 200 a 1000 złotych. Warto jednak liczyć się z tym, że najtańsze podgrzewacze mogą nas ostatecznie kosztować znacznie więcej. Zwykle są bowiem gorszej jakości, co pociąga za sobą częstsze awarie. Dobrze jest się więc porządnie zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Przykładowe modele podgrzewaczy

Na rynku dostępnych jest całkiem sporo modeli od wielu renomowanych producentów jak na przykład BOSCH, ARISTON czy LEMET. Oto kilka godnych uwagi bojlerów:

LEMET CLASSIC 50 L

Estetyczny z wyglądu bojler, pokryty wypalaną w 850 °C emalią ceramiczną. Izolację wykonano z pianki poliuretanowej. Dzięki grzałce o mocy 2 kW jest w stanie stosunkowo szybko podgrzewać wodę. Urządzenie wyposażone jest także w wyraźny wskaźnik temperatury i pokrętło do jej regulacji.


LEMET CLASSIC 50 L

BOSCH TRONIC 15 L

Posiada emaliowany zbiornik i zapobiegającą korozji anodę magnezową. Regulowany termostat kapilarny zapewnia ochronę przed zamarzaniem oraz tryb pracy antybakteryjny. Obudowę wykonano z blachy stalowej oraz tworzyw sztucznych. Izolacja cieplna zapewnia ekologiczna i bardzo gęsta pianka poliuretanowa.

BOSCH TRONIC 15 L

ARISTON Lydos Hybrid 100 L

Bojler hybrydowy o nowoczesnym wyglądzie. Może być zasilany za pomocą energii elektrycznej oraz odnawialnej energii z pompy ciepła. Emaliowana grzałka oraz zbiornik o najwyższej trwałości odpowiada za szybkie podgrzanie wody, gdy jest to wymagane. Pompa ciepła pobiera je z otoczenia urządzenia i przekazuje energię do wody w zbiorniku. Nowatorska funkcja i-Memory gromadzi dane przez cztery tygodnie, dzięki czemu podgrzewacz zapewnia ciepłą wodę wtedy, gdy jej potrzebujesz, a zastosowana technologia hybrydowa równoważy moc elektryczną i z odnawialną z pompy ciepła, na podstawie Twoich przyzwyczajeń. ARISTON Lydos Hybrid jest idealnie dopasowany do wymagań instalacyjnych dla standardowego podgrzewacza, dzięki czemu jego montaż jest szybki i wygodny.


ARISTON Lydos Hybrid 100 L

Zdjęcia produktów pochodzą ze strony: https://plombier.com.pl/bolery-na-wode-podgrzewacze-cwu/elektryczne

Podsumowanie

Ciężko jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez dostępu do ciepłej wody. Bojler elektryczny staję się więc niezbędnym sprzętem wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia budynku do miejskiej sieci wodociągowej. Trzeba jednak pamiętać, że dobór odpowiedniego urządzenia może być dość kłopotliwy i wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Warto więc się dobrze zastanowić i cierpliwie rozważyć dostępne opcje.