Budowa domu systemem gospodarczym – co musisz pamiętać, budując dom samodzielnie?
28 lipca, 2020Planując budowę domu jednorodzinnego, należy wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii. Jedną z najważniejszych decyzji jest wybór systemu, w oparciu o który zamierzamy wybudować nasz nowy dom. Do wyboru mamy dwie główne opcje – system zlecony lub gospodarczy. To właśnie ta druga metoda cieszy się o wiele większą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielną budowę swojego wymarzonego mieszkania.
Główne różnice pomiędzy tymi dwoma systemami budowy
Sednem systemu gospodarczego jest samodzielne wykonywanie jak największej ilości prac budowlanych. Chodzi przede wszystkim o te elementy budowy naszego domu, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, czy też doświadczenia. Do wykonania bardziej skomplikowanych zadań należy wynająć mniejsze ekipy budowlane. Oprócz tego trzeba na własną rękę zaopatrzyć się we wszystkie materiały niezbędne podczas budowy. Właśnie w ten sposób możliwe jest znaczne ograniczenie kosztów związanych z budową nowego domu. Oczywiście warto poszerzyć swoją wiedzę z zakresu budownictwa, zanim przystąpimy do budowy systemem gospodarczym. Należy także nastawić się na to, że cały ten proces będzie wyjątkowo czasochłonny. Pod wieloma względami łatwiejszą opcją jest zlecenie budowy specjalnej firmie, która zajmie się wszystkimi aspektami związanymi ze wznoszeniem naszego domu. System zlecony jest jednak znacznie kosztowniejszy i wymaga od nas sporych zasobów pieniężnych. Warto się zdecydować na ten system, jeśli zależy nam na szybkości budowy i mamy dostęp do kredytu hipotecznego lub innych źródeł finansowania. Wybór jednego z tych dwóch systemów jest niezwykle ważną decyzją, przed którą staja inwestorzy zainteresowaniu rynkiem nieruchomości.
Od czego zależy to, ile uda nam się zaoszczędzić pieniędzy, używając systemu gospodarczego?
Samodzielne wykonywanie prac jest z pewnością istotnym elementem tego systemu. Nie obejdziemy się jednak bez korzystania z pomocy fachowców. W jaki sposób możemy jednak zadbać o to, aby nie przepłacić za ich usługi. W tym celu najlepiej skorzystać z Internetu i poprzeglądać dostępne oferty. Ostra konkurencja na rynku budowlanym sprawia, że stawki poszczególnych wykonawców mogą być bardzo zróżnicowane. Warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie takiej ekipy, która oferuje swoje usługi w rozsądnej cenie. Istotnym elementem oszczędzania jest znalezienie dobrego miejsca do zaopatrywania się w materiały budowlane. Z pewnością przyda się umiejętność negocjowania cen oraz uzyskiwania korzystnych rabatów. Dużo zależy od tego, jaką ilość materiałów planujemy zakupić.
Dach prefabrykowany jako wartościowy element domu budowanego w systemie gospodarczym
Redukowanie kosztów budowy domu wymaga z naszej strony podjęcie właściwych decyzji już na etapie planowania wyglądu konstrukcji. Podczas wybierania dachu do naszego budynku stajemy przed dużą okazją, aby zaoszczędzić dużo pieniędzy. Dach z wiązarów jest nie tylko tani, ale także prosty w montażu. Stanowi więc idealny wybór dla osób bez dużego doświadczenia, które pragną samodzielnie zbudować swój dom. Technologia łączenia prefabrykowanych wiązarów za pomocą metalowych łączników pozwala uzyskać solidnych dach bez potrzeby inwestowania w ciężkie stropy żelbetonowe. Do budowy takiego dachu będziemy potrzebowali także mniej materiałów. Wszystko to przekłada się na ograniczony koszty budowy i tym samym dach z wiązarów od Kasmo.com.pl idealnie pasuje do systemu gospodarczego.
O czym pamiętać przed rozpoczęciem samodzielnej budowy naszego domu?
Należy przede wszystkim załatwić wszelkie kwestie formalne. System gospodarczy wymaga obecności kierownika budowy, którego obowiązkiem będzie pilnowanie bezpieczeństwa osób pracujących na terenie budowy. Musi także weryfikować, czy wykonywane prace są zgodne z założeniami projektowymi. Zbudowanie domu nie jest końcem całego procesu. Musimy także uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku. W tym celu będzie trzeba złożyć właściwy wniosek w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi możemy uznać budowę domu systemem gospodarczym za zakończoną.
Opłacalność systemu gospodarczego zależy od tego, ile czasu jesteśmy gotowi poświęcić na budowę naszego wymarzonego domu. Mając do dyspozycji dużo czasu, możemy spędzić go na szukaniu okazji, jeśli chodzi o usługi fachowców oraz ceny materiałów budowlanych. Oprócz tego ważne jest to, jaki dom planujemy zbudować. Warto przygotować taki projekt budowy, z którym poradzimy sobie bez pomocy specjalistów. W najlepszym przypadku możemy zaoszczędzić nawet 20%, stawiając na budowę w systemie gospodarczym.