Czego nie suszyć w suszarce bębnowej?

Czego nie suszyć w suszarce bębnowej?

14 czerwca, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Suszarka bębnowa to urządzenie, które bez wątpienia ułatwia życie i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Wystarczy włożyć do niej mokre ubrania i po zakończeniu cyklu schować je do szafy, suche i pachnące. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie tekstylia można suszyć w automatycznej suszarce, ponieważ grozi to ich zniszczeniem, a nawet uszkodzeniem bębna.  

Choć trudno mówić o takich samych wytycznych dla wszystkich modeli suszarek, istnieją pewne rodzaje materiałów i części garderoby, które na wszelki wypadek lepiej suszyć tradycyjnymi sposobami. 

Bielizna i rajstopy 

O ile zwykłą, bawełnianą bieliznę można suszyć w suszarce bębnowej, w przypadku kompletów jedwabnych lub koronkowych, zdecydowanie nie warto ryzykować. Wirowanie może także zdeformować usztywniane biustonosze lub połamać fiszbiny. Z kolei cienkie rajstopy niemal na pewno się podrą lub zaplątają w inne ubrania. 

Stroje kąpielowe 

Kostiumy kąpielowe zwykle są wykonane z elastanu, który pod wpływem wysokiej temperatury traci swoją rozciągliwość i staje się kruchy, warto więc powiesić je w wentylowanym miejscu i poczekać aż same wyschną. 

Skóra naturalna 

Skóra naturalna jest bardzo delikatna i wymaga specjalnej pielęgnacji, nie można jej więc prać w pralce ani suszyć w suszarce bębnowej, żeby nie skurczyła się i nie popękała. Ubrania i torby skórzane najlepiej jest suszyć na płasko, z daleko od źródeł ciepła. 

Odzież z elementami biżuteryjnymi 

Cekiny, kryształki, koraliki… wszystkie te drobne elementy przyszyte do ubrania podczas suszenia mogą się roztopić lub odpaść i spowodować awarię urządzenia. Nie należy również wkładać do suszarki ubrań pokrytych brokatem, ponieważ podczas wirowania bardzo szybko się wytrze. 

Kożuchy i wełniane ubrania 

Tego typu odzież zimowa w wyniku automatycznego suszenia z dużym prawdopodobieństwem straci swój pierwotny wygląd – skurczy się, odkształci lub sfilcuje. Jeśli chodzi o kożuchy, to powinny one schnąć powoli, w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu. 

Gumowe dywaniki i maty do kąpieli 

Bez względu na model suszarki, nigdy nie należy w niej suszyć gumy ani tekstyliów nią podklejonych – tworzywo to rozpadnie się na kawałki, a przy dłuższym suszeniu może nawet spowodować pożar. 

Nie każdy natomiast wie, że w suszarkach bębnowych można bez obaw suszyć między innymi tenisówki, zimowe kurtki oraz pościel wypełnioną pierzem – oczywiście pod warunkiem ustawienia odpowiedniej temperatury i prędkości wirowania. 

Jak czytać oznaczenia na metce? 

W przypadku wątpliwości, czy konkretne ubranie można suszyć w suszarce bębnowej, warto zastosować się do zaleceń producenta. Okrąg w kwadracie umieszczony na metce oznacza, że nie ma przeciwskazań, natomiast taki sam symbol przekreślony znakiem X sugeruje, aby suszyć tkaninę ręcznie. Czasem w okręgu znajdują się dodatkowo kropki symbolizujące wysokość dopuszczalnej temperatury. 

Jak przygotować odzież do suszenia w suszarce bębnowej? 

Tekstylia do bębna najlepiej jest wkładać pojedynczo. Każde ubranie powinno być rozprostowane (bez wywiniętych rękawków czy kołnierza), z zasuniętym zamkiem błyskawicznym, zapiętymi guzikami oraz opróżnionymi kieszeniami. Im staranniej zostanie ułożona odzież w suszarce, tym mniej będzie miała zagnieceń po jej wyjęciu. 

 

Aby mieć pewność, że suszenie ubrań w suszarce będzie dla nich całkowicie bezpieczne, warto zainwestować w model z pompą ciepła. Nowoczesne urządzenia do suszenia nie tylko nie niszczą odzieży dzięki generowaniu stosunkowo niskiej temperatury, ale także mają specjalne programy, które dostosowują czas prania do wielkości wsadu i modyfikują go w zależności od poziomu wilgotności w bębnie. Jeśli Twoje mieszkanie jest na tyle małe, że nie pomieści dodatkowego urządzenia, doskonałym rozwiązaniem jest wąska pralko-suszarka, którą można zamontować zarówno w łazienki, jak i kuchni czy przedpokoju.