Jak przygotować garaż do montażu bramy

Jak przygotować garaż do montażu bramy

28 listopada, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Kiedy Twoje przedsięwzięcia budowlane,  remontowe bądź modernizacyjne mają się ku końcowi, zastanawiasz się zapewne co zrobić z przestrzenią garażową. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i wzorów rozwieranych lub segmentowych. Dla jednych najistotniejszą kwestią będzie kolorystyka i styl a dla drugich zestawienie parametrów technicznych.  Sam wybór bramy  dla niektórych nie stanowi źródła największych trudności, bo w ostatnim czasie akurat bramy segmentowe zwojowały swoimi pozytywnymi opiniami niemal cały rynek.  Jaką bramę wybrać aby była połączeniem modnego designu z praktycznością i wygodą? Jaki rodzaj bramy będzie najkorzystniejszy i co należy zrobić aby uniknąć błędów w niepoprawnym przygotowaniu swojego garażu pod instalację bramy? Pamiętaj, że od poprawnej instalacji zależy późniejsze jej funkcjonowanie, a perfekcyjnie zamontowana brama o pięknym kolorze, współgrającym z elewacją domu podkreśli jego walory estetyczne.

Czego tak naprawdę oczekujesz?

Kiedy jeszcze znajdujemy się w fazie projektowej garażu, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak duży powinien być garaż i jakie funkcje ma spełniać, ile samochodów pomieścić? A także czy planujemy przechowywanie w nim innych przedmiotów, np. sprzętów ogrodowych, rowerów, kosiarek etc. Jeśli ta kwestia jest już za nami i jesteśmy pewni swojej wizji, czas na wybór bramy ? https://bakarokna.pl/bramy-garazowe/segmentowe/ ,producent oferuje szeroki wachlarz bram segmentowych, dopasowanych do wszelkich specyfikacji i upodobań klientów. Ponad to w ofercie możesz znaleźć niesamowite udogodnienia, ponieważ fachowcy bezpłatnie dokonają pomiarów, a montaż bramy i jej transport  będzie wliczony w cenę, a wybór adekwatnego modelu nie będzie już problemem, bo z poradami fachowców dokonasz najkorzystniejszego z możliwych.

Co z termoizolacją?

Problem dotyczący kwestii termoizolacyjnej zapewne rozwiązuje lokalizacja, w jakiej umiejscowiony jest garaż. Jeśli garaż stanowi część budynku , to naturalną sprawą będzie wybór wysokiego współczynnika termoizolacyjnego, w celu odpowiedniego zatrzymywania ciepła i wyciszania ewentualnego hałasu pochodzącego z zewnątrz. W takiej sytuacji najczęściej pierwsze skrzypce gra już wybór adekwatnej gamy kolorystycznej, współgrającej z elewacją, gdyż kolor bramy będzie jej integralną częścią.  Bywa również tak w kwestii garażu, że może znajdować się osobno, jako odrębne budynek, wówczas termoizolacja, jaka leży w gestii nowej bramy należy już do mniejszych współczynników.

Od czego zaczynamy?

Pierwszą kwestią, jaka wydaje się być najistotniejsza w tym przypadku to przygotowanie wjazdowego otworu a także wykonanie odpowiednich czynności, umożliwiających poprawny montaż bramy, a są to: zorganizowanie adekwatnie wyprofilowanego otworu, wykończenie wnętrza garażu a także wykonanie instalacji elektrycznej przed montażem bramy.

Przygotuj ściany garażu

Przygotuj ściany garażu

Biorąc pod uwagę materiał, do jakiego może zostać zainstalowana brama segmentowa, jest to żelbet, ramy stalowe, a także cegła. Zanim odbędzie się montaż bramy garażowej, warto zadbać o perfekcyjne wymiary i wizualny wygląd węgarków i nadproża. Nadproże to nic innego, jak część, która jest umiejscowiona nad otworem wjazdowym, gdzie odbywa się część montażu elementów bramy, a szacunkowa wysokość nadproża jest równa około 15-35 cm. Węgarki zaś, są odległościami boków otworu od obydwu ścian, a w procesie montażu umieszczane zostają tam prowadnice boczne, a ich wymiar nie może być mniejszy niż 10 cm. Te dwa elementy, powinno się wziąć na celownik przed montażem bramy, tynkując je i malując, gdyż po zakończeniu montażu, nie będą już tak osiągalne jak wcześniej.

Nadproże wraz z węgarkami będą głównymi częściami, do których będą mocowane: układ podnoszący, wraz z prowadnicami bocznymi. Węgarki kategorycznie muszą leżeć w jednakowej płaszczyźnie i powinny być proste, bo jeśli chociaż jeden z tych warunków nie będzie spełniony, może to wpłynąć na problemy w poprawnym działaniu bramy garażowej, a także jej żywotności, gdyż niektóre elementy mogą ulec szybszemu zużyciu, poprzez niewyważony, odmienny nacisk.  Wszystkie ściany powinny być wykonane w pionie, otynkowane tak samo.

Sufit ma znaczenie

Jak zatem  przygotować sufit do montażu bramy? Po pierwsze musi on być dokładnie otynkowany, jak zresztą cała powierzchnia wewnątrz garażu, gdyż jeśli zdecydujemy się na montaż prowadnic, to pozbawimy się możliwości estetycznego wykończenia ze względu na niedostępność. Nie zapominajmy, że bramy wyposażone w automatykę są już standardem, dlatego warto pomyśleć o przygotowaniu instalacji elektrycznej w suficie, musi znajdować się tam również gniazdko, gdyż takie działania pomogą zapobieżeniu rozkuwania ścian na późniejszym etapie.  Bramy segmentowe wyposażone w napęd zyskują popularność. Jeśli jednak okaże się, że prawidłowy montaż elementów bramy segmentowej nie będzie wykonalny, konieczne będzie przygotowanie konstrukcji samonośnej i to właśnie do niej zostaną zamontowane elementy bramy, ale jak już wspomnieliśmy, aby tego dokonać podwieszając boczne prowadnice – sufit i boczne ściany powinny być już wykończone.

Sufit ma znaczenie

Problemowy brak posadzki

Przystępując do montażu bramy segmentowej, posadzka powinna być już ukończona i przygotowana, w tym samym poziomie do ścian i stanowić jedną całość. Należy jednak pamiętać, że musi ona być perfekcyjnie równa i  znajdować się w poziomie, dzięki temu będzie szczelna i wpłynie to również na jej należytą pracę. Dlatego najlepiej jest ukończyć etap posadzki z zanim podejmiemy decyzję o montażu bramy, takie działanie pozwoli na spokojne wykonanie wylewek, ułożenie np. płytek lub inne zagospodarowanie przestrzeni posadzki, która w okolicach uszczelki dolnej ma być poprawnie wypoziomowana. Jeżeli jednak przed montażem bramy garażowej nie będzie wylewana końcowa posadzka, warto wylać ją chociaż w tym pasie, gdzie będzie mieścić się brama, ponieważ musi być ona bezwzględnie szczelna, a jeśli ten warunek nie będzie spełniony, serwis wykonujący zlecenie, będzie zmuszony powrócić w celu jej odpowiedniej regulacji.

Na co uważać?

Wyspecjalizowana ekipa, która zajmuje się montażem bramy segmentowej wie, jak wykonać takie zadanie w sposób dokładny, poprawny technicznie i estetyczny. Jeśli jednak nie są to profesjonaliści, czasem dochodzi do różnych błędów przy montażu, do najczęstszych należy nieodpowiednie ustawienie prowadnic w jednakowym poziomie, niedokładne wyważenie bramy, niewłaściwy montaż sprężyn, zbyt mocne dociśnięcie do posadzki (przez co znacznie ciężej ją otworzyć). Najodpowiedzialniejszym rozwiązaniem jest więc zainwestowanie w dobrą, sprawdzoną ekipę, która wykonując poprawnie swoje zadanie, pozwoli Ci się cieszyć funkcjonalnością i estetyką nowej bramy.

 

Już wiesz jak przygotować garaż do montażu bramy, na co uważać i co należy zrobić, zanim sprowadzimy ekipę montażową. Kwestia odpowiedniego wykonania powyższych warunkach nie wydaje się skomplikowana, ale pamiętaj, najważniejsze jest zrobienie  wszystkiego w sposób przemyślany i adekwatny do indywidualnych specyfikacji. Pamiętaj, aby każda czynność była wykonana z dbałością i estetyką, nie spiesz się i nie podejmuj pochopnych decyzji, bo należy wszystko przygotować ze starannością i przestrzeganiem wszelkich regulacji i norm, aby montaż pięknej i funkcjonalnej segmentowej bramy mógł się powieść bez żadnych komplikacji.