Jak rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Jak rozbudować instalację fotowoltaiczną?

22 lipca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Montaż instalacji fotowoltaicznej zawsze wiąże się z oszczędnościami na rachunkach za energię elektryczną, jednak te uzyskiwane są po dłuższym czasie, dlatego część właścicieli domów jednorodzinnych czy obiektów przemysłowych decyduje się na rozbudowę. Odbywa się ona na dwóch podstawowych poziomach – dołożenie dodatkowych paneli, co zwiększa efektywność całej instalacji, i wymiana inwertera, który będzie lepiej dopasowany do potrzeb użytkownika. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na modernizację swojej instalacji fotowoltaicznej.

Więcej znaczy lepiej, czyli o ilości paneli fotowoltaicznych słów kilka

Intuicyjne wydają się to, że od liczby paneli fotowoltaicznych zależy ilość produkowanej energii elektrycznej, jaka trafia do sieci, co jest zazwyczaj prawdą, jednak warto pamiętać o tym, że wszelkie operacje rozbudowy warto przeprowadzać po uwzględnieniu energetycznych potrzeb danego budynku. Może się bowiem okazać, że dołożenie kolejnych paneli będzie się mijało z celem, bo pierwotnie zamontowana liczba w zupełności wystarcza do zasilenia wszystkich domowych urządzeń elektrycznych.

Kluczowa jest tutaj również przestrzeń, ale z tym nie ma zazwyczaj większego problemu, bowiem panele można zamontować na specjalnych stelażach, nawet na płaskich dachach. Możliwy jest również montaż na poziomie ziemi, jednak konieczne są do tego specjalne wysięgniki, a do tego kable łączące panele z resztą instalacji muszą być przeciągnięte pod powierzchnią ziemi. W realizacji tego typu przedsięwzięć pomaga firma Inovation, o czym więcej można przeczytać na stronie http://inovativ.pl/. Kluczową kwestią w kwestii montażu i późniejszym dodawaniu kolejnych paneli jest to, by były one zwrócone w odpowiednim kierunku, pochłaniając tym samym jak największe ilości promieniowania słonecznego.

Inwerter i oddawanie nadwyżek do sieci energetycznej – jak uwzględnić te aspekty przy rozbudowie instalacji fotowoltaicznej

Kluczowym aspektem układu wytwarzającego prąd elektryczny z energii słonecznej jest inwerter, który dostosowuje napięcie do przydomowej sieci energetycznej. Jego głównym zadaniem, oprócz monitorowania wydajności i poprawności działania takiego układu, jest zamiana prądu stałego na przemienny, który będzie zgodny z siecią niskiego napięcia (230/400 V 50 Hz). W przypadku rozbudowy instalacji fotowoltaicznej może okazać się, że dotychczasowy inwerter będzie niewystarczający, a ilość prądu stałego pochodząca z paneli okaże się zbyt duża, co może doprowadzić do awarii.

Innym ważnym aspektem jest też produkcja nadwyżek i to, jak się obchodzić z nimi we właściwy sposób. Jedną z zalecanych metod jest oddawanie prądu do sieci energetycznej, jednak możliwe jest też skierowanie nadwyżek do akumulatora, dzięki czemu cała energia elektryczna wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną zostaje do dyspozycji użytkownika. Warto jednak pamiętać, że akumulator zajmie dodatkowe miejsce, dlatego przy okazji rozbudowy warto to uwzględnić. Na rynku dostępne są również inwertery hybrydowe, które współpracują zarówno z akumulatorem, jak i siecią energetyczną, co pozwala użytkownikowi na lepszą kontrolę całego układu.