Jak się pozbyć pieca kaflowego?

Jak się pozbyć pieca kaflowego?

20 marca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Od kilkunastu lat w Polsce wzrasta świadomość ekologiczna. Coraz mocniejsze zanieczyszczenie smogiem, problemy z alergią i astmą powodują, że Polacy chętniej decydują się na ogrzewanie mieszkania, które nie obciąża środowiska. Od kilku lat gminy popularyzują ekologiczne ogrzewanie, proponując dotację i niskooprocentowane pożyczki na wymianę pieców. Dowiedz się, jak i dlaczego warto pozbyć się pieca kaflowego.

Demontaż pieca kaflowego – dlaczego warto?

W przeszłości piece kaflowe stanowiły podstawę do ogrzania każdego domu czy kamienicy. Obecnie w większości miejsc są przeżytkiem – zwykle są nieestetyczne, niefunkcjonalne i zajmują dużą powierzchnię. Korzystanie z pieca jest również bardzo uciążliwe – ogrzanie pomieszczenia wymaga wiele wysiłku i czasu. Mając piec kaflowy, pamiętaj o tym, że wymaga on stałego uzupełniania węgla lub drewna, co przy niedrożnej wentylacji kominowej może spowodować zaprószenie ognia. Przez problematyczną obsługę i niefunkcjonalność pieców coraz większa liczba osób decyduje się na ich wymianę.

Przygotowanie do rozbiórki

Demontaż pieca kaflowego będzie się wiązał z dużym zapyleniem w pomieszczeniu. Przed przystąpieniem do rozbiórki należy wynieść z pokoju wszystkie przedmioty, które mogłyby ulec zabrudzeniu i zniszczeniu oraz zabezpieczyć folią malarską podłogę i meble. Potrzebne będą także odpowiednie narzędzia: młotek, wiadra i łopata do zbierania gruzu. Aby zachować zabytkowe kafle na sprzedaż lub do ponownego wykorzystania należy dodatkowo przygotować dłuto. Należy usuwać je bardzo ostrożnie i powoli, aby nie uszkodzić ich struktury.

Przebieg

Na początek należy usunąć wszystkie płytki z górnej części za pomocą młotka lub dłuta, aby odsłonić otwór pieca. Następnie powinno się wlać kilka, kilkanaście litrów wody do środka. Dzięki temu w pomieszczeniu nie będzie unosiło się tyle pyłu. Po odczekaniu około godziny można przystępować do rozbiórki. Za pomocą młotka należy wybić poszczególne elementy pieca. Jeżeli wylanie wody do środka nie pomogło i nadal powstaje dużo kurzu, można spryskać co jakiś czas powietrze wodą, aby osiadł on na podłodze. Dla własnego bezpieczeństwa wszystkie prace należy przeprowadzać w okularach ochronnych, maseczce i rękawicach. Powstałą dziurę w ścianie trzeba szczelnie zamurować. Nie wolno jej zostawiać, ani zasłaniać materiałem, ponieważ nieszczelności komina mogą spowodować śmiertelne zatrucie bezwonnym tlenkiem węgla.

Sprzątanie i wywóz gruzu

Po skończonym demontażu należy zebrać łopatą wszystkie odpady do wiader i umyć dokładnie pomieszczenie. Pozostaje jednak problem utylizacji gruzu, ponieważ polskie prawo zabrania wyrzucania odpadów poremontowych do zwykłego kosza na śmieci. Za złamanie przepisu grozi grzywna w wysokości 500 zł. Dodatkowo można zostać obciążonym kosztami naprawy uszkodzonej śmieciarki czy kontenera. Przez brak odpowiedniego pojazdu można napotkać także problem z załadunkiem i wywozem gruzu do punktu utylizacji.

Profesjonalny wywóz gruzu

Jeżeli szukasz firm, które oferują kompleksową usługę demontażu pieca oraz wywozu gruzu, sprawdź http://eko-logis.com.pl/. Firma zatrudnia specjalistów, którzy zajmują się profesjonalnym usunięciem płytek bez ich uszkodzenia, rozbiórką pieca oraz sprzątaniem i wywozem wszystkich odpadków. Jeżeli chcesz pozbyć się gruzu po demontażu, zamów kontener na odpady poremontowe, dzięki czemu oszczędzisz sobie dodatkowych kosztów związanych z organizowaniem własnego transportu oraz ewentualnych kar za niewłaściwą utylizację gruzu.