Jak wybrać odpowiednią lodówkę?

Jak wybrać odpowiednią lodówkę?

19 października, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Lodówka dobrze dobrana do potrzeb mieszkańców jest podstawą kuchni. Powinien to być sprzęt funkcjonalny, dostosowany do stylu życia domowników. Jak wybrać odpowiednie urządzenie do swoich potrzeb?

Rodzaje lodówek

Różnorodność sprzętu AGD na rynku jest bardzo duża, dlatego często trudno jest zdecydować się na konkretny model. Pod uwagę należy wziąć produkty sprawdzonych producentów, cieszących się dobrą opinią. Aby wybrać odpowiedni model, należy skupić się na rodzaju lodówki. Może być ona wolnostojąca lub do zabudowy. Oba typy nie różnią się one między sobą technologiami, jednak lodówkę do zabudowy można zamknąć frontami meblowymi. Ma ona odpowiednio przygotowaną wentylację. Jest to zazwyczaj droższy sprzęt i mniej pojemny od wolnostojących odpowiedników.

Lodówki wolnostojące dają większą swobodę aranżacji kuchni. Można je szybko przestawić podczas małych prac remontowych. Występują w dużej kolorystyce, co ułatwia dopasowanie do kolorów kuchni. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lodówek wolnostojących:

  • jednodrzwiowe,
  • dwudrzwiowe – chłodziarko-zamrażarki,
  • side by side – lodówka podzielona jest pionową przegrodą, gdzie chłodziarka zajmuje większą część,
  • french door – chłodziarka jest na górze, a jej drzwi otwierają się w przeciwnych kierunkach, co powoduje, że otrzymujesz większą strefę do włożenia rzeczy do jej wnętrza,
  • multidoor – to lodówki zazwyczaj czterodrzwiowe.

Podczas planowania umiejscowienia lodówki w kuchni należy uwzględnić kierunek otwierania drzwi.

Na jakie funkcje lodówki zwrócić uwagę?

Wybierając lodówkę, warto kierować się nie tylko jej wielkością, ale też dodatkowymi opcjami. Wielu producentów wprowadza coraz więcej udogodnień użytkowania sprzętu AGD.

Funkcja No Frost pozwala kontrolować stopień wilgotności w chłodziarce i zamrażarce. Osuszanie i wymiana powietrza zachodzi wówczas we wnętrzu lodówki, dzięki czemu szron nie osadza się na jej tylnej ścianie. Natomiast opcja automatycznego odszraniania chłodziarki powoduje regularne samooczyszczanie i sprzyja redukcji szronu we wnętrzu. Zamrażalnik wyposażony w funkcję automatycznego rozmrażania pozwala wyeliminować czasochłonne ręczne usuwanie lodu.

Dodatkowymi funkcjami w lodówkach mogą być:

  • kostkarka – produkuje lód do napojów,
  • dystrybutor wody – stały dostęp do schłodzonej wody w dystrybutorze umieszczonym po zewnętrznej stronie drzwi lodówki,
  • funkcja zmniejszająca pobieranie mocy przez chłodziarkę, gdy domowników nie ma w domu przez kilka dni,
  • komora świeżości – jest to szuflada o obniżonej temperaturze, do przechowywania wędlin, mięsa i ryb,
  • szuflada z kontrolą wilgotności – służy do przechowywania owoców i warzyw, aby dłużej zachowały świeżość,
  • zdalne sterowanie – dzięki aplikacji mobilnej można sterować pracą lodówki telefonem.

Większość tańszych lodówek jest wyposażona w jeden agregat, który odpowiada jednocześnie za chłodziarkę i zamrażarkę. Droższe modele pozwalają na wyłączenie chłodzenia w nieużywanej części. Lodówka jest zakupem na lata. Warto więc wybrać model z funkcjami przystosowanymi do indywidualnych potrzeb. Producenci prześcigają się w projektach swojego sprzętu.