Jak zabezpieczyć pompę głębinową przed zimą?

Jak zabezpieczyć pompę głębinową przed zimą?

13 września, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Pompa głębinowa to ważny element wyposażenia wielu gospodarstw domowych. Bez niej dostęp do naturalnych źródeł wody mógłby być stanowczo ograniczony albo w ogóle niemożliwy. Tym bardziej więc taki sprzęt musi być dobrze zabezpieczony na jesień i zimę. Inaczej może ulec poważnym uszkodzeniom. W niniejszym artykule przedstawimy Ci kilka porad, jak poprawnie zabezpieczyć pompę głębinową przed chłodnymi dniami. 

Zbiornik hydroforowy: pamiętaj, aby spuścić wodę!

Jeśli mowa o domowej pompie głębinowej, zazwyczaj jest to cały zestaw hydroforowy, który w zupełności wystarcza na potrzeby statystycznego domu jednorodzinnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na czas jesieni i zimy zostawić wszystko wewnątrz studni. Większość ludzi tak właśnie robi. I ty możesz być jednym z nich, musisz tylko pamiętać o kilku ważnych czynnościach.

Oczywiście, trzeba odłączyć pompę. Elementem zestawu hydroforowego są też zbiorniki wodne, które gromadzą wypompowaną ciecz. Gdy robi się chłodno, a mrozy już powolutku zaczynają szczypać – spuszczenie wody ze zbiornika to podstawa. Służy do tego odpowiedni zawór, który bez dwóch zdań powinien być opisany w instrukcji obsługi dostarczonej przez producenta. Zawór ów należy zostawić otwarty przez jakiś czas, aby resztki wody mogły na spokojnie wypłynąć. A jeśli jakieś zostaną, trzeba je przedmuchać za pomocą kompresora.

Przygotuj całą studnię głębinową na ciężkie mrozy

O ile w Polsce naprawdę syberyjskie zimy zdarzają się rzadko… to jednak się zdarzają. A jeśli nie trwają przez cały miesiąc albo dwa, to niekiedy wystarczy kilka naprawdę siarczystych dni z temperaturą poniżej 30 st. Celsjusza i woda w studni głębinowej może zamarznąć, zwłaszcza gdy poziom jest relatywnie płytki. Nie należy więc zakładać, że tak się w tym roku nie stanie. Nie należy się pocieszać ociepleniem klimatu. Porządny gospodarz to przezorny gospodarz, tak więc powinieneś zabezpieczyć studnię głębinową workami jutowymi, w których jest dużo słomy. To tani i zarazem skuteczny sposób. Jeśli worki zostaną zasypane gęstym śniegiem – nic nie szkodzi. Śnieg, podobnie jak słoma, to doskonały izolator. Chcesz wiedzieć więcej o zabezpieczaniu pomp głębinowych? Koniecznie przeczytaj o suchobiegu! Kliknij tu: https://www.dostudni.pl/zabezpieczenie-pompy-przed-suchobiegiem,b108.html.

Nie ignoruj innych elementów instalacji wodnej

Poza pompami głębinowymi gospodarstwa domowe korzystają też z rur do zraszaczy trawnika albo całej sieci układów centralnego ogrzewania, która przebiega pod ziemią. Zwłaszcza, jeśli zamierzamy opuścić swoją nieruchomość na dłuższy czas, spuszczamy wodę z tych układów. Pompa i „wysuszony” zbiornik jest bezpieczny w studni, aczkolwiek wszystkie pozostałe elementy odprowadzające ciecz na zewnątrz, jak i te transportujące ją do środka budynku są narażone na przemarzanie. Poprawna izolacja termiczna to klucz do zachowania funkcjonalności sprzętu. Ujścia zraszaczy trawnika albo zawory zewnętrzne przy poidełku dla zwierząt – może Ci się to przydać, jeśli chcesz mieć własne kury – można obkleić pianką poliuretanową. Pamiętaj jednak, aby zrobić do w miarę dokładnie. Więcej porad na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.dostudni.pl/zabezpieczenie-instalacji-hydraulicznej-i-centralnego-ogrzewania-przed-mrozem,b54.html.

 

Pompy hydroforowe to oczywiście nie jedyne urządzenia, które mogą znaleźć zastosowanie podczas korzystania z wody na własnym terenie. Systemy obiegowe chociażby wymuszają obieg ciepłej wody użytkowej w przygotowanej do tego instalacji, ale to już temat na osobny artykuł. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pompach obiegowych!