Jakiego rodzaju materiały nadają się do malowania proszkowego? Zestawienie
3 listopada, 2021Malowanie proszkowe, czyli malowanie na sucho traktuje się jako alternatywę dla tradycyjnej techniki malowania farbami na mokro. Charakteryzuje się ono brakiem dodatku wody. Współcześnie, za sprawą nowych technologii, malowanie proszkowe należy do jednych z najbardziej efektywnych i trwałych technik malowania, stosowanych w przemyśle.
Malowanie proszkowe aluminium
Do malowania proszkowego stosuje się farby w stanie proszku. Niezbędne jest też zastosowanie specjalnych pistoletów, za sprawą których farba zostaje idealnie rozprowadzona na powierzchni. Sam proces malowania polega na rozpyleniu na malowane podłoże naelektryzowanych cząsteczek farby w proszku. Do ten czynności wykorzystuje się jedną z dwóch technik:
- metodę wysokonapięciową, która polega na nanoszeniu za pomocą pistoletu, ujemnych, naelektryzowanych cząsteczek farby, na powierzchnię naładowaną dodatnio, w wyniku reakcji tworzy się pole elektrostatyczne, które utrzymuje i utwardza warstwę koloru
- metodę tribolelektryzacji, polegającą na nakładaniu na powierzchnię cząstek farby, naładowanych za pomocą sprężonego powietrza, energia kinetyczna nie pozwala na wytworzenie się pola elektrostatycznego a cząsteczki farby zderzając się z malowaną powierzchnią, przylegają trwale do podłoża
Pokryte farbą elementy nagrzewa się w specjalnych piecach do temp. 140-200°C. Powoduje ona stopienie i polimeryzację farby, tworząc w ten sposób trwałą i idealnie równą, nową, barwną powierzchnię.
Jakie materiały można malować proszkowo?
Do malowania proszkowego niezbędne są specjalne farby, dostępne w wielu sklepach stacjonarnych i online. Niezwykle urozmaicony i bogaty asortyment oferuje https://farbyonline.eu/3-farby-proszkowe. Można tam znaleźć dowolny odcień farby oraz wiele pomocnych narzędzi.
Wszystkie farby proszkowe stosuje się do malowania przede wszystkim powierzchni metalowych. Reakcja fizyczna zachodząca pomiędzy cząsteczkami farby a metalową powierzchnią sprawia, że powstaje optymalny efekt malowania. Malowanie proszkowo wykorzystuje się głównie do lakierowania metali, stali oraz aluminium.
Wszystkie te powierzchnie posiadają wysokie zdolności przewodzące, ale też można utwardzać ich malowaną powierzchnię w wysokiej temperaturze. Stopnieniu i utwardzeniu ulega warstwa farby, nie wpływając negatywnie na metalowe podłoże. Technika malowania proszkowego wykorzystywana jest choćby do malowania felg aluminiowych czy elementów karoserii samochodowych, podwozia i zawieszenia. Jednak metoda ta przynosi równie doskonały efekt w malowaniu szkła czy drewna.