Meble łazienkowe – jak stworzyć funkcjonalny układ? 5 praktycznych porad
25 marca, 2023Urządzenie łazienki bywa sporym wyzwaniem. Na często niewielkiej przestrzeni musi zmieścić się całkiem sporo elementów takich jak prysznic lub wanna, umywalka, toaleta, a także meble – szafka wisząca, wariant pod umywalkę czy słupek. Zapewne chcesz, aby całość aranżacji prezentowała się estetycznie, a przy tym była maksymalnie funkcjonalna. Czy to możliwe? Jak najbardziej! Aby ułatwić Ci to zadanie, mamy kilka praktycznych porad dotyczących doboru mebli łazienkowych.
Idealna szafka pod umywalkę do łazienki
Zacznijmy od wskazania, jakie meble powinny znaleźć się w łazience, aby korzystanie z niej było w pełni komfortowe. W większości mieszkań i domów podstawa to szafka pod umywalkę (chyba że mowa o umywalkach wolnostojących), szafki wiszące oraz dodatkowe meble jak np. wolnostojące szafki w kształcie wąskich słupków. Skupmy się więc na pierwszym wymienionym elemencie, czyli szafce pod umywalkę. Stanowi ona oprawę dla umywalki oraz armatury i w znacznym stopniu wpływa na jej wygląd. Poza tym pełni funkcję praktyczną, ponieważ kamufluje rury odpływowe i służy do przechowywania przydatnych w łazience przedmiotów.
Szafki pod umywalkę występują zwykle w dwóch wydaniach. Model z szufladami świetnie sprawdzi się jako miejsce na często używane kosmetyki i wszelkie przybory toaletowe. Za to szafka z drzwiczkami zmieści wszelkie środki czystości przydatne w łazienkach.
Wiszące szafki do łazienki nad lustrem, pralką czy toaletą?
Kolejne bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości łazienek to szafka łazienkowa wisząca. I tutaj mamy do wyboru różne opcje. Czas się im przyjrzeć! Otóż na niewielkim metrażu, gdzie każdy centymetr ma znaczenie, dobry wybór to model dwa w jednym, czyli szafka z lustrem, idealna do powieszenia nad umywalką. Zmieści się w niej zarówno domowa apteczka czy przybory do golenia (w przypadku panów), jak i kosmetyki (panie i panowie). To również dobre miejsce do schowania wszelkich przyborów toaletowych do higieny jamy ustnej. W razie potrzeby zyskasz do nich natychmiastowy dostęp, co ma spore znaczenie zwłaszcza o poranku.
Inna propozycja to szafki podwieszane z klasycznymi drzwiczkami – z powodzeniem pomieszczą rozmaite przedmioty, akcesoria czy kosmetyki. Na ich korzyść przemawia fakt, że doskonale spisują się zamontowane na wysokości oczu, jak również tuż nad podłogą. W obu przypadkach pozostawiają cenną przestrzeń oraz nadają aranżacji lekkości. Takie szafki znacznie ułatwiają sprzątanie podłogi. Często umieszcza się je nad pralką lub toaletą, aby w pełni wykorzystać przestrzeń także w pionie. Oczywiście musisz pamiętać, że szafka powinna znajdować się w takim miejscu, aby móc wygodnie do niej sięgnąć.
Inna praktyczna opcja to otwarte, wiszące szafki o niewielkich rozmiarach. Warto umieścić je w okolicach lustra, gdzie zapewniają łatwy dostęp do wszelkich niezbędnych akcesoriów do włosów itd.
Wąski słupek lub półsłupek do łazienki
Wystrój funkcjonalnej łazienki można wzbogacić o szafki w formie słupków lub półsłupków. To wąskie, zwykle dość wysokie meble. Dzięki takiej formie zmieszczą się nawet pomiędzy innymi elementami wyposażenia, nie zabierając przy tym wiele miejsca. Chętnie decydują się na nie nawet właściciele ciasnych łazienek. W słupku przechowuje się z powodzeniem ręczniki, chemię łazienkową, a nawet kosmetyki – wszystko zależy od Twoich osobistych potrzeb. Nierzadko umieszcza się je w wolnej przestrzeni między bokiem pralki a ścianą.
Zestaw modułowy czy pojedyncze meble?
Gotowe zestawy mebli to kuszące rozwiązanie, ponieważ sprzyjają oszczędności czasu oraz zapewniają idealną spójność wszystkich elementów. Kiedy jednak masz szczególne potrzeby lub po prostu przestrzeń, którą dysponujesz, okazuje się dość specyficzna pod kątem wymiarów, bezpieczniej samodzielnie dopasować meble. Dzięki temu wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, a każda szafka łazienkowa okaże się praktyczna i wykorzystana w 100%.