Ozdoba i obowiązek. Dlaczego warto mieć dekoracyjne kratki wentylacyjne?
29 grudnia, 2022Podczas remontowania kuchni i łazienki musisz uwzględnić na ścianach kratki wentylacyjne, czyli ostatni i jednocześnie najbardziej widoczny element wentylacji grawitacyjnej czy mechanicznej. I zwykle stanowią najmniej lubianą część wystroju, choć wcale nie musi tak być. Dowiedz się, co przepisy, a jakie masz możliwości, gdy chcesz zachować ładny wygląd ścian.
Kratki wentylacyjne – przepisy
W każdym mieszkaniu/domu należy zapewnić optymalny przepływ powietrza – w tym celu projektuje się instalację wentylacyjną, której zasada działania jest całkiem prosta. Przez rozszczelnienie okna i znajdujące się na nich nawiewniki do środka przedostaje się świeże powietrze. Natomiast „zużyte” powietrze wewnętrzne wyciągane jest przez komin. I zgodnie z przepisami, przepływ powietrza powinien odbywać się z pokoi do pomieszczenia kuchennego oraz higieniczno-sanitarnego, czyli do łazienki.
W praktyce oznacza to, że w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym wystarczy, że będziesz mieć nawiewniki w oknach. Natomiast w kuchni i w łazience musi znajdować się otwór wentylacyjny prowadzący do komina. A żeby nie pozostawiać nieestetycznej dziury w ścianie, stosuje się kratki wentylacyjne, których dodatkową zaletą jest to, że minimalizują ryzyko wpadania zanieczyszczeń z komina do Twojego mieszkania. Szukając dekoracyjnych kratek wentylacyjnych warto odwiedzić stronę – https://alltodesign.pl/kategoria-produktu/kratki-wentylacyjne/, gdzie znajdziemy ogromny wybór tego typu produktów.
Co istotne, przepisy nie uściślają, jak powinna wyglądać kratka wentylacyjna. Najważniejsze jest jej dopasowanie do kanału, który najczęściej ma jeden ze standaryzowanych wymiarów. Natomiast to, czy zamocujesz kwadratową, czy okrągłą kratkę nie ma żadnego znaczenia. Możesz również wybrać, czy będzie wykończona w klasyczne „żaluzje”, czy w bardziej dekoracyjny sposób – najważniejsze jest, aby spełniała normy w zakresie przepływu powietrza, nie utrudniała go.
Czym grozi brak otworu, kratki wentylacyjnej?
Brak odpowiedniej wentylacji w domu niesie za sobą sporo przykrych konsekwencji. Najważniejsze to te związane z Twoim zdrowiem, ponieważ problemy z przepływem powietrza będą:
- wywoływać nieprzyjemny zapach, woń stęchlizny;
- powodować parowanie okien, długie utrzymywanie się kropel wody na kafelkach po kąpieli;
- spowodować rozwój pleśni.
To wszystko może prowadzić do takich objawów jak często występujące u domowników bóle głowy, a także zmęczenie. Dodatkowo pleśń wywołuje zmiany skórne, a nawet alergie.
Co więcej, zła wentylacja, brak możliwości odprowadzania zużytego powietrza przez komin zakończony zgodnym z przepisami otworem, może skutkować pęcznieniem mebli, drewnianych podłóg – wszystko przez wilgoć gromadzącą się w powietrzu. I chyba nie trzeba wspominać o tym, jak trudne i zwykle kosztowne jest usuwanie pleśni/grzybów ze ścian.
Natomiast za brak wentylacji odpowiada właściciel lokalu/budynku lub zarządca nieruchomości. Warto też wiedzieć, że podczas corocznej wizyty kominiarskiej kominiarz może zalecić wyczyszczenie kratki, co poprawia przepływ powietrza nawet o 60%.
Jak wybrać kratkę wentylacyjną?
Wiesz już o tym, że w mieszkaniu/domu ważny jest każdy element wentylacji. Za instalację, dobór części odpowiedzialny jest specjalista, który ją wykonuje. Do Ciebie należy natomiast wybór kratki wentylacyjnej, dlatego przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, które ułatwią Ci jej zakup.
Aby kratka wentylacyjna dobrze spełniała swoje zadanie i przy okazji nie psuła wyglądu pomieszczenia, musi być dobrze dopasowana do otworu, dlatego to, od czego należałoby zacząć, to dokładne sprawdzenie wymiarów. Jeśli chodzi o kształt, to dostępne są dwie wersje: kratki okrągłe oraz kwadratowe. To, którą należałoby wybrać, zależy głównie od efektu wizualnego, jaki chcesz uzyskać. Nie powinno być problemu z przerobieniem wylotu kanału wentylacyjnego do Twoich potrzeb.
W następnej kolejności należy zdecydować, czy chcesz zakupić kratkę otwartą, czy z opcją zamknięcia. To drugie jest możliwe w przypadku wersji typu żaluzje, które mają wariant ręcznego zamykania lub ukierunkowania przepływu powietrza. Nie zalecamy jednak zmiany ustawienia kratki, jeśli nie masz wiedzy, która pozwoliłaby Ci to zrobić prawidłowo, tak, by w efekcie nie utrudniać usuwania zużytego powietrza. I co jeszcze jest ważne, kratek wentylacyjnych zamykanych nie można montować nad palnikami gazowymi. Wtedy jedynym dozwolonym przepisami rozwiązaniem jest kratka otwarta.
Oprócz tego kratka wentylacyjna powinna być trwała. Najczęściej wykonuje się ją z grubszego tworzywa sztucznego, które cechuje się podwyższonymi parametrami w zakresie sztywności. To niedrogi i praktyczny wybór. Kratki mogą być także wyprodukowane z metalu, a nawet z ceramiki. Metalowe kratki muszą być zabezpieczone bez korozją, dlatego wykorzystuje się stal nierdzewną. Ceramiczne są natomiast atrakcyjne wizualnie, ale też trudniej dostępne, bardziej podatne na uszkodzenia podczas demontażu i montażu. Z tego względu nie cieszą się zbyt dużą popularnością.
Natomiast ze względów estetycznych, warto jeszcze zwrócić uwagę na grubość kratki, ponieważ dobrze, aby nie odstawała zbytnio od powierzchni ściany. Polecamy wersje o grubości 3 mm.
Niektórzy producenci dają też możliwość częściowej personalizacji końcowego produktu. Wtedy możesz zadecydować o:
- kolorze (w przypadku kratek z tworzywa sztucznego, plexi jest znacznie szerszy wybór kolorystyczny);
- sposobie montażu.
Kratka wentylacyjna ozdobna – dlaczego warto?
Kratka wentylacyjna łazienkowa czy kuchenna rzadko kiedy stanowi najbardziej efektowny element pomieszczenia. Dlatego, aby to zmienić, proponujemy wybrać cieszące się coraz większą popularnością wersje ozdobne. Gdzie je znaleźć? Najlepiej w internecie, a jednym z przykładów jest sklep toDESIGN, w którym dostępne są kratki w różnych kształtach, kolorach (nawet złotym, czarnym, czy… zielonym) oraz z ciekawie wyciętymi wzorami. Dzięki tak dużej możliwości personalizacji produktu z łatwością znajdziesz coś dla siebie. A na dodatek my mamy kilka inspiracji, które się przydadzą, gdy nie wiesz, jaka kratka wentylacyjna ozdobna będzie dobrym wyborem do Twojego mieszkania.
Kratka wentylacyjna okrągła
Najczęściej w sklepach znajdziesz kwadratowe wersje kratek, które będą bardzo dobrze wyglądać w przypadku nowoczesnych lub industrialnych aranżacji. Co zrobić, gdy stawiasz na bardziej przytulny styl i dążysz do złagodzenia ostrych kątów? Rozwiązaniem będzie kratka wentylacyjna okrągła. Jej dodatkową zaletą jest to, że na tle innych wygląda oryginalnie, efektownie i przykuwa uwagę. Świetnie sprawdzi się w we wnętrzach retro, vintage, ale też… glamour.
Kratka wentylacyjna czarna
Standardem są białe kratki, które niezbyt dobrze wyglądają w pomieszczeniach urządzonych w ciemniejszej tonacji i dodatkowo… szybko żółkną lub szarzeją. Odpowiedzią na ten problem jest kratka wentylacyjna czarna. Może się doskonale „wtopić” w ścianę, np. w łazience, gdzie kładziesz ciemne kafelki lub wręcz przeciwnie, wyróżniać się, gdy będzie skontrastowana z białymi/beżowymi ścianami. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku efekt jest bardzo elegancki.
Ani biała, ani czarna kratka nie pasuje do Twojej aranżacji? Nie szkodzi! Niektórzy producenci, jak wspomniany wcześniej toDESIGN, dają o wiele więcej możliwości personalizacji tego produktu. Kratka może być w kolorze brązowym, ecru, czy jasnoszarym. Ciekawą propozycją są też wersje srebrne i złote, dostępne również z lustrzanym połyskiem. Jeśli planujesz postawić na luksusowy, elegancki wystrój, w którym dominuje marmur i złote dodatki, jest to idealny wybór.
Kratka wentylacyjna z wyciętym wzorem
Na koniec zapomnij o kratkach, które wykończone są żaluzjami. Wygląda to nudno i najczęściej – mało estetycznie. Kratki wentylacyjne ozdobne, dostępne m.in. w toDESIGN, mogą posiadać wycięte różne wzory, zarówno bardzo proste, minimalistyczne, jak i fantazyjne, nawiązujące do witraży czy ornamentów. Tutaj ważne jest jedynie, aby zamawiać kratki w sprawdzonych sklepach, by mieć pewność, że zachowane zostaną normy dotyczące przepływu powietrza.
Tego typu kratki mają jeszcze kilka dodatkowych zalet. Są otwarte, możesz mieć pewność, że będą zapewniały dobrą wentylację. Są znacznie cieńsze, ich grubość może wynosić zaledwie 3 mm, a więc prawie w ogóle nie odcinają się od ściany. I co docenisz po kilku miesiącach użytkowania, będą łatwiejsze w czyszczeniu. A skoro o tym mowa, to mamy dla Ciebie jeszcze kilka wskazówek.
Jak czyścić kratkę wentylacyjną?
Wcześniej pisaliśmy o tym, że kominiarz, podczas corocznego przeglądu, może zlecić Ci wyczyszczenie kratki wentylacyjnej. My polecamy jednak, aby robić to częściej, nawet co kilka miesięcy, ponieważ czysta kratka:
- to lepszy przepływ powietrza, sprawniejsza wentylacja;
- jest bardziej estetyczna, nie psuje wizualnie wyglądu kuchni, łazienki.
A jeśli dalej nie jesteś przekonany/a, to dodamy jeszcze, że na kratce szybko zaczyna osiadać tłuszcz, do którego przykleja się kurz i inne zanieczyszczenia. Pomyśl teraz, że to wszystko znajduje się w Twojej kuchni…
No dobrze, a jak czyścić kratkę wentylacyjną? Zacznij od jej demontażu. W zależności od rodzaju konieczne będzie:
- podważenie i wysunięcie kratki z otworu;
- wykręcenie wkrętów i wyciągnięcie kratki;
- delikatne odklejenie kratki zamocowanej przy pomocy taśmy dwustronnej (pamiętaj, aby mieć taśmę, by móc ponownie przykleić element po umyciu).
Natomiast sam proces czyszczenia w teorii jest całkiem prosty – wystarczy ją ściągnąć, a potem za pomocą szmatki i płynu odtłuszczającego (wystarczy zwykły płyn do naczyń), dokładnie ją wyszorować, po czym odstawić do wyschnięcia.
Problem pojawia się jednak wtedy, gdy posiadasz kratkę wentylacyjną typu żaluzje – kto ją miał wie, jak trudno jest dotrzeć do wszystkich zakamarków. Rekomendujemy, aby pierwszy etap czyszczenia przeprowadzić tak, jak opisaliśmy wyżej, natomiast w drugim za pomocą wacików i patyczków kosmetycznych usunąć tłuszcz z trudnodostępnych miejsc. Możesz też użyć zużytej szczoteczki do zębów, bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku.
Znacznie łatwiej jest wtedy, gdy posiadasz ozdobną kratkę wentylacyjną z wyciętymi w środku wzorami. W przypadku takiej wersji wystarczy dosłownie kilka minut na dokładne wymycie jej z każdej strony.