Planujesz budowę domu? Sprawdź, jaki osprzęt elektryczny warto zamontować

Planujesz budowę domu? Sprawdź, jaki osprzęt elektryczny warto zamontować

23 lutego, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Budowa domu to poważna inwestycja, która wymaga podjęcia wielu istotnych decyzji. Te w ogromnym stopniu wpływają na wygląd i funkcjonalność nieruchomości. Niektóre z nich pełnią kluczową rolę, inne mogą być traktowane jako te o mniejszym znaczeniu. Warto pamiętać, że nawet decyzje podejmowane w końcowym etapie budowy i z pozoru nieodgrywające dużej roli, mogą mieć duży ogromny na estetykę i wygodę użytkowania domu.

Jeśli mówimy o instalacji elektrycznej, zazwyczaj myślimy o jej projektowaniu i doprowadzeniu w odpowiednie miejsca przewodów elektrycznych. Okazuje się, że nie mniejsze znacznie dla całej inwestycji ma wybór oraz montaż łączników i gniazd elektrycznych, czyli końcowy etap prac nad instalacją elektryczną. Podjęcie decyzji co do rodzaju osprzętu nie zawsze jest proste. Dlatego przygotowaliśmy krótki opis jego rodzajów, jeśli chodzi o montaż, estetykę oraz funkcjonalność.

Sposób montażu

Gniazda elektryczne i łączniki można montować na dwa sposoby. Jednym z nich jest zastosowanie osprzętu podtynkowego, czyli montowanego w specjalnych puszkach, które wpuszcza się w ścianę, drugim natynkowego, czyli umieszczanego bezpośrednio na ścianie. To, która metoda zostanie zastosowana, zależy od sposobu, w jaki zostanie przygotowana instalacja elektryczna. Osprzęt podtynkowy prezentuje się zdecydowanie lepiej. Może znaleźć zastosowanie w pomieszczeniach z podtynkową instalacją. To właśnie z takim osprzętem spotkamy się w większości pomieszczeń mieszkalnych oraz wykorzystywanych na biura.

Z kolei osprzęt natynkowy stosuje się w większości budynków drewnianych oraz pomieszczeniach gospodarczych. Zalecenie, by nie wykonywać instalacji podtynkowej w domach z drewna, wynika z tego, że inwestorzy starają się unikać ingerowania w strukturę budynku. Jednak w niektórych przypadkach nawet w przypadku technologii drewnianej możliwe jest wykonanie instalacji podtynkowej. Przewody elektryczne układa się wtedy w pustych przestrzeniach albo ścianach działowych.

Stylistyka

Osprzęt elektryczny wpływa nie tylko na wygodę użytkowania pomieszczenia. Odgrywa też bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o jego wygląd. W wielu przypadkach można traktować go jak element dekoracyjny wnętrza, który decyduje o estetyce całej aranżacji. Szeroki wybór łączników i gniazd elektrycznych wykonanych w rozmaitych stylach, kolorach i wzorach daje inwestorom szerokie pole manewru w zakresie dopasowania osprzętu do stylistyki konkretnego wnętrza. Powszechnie stosuje się osprzęt o klasycznych kształtach, który gości w większości pomieszczeń mieszkalnych i komercyjnych.

Możliwy jest też wybór łączników i gniazd o nietypowym designie albo materiale, np. z kamienia, skóry lub na przykład w stylu retro. Coraz większą popularność zdobywają obecnie nowoczesne, dotykowe łączniki Livolo. W tym ostatnim przypadku możemy mówić zarówno o doskonałej estetyce, jak i funkcjonalności. Livolo to w rzeczywistości wykonane z hartowanego szkła, dotykowe panele, które umożliwiają sterowanie światłem, roletami albo żaluzjami. Ich niezwykła estetyka przekonuje coraz więcej osób. Wraz z nią inwestor zyskuje też komfort w sterowaniu oświetleniem. Więcej o łącznikach Livolo można przeczytać na stronie Gajwer.pl.

Funkcjonalność

Ostatecznie przechodzimy do omówienia rzeczy niezwykle istotnej, czyli funkcjonalności. Poniżej krótkie omówienie różnych rodzajów łączników:

  • Jednobiegunowe – pojedyncze z jednym przyciskiem. Po naciśnięciu zapalają jedną lampę (jeden obwód).
  • Dwubiegunowe – z jednym przyciskiem, umożliwiają jednoczesne włączenie dwóch niezależnych obwodów.
  • Schodowe – z jednym przyciskiem, umożliwiają sterowanie obwodem z dwóch różnych miejsc, np. na schodach. Pracują w parach.
  • Krzyżowe – z jednym przyciskiem. Pracują z łącznikami schodowymi. Umożliwiają włączenie obwodu z co najmniej trzech różnych miejsc. Mogą znaleźć zastosowanie na klatce schodowej wielopiętrowego budynku.
  • Świecznikowe – z co najmniej dwoma przyciskami. Umożliwiają niezależne włączanie różnych obwodów.

Wybór osprzętu elektrycznego ma ogromne znaczenie dla wygody użytkowników, funkcjonalności pomieszczenia oraz estetyki wnętrza. Nie jest więc kwestią, którą podczas budowy domu można zaniedbać lub zostawić przypadkowi.