Przycinanie Świerków – Kiedy, Jak, Czym? Czyli wszystko o własnoręcznym formowaniu świerka.

Przycinanie Świerków – Kiedy, Jak, Czym? Czyli wszystko o własnoręcznym formowaniu świerka.

23 kwietnia, 2019 Wyłączono przez redakcja

Świerk to wiecznie zielone drzewo najczęściej kojarzone głównie ze świętami Bożego Narodzenia.
Jego regularny stożkowy kształt łatwo wypatrzyć w lasach iglastych, zwłaszcza na terenach górzystych. Zapominamy, że świerk wyśmienicie nadaje się jako dekoracja ogrodu – jego igły będą stanowić zieloną ozdobę na lata. Co więcej, uprawa oraz pielęgnacja świerka nie przysparza większych problemów.

Myśląc o świerku, jako popularnej „choince” zapominamy, że ten gatunek posiada bardzo wiele rodzajów ozdobnych. Świerk srebrny, serbski, biały, kłujący, czy kaukaski, to tylko kilka z długiej listy świerków, które nadają się do uprawy w przydomowym ogrodzie.

Świerk jest rośliną niewymagającą. Świetnie znosi przesadzanie, nawet już dużego drzewa. Rzadko zdarza się też, by nie przyjęły się jego sadzonki, szczególnie jeśli kupujemy je u sprawdzonego dostawcy, który stawia na jakość i uprawia je w pojemnikach.

Świerki najlepiej sadzić jesienią, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych przymrozków. Drzewko posadzone np. w październiku spokojnie będzie miało wystarczająco czasu, aby ukorzenić się jeszcze przed zimą. Fakt, że naturalnym środowiskiem świerka są niezbyt zasobne, górskie gleby powoduje, że świetnie będzie czuł się nawet na piaszczysto-gliniastych podłożach. Co ważne przy sadzeniu – należy uważać na bogate ukorzenienie świerka. Należy jeszcze pamiętać, by gleba w której będzie rósł nie była przesuszona oraz zanieczyszczona. Odpowiednie nawodnienie gleby przed włożeniem sadzonki uratuje sytuację. Kiedy drzewko stoi już stabilnie w ziemi możemy w zasadzie o nim zapomnieć i cieszyć oko w oczekiwaniu na czas, kiedy możliwe będzie przycinanie świerków.

Nieskomplikowana uprawa zrekompensuje się z nawiązką, zatem warto zaczerpnąć większej ilości informacji o świerku i jego pielęgnacji, w tym przycinania, które jest w zasadzie najtrudniejszym i najbardziej wymagającym etapem pielęgnacji i aranżacji tego niewymagającego, ale wdzięcznego gatunku.

Podcinanie świerków

Cięcie świerków (tudzież formowanie świerka) to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, który wykonujemy na tym drzewie. Większość z odmian świerka rozwija się bardzo szybko i jedynie regularne skracanie pędów spowoduje, że roślina na długie lata pozostanie ładnie wybarwiona, gęsta i po prostu piękna.

kiedy przycinać świerki

Kiedy przycinać świerki?

Drzewka z gatunku świerków przycina się wczesną wiosną – jeszcze zanim rozpocznie się ich wegetacja. Do procesu formowania świerka należy przystąpić od usunięcia wszystkich zniszczonych, chorych, złamanych pędów.

Wiosna to najlepszy moment również na cięcie, które reguluje wzrost. W tym przypadku usuwa się jedynie młode przyrosty, chore pędy i te, które przeszkadzają innym pędom. Starsze, dobrze zdrętwiałe gałęzie regenerują się bardzo powoli. Należy pamiętać o przycinaniu wszystkich pędów, które zachodzą na sąsiadujące rośliny. Świerki lubią przestrzeń i bliska obecność innych roślin może negatywnie wpłynąć na rozrost drzewa. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy ze świerków planujemy zbudować żywopłot.

Jak często podcinać świerki?

Jeśli świerki bardzo się rozrastają, a jest to ich naturalna cecha, sugeruje się ich przycinanie nawet 3 razy do roku. Wczesna wiosna, późna wiosna i lato to najbardziej optymalne terminy do przeprowadzenia tego zabiegu. Należy pamiętać o ostrożności i starannym zabezpieczaniu wszystkich ran, ponieważ intensywnie przycinany świerk jest podatny na negatywne działanie grzybów. Takie drzewka tez łatwiej chorują. Jeśli drzewko zaatakuje mszyca – niezbędne jest przycięcie wszystkich zainfekowanych gałęzi i ich utylizacja.

Jak przyciąć duży świerk?

Najsilniejsze cięcia dużego świerku wykonujemy wczesną wiosną. Jest to odpowiedni czas, aby nadać drzewu kształt trapezu – wtedy gałązki rosnące nisko nad ziemią zyskają odpowiednie oświetlenie. Dzięki wczesnowiosennemu cięciu duże świerki mają szansę się zagęścić.

Drugiego cięcia należy dokonać na przełomie maja i czerwca, kiedy najlepiej jest skrócić 1/3 tegorocznego przyrostu świerków. Iglaków nie należy przycinać później niż w sierpniu. Formowanie o tej porze zmniejszy odporność na zimowe mrozy.

Jak przyciąć młody świerk?

Najważniejszym jest usuwanie zbędnych pędów. Wszystkie te, które rosną pionowo wymagają całkowitego usunięcia – należy obciąć je gładko przy pniu.

Nigdy nie należy dopuścić, by drzewko świerkowe miało więcej niż jeden wierzchołek! Nie tylko negatywnie wpływa to na jego walory estetyczne, ale również naraża drzewko na złamanie – zimą pionowe pędy mogą nie utrzymać ciężaru śniegu i po prostu się połamać.  Co za tym idzie – iglak w miejscu złamania jest bardziej podatny na przemarznięcie.

Nigdy nie należy obcinać wierzchołka pędu głównego. Jeśli jednak ulegnie on złamaniu, bądź zamarciu – należy wybrać inny rosnący pionowo pęd, który będzie mógł go zastąpić. Taką gałązkę można odpowiednio odgiąć i przywiązać by rosła pionowo.

Formowanie świerka w żywopłot

Świerki świetnie znoszą cięcie, dlatego można z nich tworzyć iglaste żywopłoty, również o niestandardowych kształtach.
Do tworzenia żywopłotu najlepiej nadają się świerk kłujący, biały oraz pospolity. Takie wiecznie zielone ogrodzenie cieszy oko, jednak należy je co kilka lat wymieniać, ponieważ stare świerki ogałacają się od dołu. Wyjątkiem jest tutaj świerk serbski, który przez wiele lat nie traci dolnych gałęzi.