Soundbar ranking 2021: wybieramy najlepsze audio pod telewizor!
15 grudnia, 2020W dobie COVID-19 obecność kina domowego to niewątpliwie duży plus. Dobry telewizor można kupić w korzystnej cenie i cieszyć się jakością HD o każdej porze dnia i nocy. Jedyne, do czego można się negatywnie odnieść w przypadku telewizorów, to często słaba jakość dźwięku. I tutaj z pomocą przychodzi nam soundbar: niewielkie urządzenie o potężnej mocy. Przedstawiamy Wam najlepszy soundbar: ranking najlepszych urządzeń z ostatnich miesięcy!
Co to jest soundbar?
Soundbar to zintegrowany system audio. Prościej mówiąc, są to głośniki umieszczone w jednej, kompaktowej obudowie. Taki zestaw może składać się z kompletu od 2 do nawet 12 głośników. Zaawansowane modele mają dodatkowo tak zwany subwoofer. To głośnik zapewniający potężne basy. Soundbar bardzo często określany jest jako listwa głośnikowa ze względu na swoją charakterystyczną budowę.
Listwę głośnikową umieszczamy odrobinę przed lub pod telewizorem (druga opcja dostępna jest dla właścicieli telewizorów podwieszanych). Odpowiednio umieszczone głośniki wewnątrz listwy zapewniają znakomitą jakość dźwięku. Sounbar może oferować świetnej jakości dźwięk cyfrowy lub dźwięk przestrzenny, w zależności od modelu. Standardową opcją są listwy z 2 lub 3 głośnikami wewnątrz i dodatkowym głośnikiem niskotonowym, tak zwane 2:1 lub 3:1. Modele 5:1 i wyżej uznawane są za mocno zaawansowane. Dostępne są również soundbary bez głośnika niskotonowego, a wtedy oznaczane są jako 2:0 lub 3:0 i tak dalej.
Ilość głośników w listwie i stopień zaawansowania soundbaru należy dobrać do wielkości pomieszczenia i jakości telewizora, którym dysponujemy. Więcej na ten temat powiemy sobie w dalszej części tekstu.
Z takim dodatkowym zestawem nie tylko możemy odpuścić sobie zakup klasycznych głośników do domu, ale również mamy odpowiedź na wszystkie wymagania. Oglądanie filmów, czy słuchanie muzyki zostanie wprowadzone na wyższy poziom przyjemności!
Co ciekawe, badania nad listwami dźwiękowymi rozpoczęły się już przed latami dwutysięcznymi. W 1998 roku wprowadzono pierwszy wielokanałowy soundbar Voice Of The Digital Theater Soundbar. Od tamtego czasu minęło wiele lat i sprzęty tego rodzaju naprawdę się rozwinęły, oferując niespotykaną dotąd jakość odtwarzanego dźwięku.
Zaawansowane technologie dopiero od niedawna są powszechnie dostępne dla szerokiego grona użytkowników. Wcześniej bariera cenowa uniemożliwiała rozprzestrzenienie soundbarów, czy kina domowego na szeroką skalę, ponieważ zastosowane technologie były bardzo drogie.
Ile kosztuje dobry soundbar? Jak działa to technologiczne cacko? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym rankignu!
Co to jest subwoofer?
Jak wielu z Was już zapewne wie, subwoofer to urządzenie odpowiadające za dźwięki niskotonowe. To niezależny moduł, potocznie mówiąc niezależny głośnik odpowiedziany tylko i wyłącznie za dźwięki o niskich częstotliwościach (20-200 Hz).
Subwoofer podkreśla dobre basy, wydobywając z ulubionej muzyki i filmów więcej emocji, a przynajmniej tak to odbieramy. Wielu z Was na pewno chociaż raz w życiu zwróciło uwagę na fakt, że dobry sprzęt audio ma funkcję regulowania basów. Jakość dźwięku jest zdecydowanie lepsza, kiedy basy są podkreślone. Z tego względu soundbary wyposażone są również w taki osobny głośnik niskotonowy.
Są dwa rodzaje subwooferów: aktywny lub pasywny. Ten pierwszy jest w zestawie z wbudowanym wzmacniaczem, który jest idealnie dopasowany do subwoofera. Analogicznie, moduł pasywny nie ma w zestawie wzmacniacza. W tym wypadku korzystamy z subwoofera dopiero po zakupie odpowiedniego wzmacniacza.
Subwoofery pasywne są tańsze, ale z drugiej strony i tak nie działają bez wzmacniacza. Ciężko zatem oszczędzić w tym przypadku i lepiej postawić na dobry aktywny subwoofer. Zresztą producenci również przychylniej traktują subwoofery z wbudowanym wzmacniaczem i pasywne modele są coraz rzadziej spotykane. To rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej praktyczne.
Jeśli wybieracie subwoofer dla siebie, patrzcie uważnie na oznaczenia, czy jest on aktywny, czy pasywny. Jeśli skuszeni ceną wybierzecie model pasywny, konieczne będzie dokupienie wzmacniacza, co bardzo podbije ostateczny koszt. Aktywne subwoofery są droższe od modeli pasywnych, ale patrząc ogólnie, są znacznie bardziej opłacalne. Gotowe do instalacji i użytkowania od razu po zakupie. Bz dodatkowych kosztów i poszukiwań pasującego wzmacniacza.
Soundbar: ranking soundbarów 2021
Soundbar jest całkiem popularnym gadżetem, dlatego poniższy ranking soundbarów 2021 składa się z najchętniej wybieranych, najpopularniejszych i najlepszych audio soundbar na rynku w Polsce. Zapraszamy!
Soundbar Samsung HW-Q60T
Zaawansowany model Samsung HW-Q60T to model, który jest odpowiedzią na potrzeby osób poszukujących perfekcyjnej jakości dźwięku podczas oglądania filmów. Samsung HW-Q60T z liczbą kanałów 5:1 jest w stanie zapewnić doskonałą jakość dźwięku przestrzennego. Przyjrzyjmy się szczegółowym parametrom sprzętu.
- Liczba kanałów 5:1, w tym subwoofer,
- Moc całkowita 360 W,
- Odtwarzany dźwięk: MP3, WMA, AAC, WAV, FLAC, OGG, AIFF
- Obecność złącza HDMI,
- Złącze bluetooth umożliwiające jednoczesne podłączenie 2 urządzeń mobilnych,
- Urządzenie wyposażone w pilot do sterowania,
- Technologia DTS Virtual:X odpowiada za dźwięk przestrzenny, zapewniając wrażenia w niespotykanej jakości,
- Dekodery dźwięku: Dolby Audio, DTS Digital Surround, DTS Virtual: X,
- Wymiary listwy dźwiękowej: 980 x 58 x 105 mm,
- Wielkość subwoofera: 205 x 353 x 303 mm,
Soundbar z subwooferem Samsung HW-Q60T nie łączy się przez WIFI, w przeciwieństwie do innych modeli linii Samsung HW. Srzęt nie odtwarza video, ani zdjęć. Model świetnie nadaje się do montażu na ścianie, jest kompatybilny z formatem 4K i posiada możliwość aktualizacji.
Wady: Brak. Fajny, mocny i nowoczesny model w rozsądnej cenie.
Cena za soundbar Samsung HW-Q60T: około 1700 zł
Komu polecamy?
Samsung HW-Q60T polecamy osobom, które nie boją się trochę wydać i jednocześnie chcą korzystać ze wszystkich zaawansowanych funkcji, jakie ma ten model soundbaru. Bo jeżeli listwa dźwiękowa jest Wam potrzeba tylko do wzbogacenia dźwięku podczas oglądania filmów, nie są Wam potrzebne dodatki umożliwiające strumieniowe przesyłanie muzyki oraz zaawansowany moduł bluetooth.
Soundbar Sony HT RT3
Model Soundbar Sony HT RT3 to zestaw dla miłośników kinowych efektów. Soundbar 5:1 wyposażony w 3 kanałowy głośnik niskotonowy. Model znalazł się w rankingu najlepszych soundbarów nie bez powodu. Za bardzo dobrą cenę mamy dostępne naprawdę dużo opcji: odtwarzanie muzyki, filmów, bezprzewodowy subwoofer, możliwość łączenia się z komputerem, laptopem i smartfonem. Szczegółowe parametry soundbaru Sony HT RT3 prezentuj się następująco:
- Liczba kanałów 5:1, w tym subwoofer,
- Moc całkowita 600W,
- Odtwarzany dźwięk: MP3, AAC, LPCM
- Złącza: USB, optyczne, audio
- Pilot do sterowania zdalnego,
- Złącze bezprzewodowe: moduł bluetooth,
- Dekodery dźwięku: Dolby Digital, Dolby Dual Mono,
- Wymiary listwy głośnikowej: 900 x 52 x70 mm,
- Rozmiar subwoofera: 190 x 392 x 315 mm,
- Technologie: ClearAudio+, Clear Voice, wzmacniacz cyfrowy S-Master.
Sounbar z subwooferem Sony HT RT3 można powiesić na ścianie. Urządzeniem można sterować za pomocą smartfona lub tabletu. W tym celu należy pobrać darmową, dedykowaną aplikację.
Wady: Urządzenie nie jest wyposażone w wejście HDMI. Niska cena budzi podejrzenia co do jakości poszczególnych elementów sprzętu.
Cena za model Sony HT RT3: około 800 zł
Komu polecamy?
Sony HT RT3 spodoba się wszystkim, którzy chcą od listwy dźwiękowej czegoś więcej, w dodatku bez wydawania wielu pieniędzy. W tym wypadku możemy uzyskać świetny dźwięk przestrzenny i cieszyć się naprawdę dobrą jakością dźwiękową oglądanych filmów, czy słuchanej muzyki.
Soundbar JBL BAR 2:0
Kolejny model soundbaru w naszym rankingu to JBL Bar 2:0: praktyczny model bez subwoofera. Doskonała oferta dla osób, które mają mało miejsca w mieszkaniu i szukają dobrej opcji do polepszenia jakości dźwięku w domowym kinie. Sounbar JBL Bar ma bardzo dobrą cenę. Jak prezentuje się ten elegancki model od strony technicznej?
- Liczba kanałów 2:0, bez subwoofera,
- Moc całkowita 80W,
- Złącza: HDMI, optyczne, analogowe, port USB,
- Złącze bezprzewodowe: moduł bluetooth,
- Wymiary listwy głośnikowej: 614 x 58 x 86 mm,
- Technologie: Dual Bass,
- Soundbar jest kompatybilny z pilotem od telewizora.
Obecność podwójnego portu Dual Bass umożliwia uzyskanie dobrego basu i jeszcze lepszego dźwięku. Czyli brak subwoofera jest zastąpiony tego rodzaju rozwiązaniem. Model JBL Bar zapewnia dźwięk przestrzenny i znakomicie sprawdzi się jako dodatek do telewizora, znacznie poprawiając jakość dźwięku oglądanych filmów. Urządzenie działa również bezprzewodowo, co pozwala na szybki przesył muzyki z dowolnego nośnika! Na uwagę zasługuje fakt, że urządzeniem można sterować za pomocą pilota od telewizora.
Wady: W tej samej cenie można dostać bardziej zaawansowane modele, w tym soundbar z subwooferem.
Cena modelu JBL Bar: około 800 zł
Komu polecamy?
Soundbar marki JBL w opcji 2:0 polecany jest osobom, które niekoniecznie znają się na nowej technologii dźwięku i wiedzą, że nie będą korzystać z dziesiątek możliwości. Jednocześnie chcą zauważyć różnicę w jakości dźwięku i bezproblemowo korzystać ze sprzętu. Urządzenie jest proste w obsłudze i zajmuje niewiele miejsca.
Soundbar Yamaha Yas-107
Kolejny soundbar bez osobnego głośnika niskotonowego. Tym razem mamy okazję zaprezentować soundbar Yamaha Yas-107, czyli stylowy model z subwooferem zintegrowanym z listwą głośnikową. Zobaczmy, dlaczego warto kupić ten model.
- Liczba kanałów 2:1, wbudowany subwoofer,
- Moc wyjściowa 120W,
- Złącza: HDMI x 2, optyczne, AUX,
- Łącze bezprzewodowe: moduł bluetooth,
- Wymiary listwy głośnikowej: 890 x 53 x 131 mm,
- Dekodery dźwięku Dolby Digital, DTS: X, DTS Digital Surround,
- Technologie: Air Surround Xtreme, Clear Voice, Music Enhancer, Uni Volume.
Lekki i nieduży soundbar z łatwością wpasuje się w każde wnętrze, zapewniając pożądaną jakość dźwięku, która wzmocniona jest przez najnowsze technologie.
- Urządzenie można postawić pod telewizorem lub wygodnie zawiesić na ścianie.
- Soundbar Yamaha Yas-107 jest zgodny z formatem 4K i HDR.
- Obecność technologii Uni Volume.
Wady: Brak. Dobry stosunek jakości do ceny.
Cena za model Yamaha Yas-107: około 800 zł
Komu polecamy?
Soundbar Yamaha Yas w opcji 2:1 polecany jest wszystkim, którzy chcą poprawić jakość dźwięku filmów lub muzyki, a jednocześnie szukają urządzenia w dobrej cenie. W przypadku chęci przetestowania większych możliwości polecamy wybrać model soundbaru Yamaha Yas 5:1 lub nawet 9:1. Ostatni model jest polecany miłośnikom naprawdę zaawansowanych sprzętów.
Soundbar Samsung Harman Kardon HW-Q80R
Jeden z najlepszych soundbarów, a zarazem jeden z najbadziej zaawansowanych modeli. Samsung Harman Kardon HW-Q80R z pewnością zaimponuje wszystkim fanom najnowszych technologii. Zobaczmy, co ma do zaoferowania!
- Kanały: 5:1:2,
- Całkowita moc wyjściowa: 370 W,
- Złącza: 3x HDMI, optyczne,port USB,
- Złącze bezprzewodowe: moduł bluetooth, WI-FI,
- Odtwarzanie dźwięku: MP3, WMA, AAC, WAV, FLAC, OGG, AALC, AIFF,
- Technologie: Acoustic Beam, Adaptive Sound, korektor dzwięku, Surround Sound Expansion,
- Dekodery dźwięku Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS: X, DTS Digital Surround,
- Wymiary jednostki centralnej: 1226 x 83 x 136 mm,
- Wielkość subwoofera: 205 x 403 x 403 mm.
Jak na szczególnie zaawansowany model przystało soundbar Samsung Harman Kardon HW-Q80R ma sporo dodatkowych funkcji, które mogą Was zainteresować. To poniekąd fajne dodatki, ale część z nich to także efektowne funkcje, bez których można się obejść. Każdy taki dodatek mocno wpływa na ostatczną cenę urządzenia. Model Samsung kosztuje co najmniej 2 razy więcej niż najlepsze soundbary ze średniej półki cenowej.
- Soundbar Samsung Harman Kardon HW-Q80R ma w zestawie pilot i dołączone do niego baterie.
- Funkcja Anynet+ pozwalająca na sterowanie urządzeniem za pomocą pilota od telewizora, pod warunkiem, że jest to telewizor marki Samsung.
- Auto Power Link to z kolei bardzo fajna funkcja. Soundbar aktywuje się po włączeniu telewizora, a pojego wyłączeniu samoistnie gaśnie.
- Urządzenie można sparować z popularną aplikacją Spotify i odtwarzać muzykę bezpośrednio z telefonu.
- Urządzenie jest kompatybilne z systemem głosowym Amazon Alexa.
- Mamy możliwość dokupić dodatkowe głośniki bezprzewodowe SWA-9000S .
Wady: brak. No chyba, że za wadę możemy uznać wysoką cenę.
Cena za model Samsung Harman Kardon HW-Q80R: około 3500 zł
Komu polecamy?
Harman Kardon HW-Q80R to sprzęt dla wielbicieli najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Doskonała jakość dźwięku, dużo możliwości zastosowania, fascynujące dodatki, którymi będą potrafiły bawić się osoby mające pojęcie o tym, jak wykorzystać cały potencjał urządzenia. W przeciwnym razie ta wyjątkowa listwa dźwiękowa może się trochę marnować.
Listwa JBL Bar 3:1
Jesteście ciekawi, jak bardzo różni się model JBL 2:0 od modelu JBL Bar 3:1? My tak, dlatego nasz ranking porówna kilka modeli tego samego producenta, byście mogli przekonać się, że soundbary naprawdę się ze sobą różnią.
- Kanały: 3:1, bezprzewodowy, aktywny subwoofer,
- Całkowita moc: 450 W,
- Wymiary: 1018 x 58 x 78 mm,
- Złącza: 3 wejścia HDMI, optyczne, audio, USB,
- Bezprzewodowe łącze bluetooth,
- Dekodery dźwięku: Dolby Audio, D. Digital,
- Funkcje dodatkowe: USB – muzyka, 4K Signal Pass Through, JBL SoundShift, zgodność z formatem 4K.
4K Signal Pass Through oznacza przesyłanie nieprzetworzonego sygnału 4K przez urządzenie do telewizora, co zapewnia niesamowity dźwięk przestrzenny najwyższej możliwej jakości (według producenta). Z kolei JBL SoundShift umożliwia szybkie przełączanie się z telewizora na inny nośnik, ponieważ technologia współpracuje jednocześnie telewizorem i urządzeniem przenośnym.
Wady: Są tańsze modele o tych samych parametrach.
Cena za model JBL Bar 3:1: około 1600 zł
Komu polecamy?
Dobra jakość, fajny elegancki soundbar jednej z najbardziej znanych firm, której głośniki bezprzewodowe zawojowały rynek. Polecany dla fanów marki, szczególnie że na promocji można go kupić za niższą cenę. W przeciwnym razie warto postawić na bardziej zaawansowany model JBL.
Soundbar LG SL10Y
Nasz ranking soundbarów kończymy propozycją marki LG. Soundbar z subwooferem LG SL10Y o wymiarach 1440 x 62 x 146 mm. Urządzenie ma czarny kolor i subwoofer. Dzięki zaawansowanej technologii Meridan, soundbar zapewnia czysty, wysokiej jakości dźwięk cyfrowy rozprzestrzeniający się po całym pomieszczeniu. W praktyce można to opisać jako dostosowanie głośności do naszych wymagań, bez zjawiska zniekształcania dźwięku. Jakość dźwięku wspomagają ponadto technologie Dolby Atmos i DTS:X zapewniające częstotliwość 192kHz i 24-bitowej głębi.
Parametry Soundbar LG10Y:
- Moc całkowita urządzenia sięga 570 W,
- Kanały: 5.1.2,
- Wyposażony w wejście HDMI x 2, port USB, optyczne,
- Technologie Meridan, Dolby Atmos i DTS:X,
- Producent podaje, że model soundbar LG SL10Y doskonale komponuje się z telewizorami LG OLED 65″ lub 55,
- Kompatybilny z aplikacjiami muzycznymi typu Spotify, dzięki technologii Chromecast,
- Możliwość uzyskania dźwięku przestrzennego z połączeniem soundbaru z głośnikiem SPK8-S,
- Obecny moduł bluetooth i WIFI,
Wady: Trudno coś znaleźć, produkt cieszy się znakomitymi opiniami.
Cena za model LG SL10Y: około 3000 zł.
Komu polecamy?
Model LG SL10Y przede wszystkim użytkownikom wysokiej klasy sprzętów. Mowa oczywiście o telewizorze, który musi nadążyć za wysokimi parametrami soundbaru. W przeciwnym razie ogromne możliwości tego zestawu mogą się marnować.
Soundbar JBL Bar 5:1
Nowoczesny, przepiękny soundbar z subwooferem: JBL Bar 5:1. Model zwraca uwagę obecnością 2 wbudowanych głośników, które można odłączyć od jednostki centralnej i wykorzystywać je bezprzewodowo do oglądania filmów lub słuchania muzyki. Wytrzymałość głośników bez ładowania sięga aż 10 godzin. To nie wszystkie rewelacje związane z soundbarem JBL Bar 5:1!
- Kanały: 5:1,
- Całkowita moc wyjściowa: 510W,
- Bezprzewodowy subwoofer,
- Dekodery dźwięku Dolby Digital, Dolby Pro Logic II, DTS,
- Złącza: port USB, HDMI x 3, optyczne, audio,
- Obecność bezprzewodowego łącza bluetooth,
- Technologie: JBL SoundShift®,
- Model wyposażony w pilot do wygodnego sterowania.
Dobrej jakości zestaw JBL Bar 5:1 umożliwia odtwarzanie muzyki lub oglądanie filmów w towarzystwie dźwięku przestrzennego o rzadko spotykanej czystości i mocy. Zarówno producent, jak i zadowoleni konsumenci twierdzą, że dzięki temu urządzeniu są w stanie doświadczać wyjątkowych wrażeń podczas oglądania filmów lub słuchania muzyki.
Wady: Żeby przekonać się o możliwościach tego urządzenia potrzebujemy wysokiej jakości telewizora i całkiem sporo miejsca.
Cena za model JBL Bar 5:1: około 3200 zł
Komu polecamy?
Jeśli nie wiesz, jaki kupić soundbar, a wydatek 3200 zł nie jest dla Ciebie problemem, ten model soundbaru 5:1 na pewno Ci się spodoba. Doskonały zarówno do oglądania filmów, jak i słuchania muzyki. Zapewnia znakomity dźwięk przestrzenny. Wygodny w obsłudze, prosty w obsłudze i robi wrażenie.
Technologie dźwięku Dolby Atmos i Dolby Digital: wyjaśniamy
Jeśli całkiem uważnie przeczytaliście zaprezentowany przez nas ranking (a przynajmniej parametry soundbarów), na pewno zauważyliście rozmaite technologie typu Digital Dolby lub Dolby Atmos. Postanowiliśmy nieco przybliżyć Wam te terminy, w razie gdybyście nie do końca rozumieli, co oznaczają poszczególne parametry.
Dolby Atmos
Dolby Atmos swój początek miała w…kinie. Dzisiejszy system dźwiękowy, z którego możemy korzystać w swoich domach za przyzwoitą cenę, jest wynikiem wielu analiz i prób.
Technologia związana jest z charakterystycznym umiejscowieniem głośników wewnątrz soundbarów. Znajdują się one pod odpowiednim kątem, nachylone do góry, by dźwięk płynący z głośników mógł odbijać się od sufitu i trafiać do naszych uszu w postaci znakomitego wrażenia dźwięku przestrzennego.
Technologia została opracowana przez firmę Dolby Laboratories zaledwie 8 lat temu! W 2012 roku wypuszczono pierwszy film z zastosowaniem Dolby Atmos i była to animowana bajka „Merida Waleczna”. Początkowo, kiedy technologię zaczęto przenosić do domów, urządzenia ją wykorzystujące były bardzo drogie. Ceny sięgały ponad 5000 zł. Dzisiaj możemy korzystać z niej o połowę taniej i wszystko wskazuje na to, że wraz z upływem czasu będzie ona jeszcze bardziej ogólnodostępna.
Dolby Digital
Digital to kolejna technologia opracowana przez firmę Dolby. Służy do kodowania i dekodowania dźwięku cyfrowego. Ten format znany jest jako standard 5:1 w oznaczeniu kanałowym. Odpowiada za dźwięk przestrzenny. Obecnie jest to standardowa technologia w nośnikach DVD. Mówi się, że D. Digital oferuje dźwięk bardziej realistyczny od tego, jaki można usłyszeć przy zastosowaniu technologii Dolby Surround.
Stosowane nazwy: Dolby Digital, Dolby Digital Audio Compression-3, AC3. System posiada również swoje rozwinięcie: Dolby Digital Ex, do którego dodany został kanał tylny. Dzięki temu możliwe jest tworzenie systemu 6:1 lub 7:1.Obecne jest także ulepszenie, a mianowicie Dolby Digital Plus.
Blu Ray
Blu-ray to następca płyt DVD. Za jego produkcją stoi firma Blu-ray Disc Association. Płyty w tej technologii wypalane są za pomocą niebieskiego lasera, dzięki czemu możliwe jest przepisywanie treści w wysokiej jakości. Płyty w tej technologii mają również znacznie większą pojemność niż znane nam płyty CD lub DVD. Z tego względu są wykorzystywane do zapisu wielu informacji, na przykład setek zdjęć i kilku filmów. Technologii Blu-ray nie używa się do zapisywania małej ilości danych.
Płyta w tej technologii jest w stanie zapisać do 25GB informacji lub do 50 GB, w zależności od rodzaju, który kupimy. Dodatkowo wyróżnia się 3 kategorie płyt tego typu:
- Tylko do odczytu treści, czyli BD-ROM,
- Do jednorazowego zapisu treści i wielokrotnego odczytu treści, BD-R,
- Do wielokrotnego zapisu i zmiany treści (ilość jest co prawda ograniczona, ale i tak można zmieniać treść około 1000 razy!), czyli BD-RE.
Odtwarzanie muzyki i filmów z płyt Blu-ray wymaga jednak odpowiedniego czytnika, podobnie zresztą jak odtwarzanie filmów DVD wymaga odpowiedniego sprzętu. Obecność odpowiedniego odtwarzacza i korzystanie z nośników tego typu zapewni nam lepszą jakość oglądanego obrazu. Nośniki BR są nowocześniejsze, lepsze i dzięki temu w pełni możemy cieszyć się jakością obrazu 4K, za którym idzie również doskonały dźwięk.
Obecnie wysokiej klasy odtwarzacz BR trochę kosztuje, co nie znaczy, że na rynku nie ma modeli w rozsądnych cenach. Jeśli wybieramy między odtwarzaczem DVD a BR, zdecydowanie lepiej postawić na nowocześniejszy sprzęt. Dlaczego? Ano dlatego, że nośniki BR niedługo zastąpią DVD i CD. Technologie cały czas idą do przodu i obecnie nie opłaca się inwestować w DVD, które nie da nam takiej jakości obrazu i dźwięku.
Rozpisaliśmy się trochę na temat Blu-raya, ale to dlatego, że jest on związany także z zaawansowanymi modelami soundbarów. Niektóre z nich potrafią czytać nośniki tego rodzaju, co warto mieć na uwadze.
DTS
DTS, czyli Digital Theatre Systems to technologia dźwięku przestrzennego. Znowu, początkowo miala zastosowanie w kinie i właśnie z myślą o kinach została opracowana. DTS swoje początki miał w 1991 roku, kiedy technologia została używa w głośnym filmie Stevena Spilberga.
W domach DTS pojawiło się 5 lat później, razem z nowoczesnymi wtedy zestawami kina domowego. System DTS imponował możliwością zapisu 6 różnych ścieżek dźwiękowych. Zapisany dźwięk ma niezwykle wysoką rozdzielczość i płynną synchronizację. To, co najbardziej zwraca uwagę, to możliwość przypisania dźwięku, za pomocą DTS, do konkretnej klatki filmu. Fragment filmu zostaje oznaczony kodem czasowym, a poszczególne klatki nanosi się na taśmę filmową. Co to oznacza w praktyce?
Dzięki systemowi DTS możliwe jest nakładanie różnych wersji językowych filmu bez zmian na taśmie optycznej. To po pierwsze ułatwia pracę nad filmem, a po drugie zapewnia czysty dźwięk, który nie traci na jakości w obliczu wprowadzanych zmian.
Meridian
Meridian to marka, nie technologia, ale działalność tego producenta jest ściśle związana z aszym rankingiem soundbarów. Współpracę z firmą nawiązała znana marka LG, o czym było niedawno głośno w technologicznym światku. Jaką technologię wykorzystuje marka Meridian?
Meridian odpowiada za technologię Master Quality Authenticated [MQA], która pozwala na imponującą jakość dźwięku w małym pliku. Rozmiar pliku z kolei pozwala na swobodne strumieniowe przesyłanie dźwięku. Dodatkowo wysokiej klasy dźwięk możemy odtworzyć na każdym nośniku, bo wyjątkowość tej technologii wiąże się również z uniwersalnością.
Wobec osiągnięć zespołu Meridian nic dziwnego, że znane firmy chwalą się współpracą z nimi. Producent ma w sprzedaży serię głośników, których głównym elementem jest cyfrowy system aktywnych głośników. Zestaw kosztuje ponad 62 000 zł!
Pseudo technologie, czyli jak nie dać się nabrać na kiepski sprzęt
Wyżej opisaliśmy technologie, które mogą być użyte w przypadku soundbarów i które wyróżniają się wysokim zaawansowaniem. Ranking soundbarów, który Wam przedstawiliśmy, był pełen tego rodzajów skrótów, a i tak wypisaliśmy tylko niektóre. Opis parametrów składający się z samych nazw nieznanych większości z nas technologii nic by Wam nie dał. Ponadto wszystkie zastosowane systemy brzmią zaawansowanie. Z opisów producentów wynika, że nawet najtańszy soundbar jest szczytowym osiągnięciem.
Do czego zmierzamy? To historia taka jak ze składami ogólnodostępnych produktów. Używa się nazw, których konsumenci nie rozumieją, a nikt o zdrowych zmysłach nie analizuje każdej pozycji ze składu produktu. Natomiast, w przypadku soundbarów, warto to jednak robić. Bo w przeciwnym razie możemy zakupić sprzęt, który tylko pozoruje dobry i zaawansowany.
Obecnie technologia Atmos od Dolby zdobywa ogromną popularność. Soundbar z zastosowaniem tego systemu faktycznie jest dobry, ale warto wiedzieć, że technologia przenoszona jest również na telewizory. I w tym wypadku telewizor z Dolby Atmos to niekoniecznie najlepszy sprzęt. Osiągnięcie dźwięku przestrzennego w telewizorze, za pomocą tej technologii, jest tylko teorią i chwytem marketingowym.
Co to jest pasmo przenoszenia?
Pasmo przenoszenia (ang. Frequency response) to w praktyce częstotliwość fal dźwiękowych, a dokładniej zakres częstotliwości, jakie dane urządzenie audio może wytworzyć. Można zaryzykować tezę, że to właśnie wartość pasma przenoszenia pokazuje nam, ile dane urządzenie jest w stanie z siebie dać. Przenoszenie dźwięków zarówno niskich, jak i wysokich częstotliwości stoi za bogactwem dźwięku.
W sieci możemy znaleźć sporo szczegółowych publikacji na ten temat, z których możemy dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Otóż nie sama wartość częstotliwości soundbaru, słuchawek, czy jakiegokolwiek urządzenia audio, jest najistotniejsza, a warunki, w jakich przeprowadzano testy sprzętu.
Jednocześnie możemy przeczytać, że same parametry dotyczące pasma przenoszenia nadal nie są źródłem 100% pewności, że sprzęt, w tym przypadku soundbar, na pewno spełni nasze oczekiwania. Z tego względu warto sprawdzić wybrany sprzęt na żywo. Wiele sklepów wyposażone jest w urządzenia testowe w ramach wystawy. Z próbnego odsłuchu warto skorzystać zwłaszcza wtedy, kiedy mamy na oku kosztowny, zaawansowany model soundbaru.
Z jakimi urządzeniami można łączyć soundbar?
Soundbar można połączyć z wybranym urządzeniem na 2 sposoby: za pomocą kabla lub bezprzewodowo. Proces podłączenia soundbaru do wybranego urządzenia nie jest skomplikowany i również sobie o nim powiemy. Pytanie, z jakimi urządzeniami można łączyć soundbar?
- Najpopularniejszym urządzeniem, do którego można podłączyć listwę głośnikową jest telewizor.
- Bardzo często korzystamy również urządzeń mobilnych, czyli telefonu lub tableta. Sounbar bez problemów się z nimi połączy.
- Do podłączenia laptopa lub komputera konieczny będzie port wi-fi lub odpowiednio dopasowane USB.
Ogólnie mówiąc soundbar to bardzo uniwersalne urządzenie, które chętnie będzie współpracowało z naszymi ulubionymi sprzętami w domu. A co za tym idzie, mamy szansę na najwyższą jakość dźwięku, bez względu na to, co robimy: czy słuchamy muzyki, czy oglądamy film. Wobec tego wydanie pieniędzy na soundbar wydaje się jeszcze korzystniejsze z racji, że jest to tak wielofunkcyjny gadżet.
Jak soundbar łączy się z urządzeniami?
Dostępne jest kilka możliwości i rozwiązań, dzięki którym możemy połączyć soundbar z wybranym urządzeniem. Warto zwrócić uwagę, że nie każdy model listwy dźwiękowej będzie miał wszystkie te nośniki w swoim wyposażeniu. Analogicznie nasz sprzęt domowy nie będzie miał wszystkich wejść, dlatego tak istotne jest, by zakupiony model soundbaru pasował zaawansowaniem do posiadanego w domu sprzętu. Tymczasem, jakie sposoby komunikacji można znaleźć w dostępnych na rynku soundbarach?
- WI-FI, czyli jedna z najbardziej znanych opcji. To bezprzewodowe łącze z routerem. Dzięki tej opcji możliwe jest połączenie listwy głośnikowej z komputerem lub laptopem.
- Bluetooth to kolejna znana opcja, tym razem wymagana w przypadku smartfonów. Za pomocą bluetooth można bezprzewodowo połączyć soundbar z telefonem.
- ARC, czyli Audio Return Channel. Umożliwia połączenie soundbaru z telewizorem. ARC odpowiada za dwukierunkowy przesył dźwięku i obrazu. Obecnie dostępna jest również ulepszona wersja e/ARC, czyli kabel HDMI z Enhanced Audio Return Channel. To zupełna nowość i mało który model soundbaru jest wyposażony w taki rodzaj komunikacji.
- Ethernet, będący najbardziej nowoczesną opcją. Soundbar dzięki Ethernetowi jest połączony bezpośrednio z kablem od internetu. Takie rozwiązanie zapewnia podobno niesamowitą jakość dźwięku.
- Wejście analogowe: komunikacja analogowa powoli odchodzi w zapomnienie, wypierana przez bardziej praktyczne opcje. Rozwiązanie dzała podobnie jak znane nam kable HDMI, ale gorzej radzi sobie w połączeniu z technologiami Dolby Atmos lub DTS.
Jaki soundbar wybrać?
Zdajemy sobie sprawę, że nasz ranking soundbarów ma całkiem sporo pozycji. Prawdę mówiąc, nikt z nas nie potrzebuje aż 10 produktów tego typu. Pozostaje więc pytanie, jaki soundbar wybrać? Czym się kierować przy wyborze tych nowoczesnych urządzeń, by mieć pewność, że w 100% spełnią nasze oczekiwania? Zapraszamy do krótkiego podsumowania, czym należy kierować się w wyborze soundbarów. Ostrzegamy, bo przed Wami dużo parametrów, na które warto zwracać uwagę!
- Zaczniemy od rzeczy prostych, ale istotnych. Mianowicie: montaż. Czy zależy Ci na urządzeniu podwieszanym, czy może stojącym? To ma sens w przypadku podwieszanych telewizorów. W końcu jedną z zalet soundbaru jest możliwość jego idealnego dopasowania do posiadanego modelu telewizora.
- Wielu z Was na pewno zwróci uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Na rynku dostępne są soundbary, które mają wbudowane radio, odtwarzacz CD lub DVD. Warto się zastanowić, ponieważ obecnie nowe laptopy i komputery nie posiadają już wejścia na płyty CD lub DVD. Być może warto zaopatrzyć się w przynajmniej 1 sprzęt, który będzie w stanie odtworzyć ulubione filmy i muzykę z płyt.
- A skoro jesteśmy przy nowoczesnych sprzętach, nie sposób zapomnieć o możliwości połączenia sprzętu za pośrednictwem bluetooth lub wifi. W ten sposób możemy puszczać ulubioną muzykę bezpośrednio z telefonu. Bez kabli, podłączania etc. Jesteśmy przekonani, że wielu z Was bardzo doceni opcję łączenia bezprzewodowego.
No dobrze. Wyjaśniliśmy sobie kwestie dotyczące wyglądu i podstawowych parametrów, ale tak naprawdę istotne są kwestie dźwięku i opisy techniczne związane z generowaniem dźwięku przestrzennego. I tutaj musimy się skupić, ponieważ lista będzie długa, jednak warto zwrócić na nią uwagę, chcąc wybrać najlepszy soundbar, a niekoniecznie ten najdroższy.
- Soundbar musi być kompatybilny z urządzeniami, z którymi ma współdziałać. Musimy uważnie przyjrzeć się wejściom w telewizorze i zapewnić sobie dopasowany sprzęt. Najczęściej wystarczy złącze HDMI oraz USB.
- Kolejną istotną kwestią jest ilość głośników. Możecie spotkać się z innym określeniem na głośniki w sounbarze, a mianowicie, w ile kanałów wyposażony jest wybrany model. Jak wspomnieliśmy na początku wpisu, listwa głośnikowa może mieć od do 12 kanałów/głośników. Im większa liczba kanałów, tym lepsza jakość dźwięku. Liczba kanałów określana jest z subwooferem włącznie. Warto wiedzieć, że subwooferów również może być kilka. Obecność głośnika niskotonowego zapewnia nie tylko głębszy, ale również bardziej realistyczny dźwięk.
- Niezwykle istotną kwestią, a przynajmniej wszyscy wielbiciele wysokiej jakości dźwięku na pewno zwrócą na nią uwagę, jest pasmo przenoszenia dźwięku. Zwykle dobry soundbar zapewnia pasmo przenoszenia między 20 a 20000 Hz.
- Parametrem, który również jest podawany w opisie soundbarów jest moc wyjściowa urządzenia. Ten parametr opisuje głośność sprzętu, a ogólną wartość dzieli się na każdy z obecnych w listwie głośnikowej kanałów. Pamiętajcie, że moc wyjściowa nie odpowiada za jakość dźwięku!
Na końcu pozostaje nam ocenić dostępne technologie dźwięku. Jest ich mnóstwo i czytając specyfikację dostępnych soundbarów ciężko jest stwierdzić, czym właściwie różnią się te wszystkie technologie. Jaka jest najlepsza?
Jak ustawić soundbar, by uzyskać najlepszą jakość dźwięku?
Myślicie, że ustawienie soundbaru w dowolnym miejscu w pomieszczeniu załatwi sprawę? Cóż, na pewno nie ma to wpływu na działanie soundbarów, ale ma znaczenie, jeśli chodzi o jakość dźwięku.
Zaleca się, by soundbar był ustawiony symetrycznie. W takiej samej odległości od ściany prawej, jak i od lewej. Jeżeli soundbar będzie ustawiony niesymetrycznie, wrażliwe ucho natychmiast odbierze wrażenie, że wbudowane głośniki z jednej strony działają głośniej od drugiej. Dlaczego tak się dzieje?
Ma to ścisły związek z zasadami przemieszczania się dźwięku. Dźwięk odbija się od każdej powierzchni, zatem nie tylko ścian, ale również mebli i sufitu. W związku z tym warto zwracać także uwagę, jaki jest rozkład pomieszczenia.
W praktyce i tak każdy ustawia telewizor i wszelki sprzęt audio w domu wedle własnego uznania. Warto jednak wiedzieć, co ma wpływ na brzmienie soundbarów, ponieważ źle ustawiony gadżet może sprawiać wrażenie, jakby nie pracował na miarę swoich możliwości.
Co lepsze: soundbar, czy kino domowe?
Zestaw kina domowego kojarzy się z niesamowitą jakością dźwięku i imponującym, również pod względem rozmiarów, zestawem głośników. Kino domowe prezentuje się znakomicie i na pewno nie sposób zapewnić równie wysokiej jakości dźwięku. Zestaw kina domowego ma jednak zarówno zalety, jak i wady.
- Kino domowe jest przede wszystkim drogie. Nie każdy może sobie pozwolić na wydatek rzędu 1500 zł na przeciętny zestaw kina domowego.
- Zestaw kina domowego zajmuje dużo miejsca. Warto zwrócić na to uwagę, mając do dyspozycji mały pokój.
- Wysokiej jakości dźwięk z zestawu kina domowego inaczej rozchodzi się po małym pomieszczeniu, a inaczej w dużym. Czasami kino domowe nie jest tak dobrym pomysłem, jak mniejsza, nowoczesna listwa głośnikowa, czyli soundbar.
Zestaw kina domowego będzie najlepszą opcją dla osób, które mają sporo miejsca w domu oraz trochę wolnej gotówki. A jeśli nie możesz sobie pozwolić na opcję kina domowego, soundbar z subwooferem jest dla Ciebie. Na koniec przyjrzymy się zaletom i wadom soundbaru.
- Soundbar, również soundbar z subwooferem, zajmuje zdecydowanie mniej miejsca od kina domowego. Świetnie wkomponuje się w ograniczoną przestrzeń.
- Większość soundbarów łączy się z urządzeniami za pomocą bluetooth, dzięki czemu nie ogranicza nas długość kabla. Listwa głośnikowa jest estetyczna i pozbawiona snujących się za nią kabli.
- Soundbar to również tańsza propozycja od kina domowego. Oczywiście ceny są różne, ale dobry soundbar powoli nam zaoszczędzić kilkaset złotych w stosunku do kina domowego.
Na koniec pozostaje jeszcze jedna kwestia, a mianowicie omawiany szeroko dźwięk przestrzenny. To właśnie z jego powodu decydujemy się na zakup dodatkowego sprzętu typu soundbar, czy kino domowe. Problem soundbarów polega na tym, że wbudowane głośniki umieszczone są blisko siebie. Przez takie ułożenie nawet najlepszy zestaw głośników nie jest w stanie dać tego wyjątkowego wrażenia dźwięku dochodzącego z różnych stron. Natomiast głośniki kina domowego jesteśmy w stanie umieścić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, dostosowując w ten sposób brzmienie do własnych wymagań.
Na odpowiednie rozmieszczenie głośników trzeba mieć jednak miejsce, a soundbary, zwłaszcza te dobrej jakości, zapewniają naprawdę satysfakcjonujące brzmienie, przy jednoczesnej oszczędności przestrzeni.
Soundbar, a soundbase, czy to te same urządzenia?
W sieci można spotkać się z takimi określeniami jak soundbase i speakerbar. Czy są to te same urządzenia co soundbary? Nie, chociaż na pierwszy rzut oka trudno jest dostrzec wyraźne różnice.
Soundbase to urządzenie o tym samym działaniu, co soundbar, jednak różniące się od niego budową. Soundbase będzie cięższy i głębszy od listwy dźwiękowej. Baza dźwiękowa, bo tak można przetłumaczyć nazwę soundbase, doskonale prezentuje się pod telewizorem. Można również postawić na niej telewizor, ale na tym kończą się nasze możliwości.
Listwa dźwiękowa tworzy większe możliwości aranżacyjne, jest węższa i lżejsza. Listwę można powiesić na ścianie, a soundbase nie.
Jeśli chodzi o dźwięk, soundbase teoretycznie ma szansę na większe możliwości, ale w praktyce jest zbyt mało urządzeń tego typu, by móc to rozsądnie ocenić. Soundbary całkowicie zdominowały rynek i bazom dźwiękowym praktycznie nie poświęca się uwagi, a co za tym idzie, produkcja modeli stoi w miejscu.
A jeśli chodzi o speakerbar, jest to zamienna nazwa na soundbar.
Soundbar do gier, muzyki i filmów: wybierz sprzęt odpowiednio do zastosowania
Niskie tony budzą wiele emocji, mamy tendencję do zwracania uwagi na obecność niskiego brzmienia w każdym sprzęcie audio. Sama obecność „basów” nie świadczy jednak o tym, że będzie nam się dobrze korzystało ze sprzętu. Niezwykle istotna jest również możliwość regulacji.
W filmach i grach niskie tony pełnią szczególną funkcję, ponieważ maksymalizują wrażenia dźwiękowe. Chodzi oczywiście o dźwięki wybuchów, wystrzałów i tym podobnych. W praktyce dzięki temu mocniej będziemy przeżywać to, co dzieje się na ekranie. W dodatku osiągany dźwięk przestrzenny potęguje jeszcze te wrażenia, sprawiając, że czujemy się prawie jak wewnątrz akcji na ekranie telewizora lub komputera. Czy takie wrażenie pojawia się również podczas słuchania muzyki?
Ustawienia soundbarów do oglądania filmów i słuchania ulubionej muzyki powinny być różne. Dobry soundbar w większości spełni te oczekiwania. Natomiast, warto sprawdzać, czy urządzenie ma odpowiednie funkcje, które umożliwiają wygodne słuchanie muzyki. Może to być na przykład bluetooth i możliwość podłączenia telefonu lub tabletu do soundbaru.
Druga sprawa, że większośc ludzi nie zwraca uwagi na niuanse podczas słuchania ulubionych utworów muzycznych, byleby dźwięk był czysty. Jeśli więc nie należycie do osób, które zwracają dużą uwagę na minimalne ustawienia i różnice w dźwięku, macie większe szanse na idealny wybór. Jeżeli natomiast jesteście wrażliwi na dźwięk, bardzo polecamy zrobienie dokładnego researchu przed zakupem wybranego modelu audio.
Soundbar to przede wszystkim urządzenie do uzyskiwania wspaniałego dźwięku przestrzennego, a jego parametry są ściśle ustawione pod filmy i gry. Wielbiciele głośnego słuchania muzyki, zwłaszcza jeśli mieli okazję korzystać z dobrego sprzętu do muzyki, natychmiast zauwazą, że dźwięk soundbarów w przypadku muzyki jest raczej średni.
Większość soundbarów jest reklamowana jako zestaw idealny zarówno do gier, filmów, jak i muzyki. Musimy jednak pamiętać, że producenci powiedzą nam wszystko, by wypromować właśnie swój sprzęt.
Tani soundbar, czy warto? Przegląd ofert
Wśród niewątpliwych zalet soundbarów wymienia się ich korzystną cenę, w porównaniu do kina domowego. Jak się okazuje wysokiej jakości soundbar również może sporo kosztować, o czym świadczy chociażby nasz ranking soundbarów 2021. Czy zatem tani soundbar istnieje? A jeśli tak, czy warto?
Nasz ranking najlepszych soundbarów miał 2 tańsze modele, których cena sięgała 800 zł. Czy na rynku dostaniemy coś tańszego? Postanowiliśmy to sprawdzić i wzięliśmy pod lupę kilka naprawdę tanich modeli.
Soundbar CREATIVE Stage Air w cenie 150 zł
Wszyscy znamy popularną markę Creative, odpowiedzialną właśnie za urządzenia audio. Każdy z nas zapewne chociaż raz w życiu korzystał z głośników lub słuchawek tej marki. Jak znany producent sprawdza się przy soundbarach?
Creative Stage Air to prosty soundbar, który kupimy za około 150 zł. Dokładna cena jak zwykle różni się od sklepu. To sprzęt o liczbie kanałów 2:0. W zestawie nie znajduje się głośnik do niskich tonów. Co dalej?
- Moc wyjściowa urządzenia wynosi 10 W,
- Z opisu dowiadujemy się, że jest to listwa dźwiękowa do komputera lub laptopa,
- Soundbar Creative wyposażony jest w 2 złącza: USB i audio,
- Dekoderem dźwięku jest system Dolby 2, urządzenie nie posiada dodatkowych technologii poprawy dźwięku.
- Model wyposażony jest w bluetooth do łączności bezprzewodowej z komputerem lub laptopem,
- Urządzenie ma wygodne, proste sterowanie z boku obudowy.
Opinia o Creative Stage Air: Soundbar ma na pewno bardzo korzystną cenę i z powodzeniem może zastąpić głośniki do laptopa lub komputera. Soundbar zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż zestaw głośników w tej samej cenie. Nie ma także plączących się kabli, które potrafią się prezentować dość nieestetycznie.
Z pewnością zauważyliście również, że jeśli chodzi o parametry, soundbar Creative Stage Air zostaje daleko w tyle za droższymi o kilkaset złotych modelami. Sprawdźmy inne modele!
Soundbar SHARP HT-SB95 w cenie 250 zł
Wśród tanich soundbarów dominuje cena między 239 zł, a 299 zł i zdecydowanie 250 zł jest najczęściej spotykaną ceną za soundbary różnych marek. Postanowiliśmy sprawdzić model SHARP HT-SB95.
- Liczba kanałów 2:0,
- Moc wyjściowa 40W,
- Model wyposażony w wejście HDMI, optyczne, AUX,
- Posiada moduł bluetooth z funkcjami A2DP, AVRCP i strumieniowym odtwarzaniem muzyki,
- W zestawie z pilotem, bateriami i kompletem śrub do zawieszenia na ścianie.
Producent zapewnia, że soundbar SHARP HT-SB95 jest doskonały do każdego telewizora. Wbudowane głośniki zapewniają wysokiej jakości dźwięk, a budowa listwy umożliwia połączenie jej także ze smartfonem lub tabletem. Dzięki temu mamy szansę na odtwarzanie muzyki.
Uważamy, że soundbar SHARP HT-SB95 warto kupić, jeśli poszukuje się dobrego sprzętu, funkcjonalnego i całkiem wielofunkcyjnego, mając ograniczony budżet lub po prostu nie chcąc wydawać większych pieniędzy na soundbar. Dźwięk osiągany przez tę nowoczesną listwę ma dobrą jakość i model zdecydowanie jest doceniany przez użytkowników. SHARP HT-SB95 zbiera pozytywne opinie.
Z ciekawości postanowiliśmy zobaczyć jeszcze jeden stosunkowo tani model. Czy zauważymy istotne różnice w porównaniu do 2 powyższych listew głośnikowych?
Soundbar Xiaomi w cenie 240 zł
Tym razem postawimy na kolejną znaną markę i model soundbara Xiaomi w cenie 240 zł. Elegancka listwa głośnikowa to także model 2:0 i prawdopodobnie w tej cenie nie znajdziemy listwy z głośnikiem do niskich tonów. To już wskazówka dla Was. Jeśli uwielbiacie niskie tony, tak zwane dobre basy, warto kupić soundbar, w którego zestawie znajduje się zwykły lub bezprzewodowy subwoofer. Prawdopodobnie tylko wtedy będziecie w 100% zadowoleni podczas słuchania muzyki.
- Liczba kanałów 2:0,
- Moc wyjściowa 30W,
- Wyposażony w złącza S/PDIF i AUX,
- Obecność łącza bezprzewodowego bluetooth,
- Proste sterowanie panelem z boku obudowy.
Ten model również jest określany jako uniwersalny. Można podłączyć go pod większość telewizorów i cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem podczas oglądania filmów, czy słuchania muzyki.
Wspominaliśmy wcześniej, że moc wyjściowa urządzenia nie wpływa na jakość dźwięku, natomiast ma znaczenie dla mocy sprzętu, tego, jak głośno potrafi odtwarzać dźwięk. Zdecydowanie widać zatem różnice między modelem listwy dźwiękowej od Creative, a soundbarem Xiaomi, czy Sharp.
Droższe o około 100 zł modele mają również więcej złączy i dodatkowe funkcje, które wpływają na komfort korzystania z urządzenia. Warto zwrócić uwagę, że różnica 100 zł w cenie naprawdę może zrobić różnicę w jakości produktu. Z kolei, jeśli zależy Wam na prawdziwym efekcie WOW, czyli chcecie wydobyć z telewizora taki dźwięk, którego nie zapewnią zwykłe, całkiem dobre głośniki, powinniście obejrzeć najlepsze soundbary dostępne w granicach 500 do 1000 zł.
Soundbar za 500, 1000 i 1500 zł: porównujemy modele!
Wiecie już, jakie mniej więcej możliwości ma tania listwa głośnikowa i czego można się spodziewać po dobrym, tanim soundbarze, a czego oczekiwać nie można. Sami zdecydujcie, czy chcecie taki soundbar kupić i czy zapewni Wam on oczekiwaną satysfakcję. Jeśli tak, śmiało róbcie zakupy. Jeśli jednak oczekujecie czegoś więcej, nasze następne porównanie na pewno Wam się przyda!
Wybraliśmy 3 modele soundbarów: za około 500 zł, następnie za 100 zł i na końcu za 1500 zł. Zobaczymy, czy są między nimi istotne różnice, a jeśli tak, na czym polegają. Zobaczcie razem z nami, jaki najlepiej soundbar kupić.
Sony HT-SF150 w cenie 470 zł
Soundbar Sony HT-SF150 to model znanej marki, której droższy soundbar opisywaliśmy wyżej w rankingu.
- Kanały: 2:0, bez subwoofera,
- Całkowita moc wyjściowa: 120 W,
- Wymiary jednostki centralnej: 88 x 900 x 64 mm,
- Obecność łącza bluetooth,
- Złącza: optyczne, wejście HDMI, USB,
- Odtwarzanie dźwięku MP3, WAV, WMA,
- W zestawie z pilotem i bateriami do niego,
- Technologie: Digital Dolby, Dolby Dual Mono, S-Force Front Surround,
Soundbar wyposażony jest w funkcję Bravia Sync, która oznacza kompatybilność między urządzeniami Sony, a pilotem od telewizora Sony. Obecność technologii Digital Dolby zwiastuje dobry dźwięk i w istocie soundbar Sony HT-SF150 doskonale sprawdzi się jako dodatek do telewizora.
Za dźwięki basowe odpowiada funkcja Bass Reflex, która, jak podaje producent, zapewnia niskie dźwięki przy jednoczesnym zachowaniu czystości i jakości dźwięku. Z kolei technologia S-Force Front Surround ma odpowiadać za wierne odtwarzanie dźwięku przestrzennego.
Analizując parametry wnioskujemy, że model jest w stanie zapewnić naprawdę niezłe efekty dźwiękowe. Na pewno nie jest to soundbar o maksymalnych możliwościach, ale reprezentuje najlepsze soundbary w dobrej cenie.
LG SJ4R w cenie 1000 zł
Kolejna propozycja, tym razem z grupy soundbarów do 1000 zł, to LG SJ4R. Zobaczmy, co ma do zaoferowania model soundbaru za 1000 zł. Czy różnice będą duże w porównaniu do o połowę tańszego modelu Sony?
- Kanały: 4:1, obecny subwoofer,
- Całkowita moc: 420 W,
- Wymiary: 890 x 55 x 85 mm,
- Złącza: 2 wejścia HDMI, optyczne, audio, USB,
- Obecność bezprzewodowego łącza bluetooth,
- Dekodery dźwięku: D. Digital, DTS Digital Surround,
- Odtwarzanie dźwięku MP3, WMA, AAC, WAV, LPCM, OGG, AIFF
- Technologie: ASC (Adaptive Sound Control), Auto Sound Engine, Cinema Mode, Hi-Res Audio,
- Dodatkowe funkcje: Auto Music Play, USB-muzyka, możliwość sterowania pilotem do telewizora.
Droższy model od LG ma więcej funkcji i obsługuje więcej odtwarzaczy dźwięku. Ma również więcej kanałów i osobny subwoofer, który znacznie lepiej radzi sobie z odtwarzaniem niskich tonów niż możemy usłyszeć w przypadku wbudowanych głośników. Dobrze jest zwrócić uwagę na liczne technologie poprawy dźwięku, jak i dodatkowe funkcje. Zastanawiacie się, na czym polega opcja Auto Music Play?
Dzięki bluetooth, soundbar może natychmiast połączyć się z Twoim telefonem, kiedy wejdziesz do pomieszczenia, w którym znajduje się soundbar. Muzykę można odtwarzać zatem bezpośrednio z telefonu, bez łączenia przewodowego.
Soundbarem możemy sterować za pomocą pilota do telewizora, co również ogranicza obecność niepotrzebnych, dodatkowych akcesoriów zajmujących miejsce. Bezprzewodowy subwoofer znakomicie radzi sobie z odtwarzaniem niskich tonów, a zaawansowane technologie dbają o nienaganny dźwięk przestrzenny.
Model LG SJ4R za blisko 1000 zł jest jednym z lepszych urządzeń dostępnych na rynku. Wystarczy spojrzeć na użyte dekodery dźwięku: najnowsze osiągnięcia marki Dolby i DTS. Różni się on zdecydowanie od tańszego soundbaru. Czy model droższy o kolejne 500 zł czymś nas zaskoczy?
Samsung HW T650 w cenie 1470 zł
Nasz ranking prezentował już modele marki Samsung. HW-Q60T i Harman Kardon, które także są jednymi z bardziej zaawansowanych modeli. Przyjrzyjmy się dokładniej także wersji Samsung HW N650!
- Kanały: 5:1, bezprzewodowy subwoofer,
- Całkowita moc: 360 W,
- Wymiary: 1100 x 59 x 100 mm,
- Odtwarzanie dźwięku MP3, WMA, AAC, WAV, FLAC, OGG,
- Dekodery dźwięku: D.Digital, DTS Digital Surround,
- Technologie: korektor dzwięku, Samsung HD Audio, Surround Sound Expansion,
- Złącza: 2 wejścia HDMI, optyczne, USB, audio,
- Bezprzewodowe łącze bluetooth,
- Funkcje dodatkowe: USB – muzyka, Auto Power Link, Samsung TV SoundConnect, możliwość rozbudowy, możliwość aktualizacji oprogramowania.
Podobnie jak niemal wszystkie soundbary, również model Samsung HW N650 można powiesić na ścianie. W porównaniu dosoundbaru LG możemy zauważyć te same dekodery dźwięku, które zwiastują wysokiej jakości dźwięk. To pozwala nam sądzić, że wrażenia podczas korzystania z obu urządzeń będą praktycznie takie same. Soundbar Smsung HW N650 ma co prawda więcej kanałów, ale nie przekładają się one na dźwięk i jego jakość tak bardzo, jak wykorzystane technologie.
Możemy również zauważyć, że Samsung HW N65o jest większy od poprzednich modeli, dopasuje się więc do większych telewizorów. Do wad można zaliczyć brak osobnego pilota i aplikacji do sterowania. Takie drobiazgi również mają wpływ na przyjemność z korzystania z urządzenia.
Uwagę zwracają dodatkowe funkcje: Samsung TV SoundConnect, czyli możliwość bezprzewodowego łączenia się z telewizorem Samsung i odbierania dźwięków bez konieczności wybierania odpowiednich funkcji. Niektóre telewizory Samsung pozwalają również na sterowanie soundbarem za pomocą tego samego pilota, ale zaznaczam, że dotyczy to tylko wybranych modeli.
Soundbar do 500, 1000 i 1500 zł: podsumowanie
Ranking soundbarów, który dla Was przygotowaliśmy, porównał wiele modeli z różnych półek cenowych. Pozwoliło nam to wysnuć wniosek, że w tym przypadku, istotnie, wraz ze wzrostem ceny, wzrasta również stopień zaawansowania wybranego modelu soundbaru.
Przy porównywaniu cen nie można natomiast zapomnieć o istotności zastosowanej technologii. Na przykład modele od 1000 zł wzwyż coraz mniej się od siebie różnią. Mają co prawda dodatkowe funkcje, które wpływają na komfort i zabawę związaną z odkrywaniem dodatkowych możliwości urządzenia, ale nie wpływają znacznie na dźwięk i jego jakość.
Wady i zalety soundbarów
Na koniec, tytułem podsumowania, omówimy krótko wady i zalety soundbarów. Warto, czy nie warto?
- Jedną z największych zalet soundbarów jest ich kompatybilność z rozmaitymi sprzętami audio.
- Soundbar to stosunkowo niewielkie urządzenie, a potrafi dać niesamowity efekt. Niezastąpione w tworzeniu dźwięku przestrzennego.
- Soundbar nie wiąże się z obecnością dziesiątek przewodów ciągnących się od jednego urządzenia do drugiego. Ma to wpływ na estetykę otoczenia.
- Wadą tych urządzeń audio są niższe możliwości w przypadku odtwarzania muzyki.
- Soundbar wysokiej klasy ma również wysoką cenę. Nie możemy oczekiwać wyjątkowych możliwości przy tanim modelu. Z drugiej strony drogi soundbar nbędzie i tak tańszy niż porządny zestaw kina domowego.
- Każdy soundbar zapewnia zdecydowanie lepszy dźwięk niż sam telewizor.
- Soundbary są niezwykle proste i wygodne w obsłudze. Można je postawić właściwie w dowolnym miejscu. Niektórymi z nich można sterować nawet za pomocą pilota do telewizora.
Wysokiej jakości dźwięk i wygoda: tak w skrócie można opisać te nowoczesne urządzenia. Naszym zdaniem jest to sprzęt do wielu zastosowań i docenią go przede wszystkim wielbiciele gier i miłośnicy filmów. Zachęcamy do wybierania najlepszych modeli soundbar. Takich, które mają świetny stosunek jakości do ceny. Mamy nadzieję, że nasz ranking był dla Was pomocny!
Zdjęcia pochodzą z serwisu ceneo.pl i unsplash.com