Wanna wolnostojąca – sposób na niebanalną łazienkę

Wanna wolnostojąca – sposób na niebanalną łazienkę

21 lipca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wanna wolnostojąca – sposób na niebanalną łazienkę

Wanna wolnostojąca idealnie wpasuje się w pomieszczenie, które jest często naszym małym, domowym SPA, czyli łazienkę. Poza tym, że zapewni ona wygodę i pełen relaks podczas kąpieli, to będzie bardzo estetycznym i niebanalnym elementem wyposażenia. A przecież o to chodzi, aby nasze cztery ściany były urządzone z charakterem.

1.       Dlaczego warto kupić wannę wolnostojącą?

2.       Wanna owalna, a może prostokątna? Jaki kształt wanny wybrać?

3.       Jak wybrać rozmiar wanny wolnostojącej?

4.       Gdzie umieścić wannę wolnostojącą i jak ją zamontować?

5.       Jak zaaranżować łazienkę z wanną wolnostojącą?

Przez dziesięciolecia wanny w polskich mieszkaniach były umieszczane przy jednej ze ścian (bo tam zazwyczaj się znajdował odpływ kanalizacyjny). Często były też zabudowywane płytkami ceramicznymi lub innymi materiałami. Nawet w domkach, gdzie właściciele mogli się poszczycić większym metrażem łazienki, i tak było wybierane tradycyjne usytuowanie  wanny. Na pewno wpływ na to miał fakt, że po prostu w asortymentach sklepów nie było wanien wolnostojących. Taki typ urządzenia sanitarnego przez długo czas widywało się właściwie tylko na zagranicznych filmach. Dziś czasy się zmieniły i producenci oraz sklepy oferują wiele modeli wanien wolnostojących. Wokół nich nadal gromadzi się wiele pytań. Poniżej te, które się najczęściej pojawiają, i próba odpowiedzi na nie.

Dlaczego warto kupić wannę wolnostojącą?

Odpowiedzi na to tytułowe pytanie jest bardzo dużo. Zacznijmy od tej, która pierwsza się nasuwa. Po prostu wanna wolnostojąca to niebanalny element wyposażenia łazienki. Na pewno jest to rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią oryginalne rozwiązania. I to niezależnie od tego, jaki styl preferują. A to dlatego, że wanny wolnostojące to zarówno modele retro ( o starodawnym kształcie z fantazyjnymi metalowymi nóżkami), a także te geometryczne i oszczędne w formie. Ten drugi aspekt to także odpowiedź na tytułowe pytane. Otóż wannę wolnostojącą można dopasować pod względem stylu do każdego pomieszczenia. Co prawda ten rodzaj wanny jest wybierany do przestronnych łazienek, ale nie oznacza to, że właściciele trochę mniejszych pomieszczeń muszą z wanny wolnostojącej zrezygnować. A to dlatego, że są one wytwarzane w różnych rozmiarach.

Wanna owalna, a może prostokątna? Jaki kształt wanny wybrać?

Wanny wolnostojące są produkowane nie tylko w różnych rozmiarach, ale i kształtach. Poza tymi w stylu retro, są jeszcze owalne i prostokątne. Przeważnie wybiera się je do łazienek urządzonych w stylu nowoczesnym – minimalistycznym czy industrialnym. Wanny prostokątne są chyba jednak najbardziej uniwersalne – najłatwiej dopasować je do danej łazienki i najłatwiej zaaranżować przestrzeń wokół nich. Wanny owalne o miękkich liniach znakomicie nadają się do łazienek urządzonych w stylu art déco – zwłaszcza jeśli połączymy je z odpowiednią armaturą w tym stylu (kurki, krany, słuchawka prysznicowa).

Jak wybrać rozmiar wanny wolnostojącej?

Najbardziej typowe wanny mają długość od 140 cm do 160. W przypadku wanien wolnostojących bardzo popularne są modele większe o długości nawet 180 cm. A to dlatego, że ten typ wanien jest często wybierany do pomieszczeń dużych rozmiarów. Wanna o takich gabarytach pozwala wygodnie rozciągnąć się podczas kąpieli. A przecież wygodna pozycja to podstawa relaksu w domowym SPA, jakim jest łazienka. Drugim najczęściej wybieranym rozmiarem wanien wolnostojących jest (jeśli chodzi o długość) 160 cm. Takie rozwiązanie bardzo dobrze współgra z łazienką industrialną i nowoczesną – wanna nie przytłoczy wystroju łazienki i będzie „lekko” wyglądać w jej wnętrzu. To bardzo ważne, bo styl industrialny cechuje minimalizm.

Gdzie umieścić wannę wolnostojącą i jak ją zamontować?

Wanna wolnostojąca to element łazienki lub też większego pokoju kąpielowego – czyli pomieszczenia, w którym nie tylko bierze się kąpiel, ale także oddaje się relaksowi. Takie większe pomieszczenie pozwala na ulokowanie w nim miejsc do siedzenia, urządzeń do masażu etc. Dlatego wanna wolnostojąca jest znakomitym rozwiązaniem – pozwala dowolnie według własnego pomysłu zaaranżować wnętrze.  

Podstawą montażu wanny wolnostojącej jest odpowiednie umiejscowione elementów instalacji wodnej. Musi być ono takie, by można było postawić wannę  z dala od ścian. Przede wszystkim dopływ wody ciepłej i zimnej powinien się znajdować nie w ścianie, ale w posadzce. Odpływ wody również powinien się znajdować bliżej środka pomieszczenia. Każdy model wanny wolnostojącej ma dołączoną instrukcję montażu. I jeśli instalacja jest prawidłowo przygotowane, samo montowanie wanny nie jest niczym trudnym. Montaż wanny wolnostojącej na nóżkach różni się jednak od montażu wanny wolnostojącej w obudowie.

Jak zaaranżować łazienkę z wanną wolnostojącą?

Jak już wcześniej wspomniano, wanna wolnostojąca może być elementem stylistycznie dopasowanym do łazienek w wielu stylach. Od retro, rustykalnym poprzez glamour, tradycyjne, a na tych w stylu nowoczesnym kończąc. Nic w tym dziwnego, ponieważ producenci dbają o to, bo te urządzenia sanitarne przypadły do gustu zwolennikom wielu różnych stylów. Aranżując łazienkę czy też pokój kąpielowy, której głównym (przeważnie centralnie umieszczonym) elementem jest wanna wolnostojąca, musimy wziąć pod uwagę także to, że daje to dość dużą swobodę, jeśli chodzi o umiejscowienie luster czy mebli. Dlatego poza estetyką trzeba przy aranżacji takiej łazienki skupić się na jej funkcjonalności. Musim przemyśleć, jak najwygodniej będzie nam z tego pomieszczenia korzystać.