Blachodachówka – co warto wiedzieć przed jej wyborem?
30 maja, 2023Zakup właściwego pokrycia dachowego należy do jednej z ważniejszych kwestii, która pojawia się w procesie budowy domu. Co wybrać? Na jakie rozwiązanie postawić? Czy droższe zawsze oznacza lepsze? Te i inne pytania zadaje sobie setki inwestorów.
Realizacja dachu w nowo budowanym obiekcie to domknięcie ważnego procesu budowy. Z racji tego, że dach wykonuje się na lata, zwykle na całe dekady, wybór pokrycia dachowego czy kształtu więźby dachowej nie może być dziełem przypadku.
Blachodachówka – jakie są jej najważniejsze zalety?
Blachodachówki dostępne na rynku materiałów budowlanych stanowią jeden z chętniej wybieranych produktów – zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak i komercyjnych. W dużej mierze fakt ten wynika z przystępności cenowej oraz dostępności tego typu pokrycia dachowego. Na tym jednak nie kończą się jego liczne zalety.
Na liście znajduje się przede wszystkim wytrzymałość i trwałość. Blachodachówka z powodzeniem przetrwa ulewne deszcze, wichury, zalegający śnieg czy ostre słońce. Na jej korzyść przemawia też niska waga. Pozwala ona na łatwiejszy i tańszy transport. Pozwala też jeszcze na etapie projektu architektonicznego wykonać więźbę wytrzymującą mniejsze obciążenia.
Blachodachówka – jakie jeszcze aspekty wiążą się z jej użytkowaniem?
Pokrycie dachowe tego rodzaju wiąże się z szybkim montażem. Przebiega on o wiele sprawniej w porównaniu z chociażby układaniem dachówki ceramicznej czy cementowej. Ma to bezpośrednie przełożenie na niższe koszty całego procesu. Inwestorzy z ograniczonym budżetem z całą pewnością docenią przystępność cenową tego rozwiązania.
Łatwość konserwacji to kolejna istotna cecha, która wpływa na popularność tego pokrycia dachowego. Nie jest ona w żadnym stopniu skomplikowana ani w eksploatacji, ani też w czyszczeniu. Można bez problemu usunąć z niej wszelkie zabrudzenia, takie jak mech czy zalegające liście opadłe z drzew.
Duży wybór kolorów i rodzajów wykończenia czyni blachodachówkę materiałem łatwym do dopasowania do indywidualnych wymagań czy potrzeb projektowych. To jej kolejny mocny atut.
Jakie są wady związane z użytkowaniem blachodachówki?
Jeśli chodzi o negatywne strony, pierwszą i najważniejszą jest z całą pewnością nieco gorsza izolacja akustyczna. Tego typu pokrycie dachowe nie chroni przed hałasem i nie tłumi dźwięków tak dobrze jak tradycyjna dachówka ceramiczna. Podczas silnej ulewy czy gradu na ostatniej kondygnacji budynku może być mocno słyszalny odgłos żywiołu. Inną wadą blachodachówki jest mniej naturalny wygląd – w zestawieniu z dachówką wypalaną z gliny. Chociaż z każdym rokiem producenci dwoją się i troją, aby zwiększyć estetykę produktu końcowego, koneserzy naturalnych rozwiązań i tak dostrzegą różnicę.
Podsumowując, blachodachówka wiąże się z szeregiem zalet, wśród których warto wymienić przede wszystkim jej trwałość i solidność, a także lepszą przystępność cenową – w porównaniu chociażby z tradycyjną dachówką ceramiczną. Inwestorzy dysponujący nieco mniejszym budżetem docenią możliwości, jakie daje tego typu pokrycie dachowe.