Ciepła woda użytkowa ogrzewana gazem – jakie urządzenia masz do wyboru?

Ciepła woda użytkowa ogrzewana gazem – jakie urządzenia masz do wyboru?

9 sierpnia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Ogrzewanie gazem to szybki, wygodny, a jednocześnie oszczędny sposób na uzyskanie c.w.u.: zarówno poprzez jej magazynowanie, jak i podgrzew i dostarczanie wyłącznie w momencie poboru. W zależności od wybranego sposobu dostarczania c.w.u. należy zastosować inne urządzenia gazowe. Eksperci marki Saunier Duval przybliżą Ci charakterystykę tych urządzeń.

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega ogrzewanie c.w.u. podgrzewaczem przepływowym,
  • jaki kocioł gazowy do ogrzewania c.w.u. możesz wybrać do swojego domu,
  • jakie urządzenia gazowe są najkorzystniejsze do domu jednorodzinnego.

Ogrzewanie gazem cechuje się wygodą i łatwością w obsłudze. Proces spalania odbywa się automatycznie, a dostarczanie paliwa nie wymaga jakiegokolwiek udziału użytkownika. Nie ma zatem konieczności ciągłego uzupełniania paliwa oraz usuwania popiołu, co stanowiło mankament urządzeń stałopalnych. Ponadto brak stałych produktów spalania oraz konieczności magazynowania paliwa powoduje, że użytkownik urządzenia gazowego nie musi obawiać się o czystość pomieszczenia, w którym znajduje się podgrzewacz lub kocioł gazowy.

Podobny komfort użytkowania, a także oszczędność miejsca, są w stanie zapewnić elektryczne kotły i podgrzewacze wody. Zużywają one jednak znacznie więcej energii, co wiąże się z większymi rachunkami. Koszt 1 kWh energii elektrycznej to około 0,60 zł i zgodnie z prognozami wartość ta na przestrzeni najbliższych lat będzie rosnąć. Koszt 1 kWh energii z gazu jest zdecydowane niższy i bez uwzględnienia opłat stałych wynosi około 0,12 zł. 

W chwili obecnej na rynku dominują dwa podstawowe urządzenia służące do przygotowania c.w.u. Są to przepływowe podgrzewacze oraz kotły. Te ostatnie dzielą się dodatkowo na wariant dwufunkcyjny oraz jednofunkcyjny. Tych terminów nie należy jednak interpretować dosłownie, gdyż w połączeniu z pojemnościowym podgrzewaczem (zasobnikiem) kocioł jednofunkcyjny może realizować dwie funkcje. Każda z tych konstrukcji ma swoją własną specyfikę, którą warto przeanalizować z uwzględnieniem własnych potrzeb i charakterystyki instalacji.

Przepływowy podgrzewacz gazowy

Przepływowe podgrzewacze gazowe to urządzenia służące tylko i wyłącznie do podgrzewu wody użytkowej. Charakteryzują się niewielkimi wymiarami i najczęściej montowane są w łazienkach lub w kuchniach – blisko punktów poboru. Kompaktowe rozmiary i niewielka ilość przyłączy umożliwiają ich estetyczną aranżację w miejscu instalacji.

Podgrzewanie c.w.u. w sposób przepływowy oznacza, że urządzenie załącza się wyłącznie w chwili, gdy odkręcony zostanie punkt poboru. Ciepła woda nie jest magazynowana, stąd też brak jest jakichkolwiek strat postojowych z tym związanych. Ta właściwość, a także niskie koszty zakupu i montażu, sprawiają, że zastosowanie podgrzewacza jest bardzo ekonomiczne.

Przepływowe podgrzewanie c.w.u. wiąże się jednak z ograniczoną wydajnością, która jest regulowana mocą grzewczą urządzenia. Gazowe podgrzewacze wody posiadają moce, które najczęściej pozwalają uzyskać około 11 l/min c.w.u. przy ΔT = 25℃ (różnicy pomiędzy temperaturą wody wodociągowej a podgrzanej). W związku z tym są one zalecane są do lokali z jednym punktem kąpielowym. W przypadku obiektów z dużą deszczownicą zamiast typowej słuchawki prysznicowej lub budynków z kilkoma punktami poboru uruchamianymi jednocześnie wydajność podgrzewacza przepływowego może się okazać niewystarczająca.

Kocioł gazowy

Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny działa na podobnej zasadzie co podgrzewacz przepływowy, a co za tym idzie – posiada analogiczne zalety i ograniczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że mimo wszystko kotły najczęściej oferują większy wydatek c.w.u dla większej wartości ΔT.

Kocioł w wersji jednofunkcyjnej do produkcji c.w.u. wymaga instalacji dodatkowego wężownicowego podgrzewacza-zasobnika wody. Załącza się w tryb produkcji c.w.u. nie w momencie odkręcenia punktu poboru, tylko w chwili, gdy temperatura w zbiorniku spadnie poniżej określonej z góry wartości. Magazynowanie wody w zbiorniku skutkuje generowaniem pewnych strat postojowych, które są jednak niwelowane dzięki odpowiedniej izolacji zasobnika. Jej rodzaj wpływa na klasę efektywności energetycznej Erp zasobnika.

Urządzenia gazowe – jakie wybrać?

Zestaw składający się z kotła jednofunkcyjnego i zasobnika to rozwiązanie oferujące wysoki komfort korzystania z c.w.u. Zastosowanie zbiornika umożliwia podłączenie instalacji cyrkulacji c.w.u., która powoduje, że ciepła woda wypływa z baterii od razu po jej odkręceniu, bez zbędnego oczekiwania i marnowania zimnej wody. Regulując pojemność zasobnika, można dopasować zestaw tak, aby sprostał wysokim wymaganiom, takim jak obecność deszczownicy lub kilku kąpielowych punktów poboru.

Na rynku istnieją także kotły gazowe łączące w sobie zalety urządzenia jedno- i dwufunkcyjnego. Są to kotły posiadające wbudowany niewielki zasobnik wody użytkowej, a całość oparta jest na technologii ładowania warstwowego. Dzięki temu kocioł wiszący ma nieco większe wymiary niż typowy kocioł dwufunkcyjny, a zdecydowanie większa wydajność produkcji c.w.u. pozwala na zamontowanie kotła np. w domu jednorodzinnym wyposażonym w dwie łazienki.

Przykładem takich urządzeń są kotły z serii Isofast oraz Isotwin Condens marki Saunier Duval, wyposażone w trwały zasobnik ze stali nierdzewnej o pojemności 21 lub 42 l. Zajrzyj na stronę marki, aby dowiedzieć się więcej.