Co odróżnia agregaty prądotwórcze mobilne od stacjonarnych?

Co odróżnia agregaty prądotwórcze mobilne od stacjonarnych?

20 kwietnia, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Praktycznie każdy liczący się na rynku producent agregatów prądotwórczych ma w swojej ofercie dwie kategorie urządzeń przeznaczonych do wytwarzania prądu elektrycznego. Są nimi agregaty prądotwórcze przenośne i stacjonarne. Pierwsze z nich charakteryzują się mniejszym rozmiarem i wagą, dzięki czemu można używać ich w różnych miejscach. Drugie to sprzęt o znacznych gabarytach, niezwykle ciężki, a zatem w zasadzie nieprzenośny, przeznaczony do montażu na stałe.

Budowa agregatów prądotwórczych

Praktycznie wszystkie urządzenia z oferty współczesnych, profesjonalnych producentów agregatów prądotwórczych składają się z trzech głównych elementów. To prądnica, silnik spalinowy i falownik. Naturalnie źródła zasilania dla silników mogą być różne. W przypadku agregatów mobilnych zwykle stosuje się silniki diesel lub benzynowe, do których zasilania wykorzystywana jest benzyna lub ropa naftowa (olej napędowy). Agregaty stacjonarne mają dużo większą moc, a zatem zużycie paliwa jest w ich przypadku znacznie większe. Takie agregaty nie mają zatem dedykowanych zbiorników na paliwo, lecz podłącza się je do zbiorników zewnętrznych lub bezpośrednio do sieci. Tego typu urządzenia mogą być zasilane nie tylko ropą, ale także tańszym paliwem, takim jak gaz ziemny. Producent agregatów prądotwórczych stacjonarnych dba o ekonomię pracy oferowanego sprzętu, zatem może oferować urządzenia z wydajnymi silnikami przystosowany do spalania różnych rodzajów paliw.

Zastosowania agregatów prądotwórczych mobilnych i stacjonarnych

O ile mobilne urządzenia pochodzące od większości współczesnych producentów agregatów prądotwórczych mają uniwersalny charakter i ze względu na wbudowany zbiornik na paliwo mogą być stosowane praktycznie wszędzie, o tyle urządzenia stacjonarne najczęściej wymagają dostępu do zewnętrznego, dużego zbiornika lub bezpośredniego podpięcia do sieci z paliwem, na przykład do sieci gazowej. Z tego względu stacjonarnych agregatów używa się w nieco innych miejscach niż dużo mniejszych i mniej wydajnych urządzeń mobilnych. Stacjonarne agregaty prądotwórcze o dużej mocy używane są w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej, ale gdzie można dowieźć i zmagazynować duże ilości paliwa. Producent agregatów prądotwórczych stacjonarnych zaleca ich stosowanie również jako wydajnego źródła zasilania awaryjnego w przypadku obiektów o dużym zapotrzebowaniu na energię. Tego typu sprzęt może być i jest stosowany m.in. w szpitalach i serwerowniach, w niektórych zakładach przemysłowych oraz różnego rodzaju obiektach wymagających nieprzerwanych dostaw prądu elektrycznego.