Co powinno znaleźć się w zestawie startowym growbox?

Co powinno znaleźć się w zestawie startowym growbox?

4 maja, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Jeśli planujesz uprawę specyficznego gatunku zioła i chcesz zapewnić roślinie optymalne warunki na każdym etapie jej rozwoju, zdecyduj się na growbox zestaw startowy do uprawy roślin w warunkach kontrolowanych, bez dostępu do światła naturalnego, składa się z zaledwie kilku elementów. Podstawą jest zawsze namiot, oświetlenie i system wentylacji. W większości zestawów znajdują się również akcesoria montażowe i podstawowa elektronika, doniczki z podstawką, niekiedy podłoże i nawozy.

Namiot uprawowy z oświetleniem i wentylacją

Podstawą większości dostępnych w sprzedaży zestawów growbox jest namiot uprawowy. W przypadku zestawów startowych namioty są na ogół małe, przystosowane do uprawy zaledwie kilku, maksymalnie kilkunastu roślin. Wymiary namiotu w wersji mikro (40x40x80 cm) są na tyle małe, że z powodzeniem zmieści się on w każdym miejscu. To dobry wybór na start, tym bardziej że potrzebna do jego oświetlenia lampa nie powinna być przesadnie droga. Specjalistyczne oświetlenie to drugi z elementów, w jaki powinien być wyposażony growbox. Zestaw oświetleniowy do namiotu w wersji mikro może składać się z lampy CFL (najprostsze rozwiązanie), lampy HPS/MH (wymaga zasilacza) lub modułu LED, co jest rozwiązaniem najdroższym, ale zapewniającym oszczędność na rachunkach za energię w przyszłości. Uzupełnieniem zestawu startowego jest system wentylacji składający się z przewodu wentylacyjnego, wentylatora, a nierzadko również z filtra węglowego.

Uzupełniające akcesoria growbox do zestawu startowego

Część, zwłaszcza droższych zestawów growbox, oprócz podstawowych elementów składa się również z dodatkowych, niezwykle przydatnych akcesoriów umożliwiających szybkie rozpoczęcie uprawy. Jeśli nie chcesz się martwić o zakup dopasowanych doniczek, podłoża i nawozów, wybierz zestaw, który już takie elementy zawiera. Warto szukać również zestawów zawierających praktyczne akcesoria montażowe i elementy eksploatacyjne, które poprawią funkcjonalność namiotu growbox. Zestawy profesjonalne zawierają takie elementy jak wieszaki do montażu oświetlenia, termometry i higrometry, podstawki pod doniczki, odbłyśniki do lamp, różnego rodzaju miarki do wody i dozowania nawozów czy programatory czasowe.

W podstawowym zestawie growbox powinien znajdować się namiot z osprzętem (oświetleniem, wentylacją i akcesoriami elektronicznymi), dzięki któremu od razu można przystąpić do sadzenia roślin. W większych zestawach oferowane są również dodatkowe akcesoria oraz niezbędne materiały eksploatacyjne, w tym specjalistyczne podłoża i różnego rodzaju nawozy.