Co zamiast żaluzji aluminiowych? TOP 3 alternatywne osłony okienne

Co zamiast żaluzji aluminiowych? TOP 3 alternatywne osłony okienne

19 marca, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Mimo że żaluzje aluminiowe królowały niemal w każdym domu w latach 90., to obecnie nadal są dość często wykorzystywane. Teraz jednak wybór osłon okiennych jest dużo bardziej zróżnicowany. Dlatego osoby, które chciałyby postawić na rolety czy żaluzje wykonane z innych materiałów, mają w czym wybierać. Jakie są TOP 3 alternatywne osłony okienne? Podpowiadamy.

Wybierając osłony okienne, warto kierować się nie tylko estetyką poszczególnych modeli, a więc ich kolorystyką czy stylistyką, ale również funkcjonalnością. Tylko wtedy, kiedy wszystkie te aspekty będą odpowiadały naszym potrzebom, będziemy w pełni zadowoleni zarówno z użytkowania, jak i wyglądu wybranych przez nas osłon okiennych.

Rolety bambusowe

Zamiast żaluzji aluminiowych w aranżacji wnętrz (zwłaszcza urządzonych w stylu rustykalnym, orientalnym czy egzotycznym) doskonale sprawdzą się rolety bambusowe. Ich konstrukcja jest oparta na bardzo cienkich, połączonych ze sobą przeszyciami listewkach. Dlatego modele takie nie zacieniają wnętrza w stu procentach, lecz przepuszczają do niego część promieni słonecznych. Dzięki temu tworzą przyjemną, przytulną atmosferę w pomieszczeniu. Rolety bambusowe dodatkowo są bardzo wytrzymałe, ponieważ są odporne zarówno na wilgoć, jak i wysokie temperatury. W dodatku są lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości. Dzięki temu sprawdzają się nie tylko w pokojach, ale również w kuchni, a nawet w łazience.

Rolety dzień i noc

Jednym z najchętniej wybieranych modeli osłon okiennych bez wątpienia są rolety dzień i noc. Ich mechanizm opiera się na dwóch naprzemiennie ułożonych pasach, wykonanych z różnych materiałów. Jednym z nich jest zaciemniająca tkanina, drugim zaś transparentna siatka. Dzięki temu, przesuwając poszczególne tkaniny względem siebie w odpowiedni sposób, możemy wpuścić do wnętrza więcej lub mniej światła.

Taka płynna regulacja tworzy odpowiedni klimat nie tylko do odpoczynku, ale również do pracy. Z tego powodu rolety dzień i noc bardzo często wykorzystywane są nie tylko w aranżacji mieszkań, ale również biur. Ze względu na ich uniwersalny design i szeroką gamę kolorystyczną, bez problemu można znaleźć model dostosowany do swoich potrzeb. Po takie produkty najczęściej sięgają inwestorzy, którzy urządzają mieszkanie w minimalistycznym lub nowoczesnym stylu. Jednak doskonale wpisują się one również w klimat klasycznych wnętrz.

Żaluzje drewniane

Alternatywą dla żaluzji aluminiowych są również żaluzje drewniane. Konstrukcje obu tych produktów nie różnią się między sobą, ponieważ wykonane są z lameli obracanych o 180 stopni, które pozwalają regulować natężenie i kierunek światła. Żaluzje drewniane nadają jednak wnętrzu charakterystyczny, przytulny, ciepły klimat. Dlatego bardzo często wykorzystywane są w aranżacji mieszkań urządzonych w stylu rustykalnym, minimalistycznym, retro, a także skandynawskim. Modeli takich można użyć do aranżacji niemal wszystkich pomieszczeń, a więc zarówno salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, jak i kuchni.

Podsumowując, obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów osłon okiennych różniących się między sobą nie tylko materiałem wykonania, ale również sposobem działania. Dlatego szukając alternatywy dla żaluzji aluminiowych, bez problemu możemy znaleźć inną żaluzję lub roletę dopasowaną do pomieszczenia, w którym chcemy ją wykorzystać, a także do stylu naszego mieszkania.