Czym jest farba strukturalna? Dowiedz się więcej o tej niezwykłej technologii!

Czym jest farba strukturalna? Dowiedz się więcej o tej niezwykłej technologii!

17 sierpnia, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Można powiedzieć, że ściany są wizytówką domu. Rzeczywiście robią one pierwsze wrażenie i sprawiają, że pomieszczenie może zachwycać, ale też powodować niesmak. Jeżeli chcecie uzyskać efekt wow, to koniecznie powinniście wybrać farbę strukturalną.

Czym są farby strukturalne?

Zacznijmy od tego, czym są farby strukturalne. Rzeczywiście nie można ich określić mianem zwykłych farb, a to za sprawą tego, że po nałożeniu na ścianę tworzą ziarnistą fakturę. Można pokusić się o stwierdzenie, że ich konsystencja przypomina tynki dekoracyjne. W ich składzie znajdziemy różnego rodzaju wypełniacze, co pozwala na uzyskanie tak dobrego efektu. Farby strukturalne wyróżniają się tym, że zapewniają nie tylko ciekawą powłokę, ale też powłoka jest trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Można więc powiedzieć, że wady farb strukturalnych zasadniczo nie istnieją. Nadają one ścianie swoisty efekt 3D. Ściany malowane farbą strukturalną nie mają widocznych niedoskonałości, pęknięć czy nie widać na nich nierówno nałożonego tynku. Wypełniacz dodawany do masy farby ma różne uziarnienie. Dzięki temu zyskuje się trójwymiarowy efekt. 

Jak nakładać farby strukturalne?

Nakładanie farby strukturalnej jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Należy oczywiście na początek oczyścić ścianę i usunąć z niej plamy czy duże zgrubienia. Do tego celu wystarczy użyć wodę z mydłem malarskim oraz gąbkę. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, ścianę należy zagruntować. Gdy jest sucha i czysta można nakładać farbę strukturalną. Do tego celu można użyć zarówno zwykłego pędzla, jak i wałka, a także pacy czy nawet szpachelki. 

Farby strukturalne – jaki rodzaj wybrać?

Farby strukturalne dostępne są w kilku rodzajach. Można zdecydować się na te tworzone na bazie farb lateksowych. Zapewniają bardziej błyszczącą powierzchnię. Alternatywą dla nich są farby strukturalne akrylowe. Dzięki nim można uzyskać trwałą, odporną na uszkodzenia, matową powierzchnię. Dostępne są też farby winylowo-lateksowe, które łączą parametry jednych i drugich. Wszystkie one są dodatkowo odporne na wilgoć i mają dobrą paroprzepuszczalność. Zatem takie farby to naprawdę świetny wybór dla cieniących wysoką jakość i niezwykłą wytrzymałość.