Czyszczenie garnków: Jak pielęgnować garnki żeliwne?
21 lipca, 2023Wbrew pozorom garnki żeliwne nadal znajdują się w łaskach osób, które lubią gotować smacznie i zdrowo. Owszem, garnki takie sporo ważą i mają specjalne wymagania dotyczące pielęgnacji, jednak gwarantujemy, że odpowiednia troska o nie zaowocuje. Zobacz, jak prawidłowo pielęgnować garnki z żeliwa, aby służyły Ci długo oraz niezawodnie.
Sztuka czyszczenia garnków – coś więcej niż zwyczajna czynność
Każdy posiadacz sprzętów kuchennych i garnków wie, jak ważna jest troska o ich stan i wygląd. Zazwyczaj w komplet garnków i rondli inwestujesz nawet kilkaset złotych, a ceny niektórych większych, solidniejszych zestawów przekraczają tysiąc złotych. Tak może być w przypadku kompletu żeliwnego, który słynie ze swojej doskonałej jakości. Jednak, jeśli zdecydujesz się je kupić, dowiedz się, jak prawidłowo je eksploatować i czyścić. Czego potrzebujesz do mycia? Czy możesz myć w zmywarce? Suszyć czy zostawiać do wyschnięcia? Szorować czy myć miękką gąbką? Wreszcie – czy wkładać do zmywarki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Najważniejsze wskazówki na temat mycia garnków żeliwnych
Dobra wiadomość jest taka, że garnki żeliwne nie są tak delikatne jak inne, zwłaszcza te z warstwą teflonową i non-stick. Oznacza to, że możesz szorować je mocniej, co przyda się szczególnie po przypaleniu potrawy (każdemu może się zdarzyć).
Tutaj szorstka gąbka jest wręcz wskazana. Dlaczego? Bo mycie może odbywać się tylko nią i ciepłą wodą. Zdziwiony? Ale to prawda – zazwyczaj nie ma potrzeby dodawania detergentów. Jeśli kusi Cię, aby stosować płyn do naczyń, upewnij się, że jego skład nie wchodzi w reakcje i nie niszczy żeliwa. Ze swojej strony jednak rekomendujemy… sodę oczyszczoną. To tani, domowy sposób na doczyszczenie nawet mocniej zabrudzonych patelni czy rondli. Wystarczy tylko kilka kroków, aby cieszyć się czystym, gotowym od ponownego użycia garnkiem:
-
Namocz gąbkę w ciepłej wodzie.
-
Dodaj na wilgotną gąbkę sodę oczyszczoną.
-
Umyj garnek i spłucz pod bieżącą wodą
UWAGA! Garnków żeliwnych nie wolno namaczać. Zbyt długi kontakt z wodą może powodować rdzewienie. Jak zatem pozbyć się uporczywych zabrudzeń? To prostsze niż myślisz.
Mocno zabrudzony garnek zalej wodą i postaw na kuchence. Gotuj aż do momentu wrzenia – zaobserwujesz, jak zanieczyszczenia, resztki jedzenia same odchodzą od ścianek. Ewentualnie możesz im trochę pomóc, ale poczekaj aż woda przestygnie, aby się nie poparzyć. Kolejna uwaga – rozgrzanego garnka nie zalewaj zimną wodą. Może pęknąć.
Garnkom żeliwnym – zwłaszcza tym z naturalnego żeliwa – trzeba poświęcić nieco uwagi. Czy warto? Oczywiście, bo jeśli zależy Ci na tym, aby garnki służyły Ci długo i niezawodnie, powinny zachować swój ładny wygląd. Jednolita powierzchnia to nie tylko kwestia estetyczna, ale też użytkowa. Wszelkie zarysowania, odbarwienia czy inne uszkodzenia emalii nie tylko pogarszają prezencję garnków, ale też utrudniają przyrządzanie w nich potraw. Stosuj się do naszych wskazówek, a wyposażenie Twojej kuchni zawsze będzie lśniło czystością!
Partner artykułu: Prymus AGD