Domy drewniane i murowane – wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Domy drewniane i murowane – wady i zalety poszczególnych rozwiązań

1 lipca, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wybór technologii budowy domu to ważna decyzja. W Polsce wciąż najpopularniejsze są tradycyjne budynki murowane. Inwestorzy coraz chętniej rozważają także budowę domu drewnianego. Oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę przy ostatecznym wyborze. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku domów przygotowanych „pod klucz”, czyli gotowych do zamieszkania.

Zalety domów murowanych

Dom murowany jest bardzo trwały, dzięki czemu może służyć nawet kilku pokoleniom. Takie budynki wyróżnia też doskonała akustyka. Ściany domu murowanego są w stanie dobrze izolować wnętrza. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nieruchomości stawianych niedaleko ruchliwej drogi. Zastosowanie odpowiednich materiałów pozwala też na dobre zatrzymywanie ciepła, przez co ściany wolniej się ochładzają. Na rynku działa wielu wykonawców wyspecjalizowanych we wznoszeniu obiektów z cegły. Budowa domów murowanych jest też względnie tania. Murowane gotowe domy pod klucz szybko zyskują na wartości. Zwykle nie ma żadnych problemów z ich sprzedażą.

Wady domów murowanych

W porównaniu z budynkami drewnianymi, klasyczne konstrukcyjne murowane są mniej przyjazne dla domowników. Wymagają zastosowania surowców wysokiej jakości, które muszą pochodzić z odpowiedniego źródła i posiadać wymagane atesty. Gorsze materiały mogą wydzielać substancje szkodliwe, a tym samym źle wpływać na zdrowie domowników. Problematyczne są fundamenty, które muszą być bardzo masywne. Murowane domy pod klucz powstają ponadto w specyficzny sposób. Ich budowa to dość żmudny i długotrwały proces, w dużym stopniu zależny od warunków pogodowych. Na koniec trzeba też zrobić porządek na miejscu budowy, co samo w sobie stanowi spore wyzwanie.

Zalety domów drewnianych

Konstrukcje drewniane są ekologiczne i przyjazne dla domowników. Posiadają też specyficzny wdzięk, nadający im przytulności i swojskości. W przypadku tej technologii budowa domu pod klucz przebiega bardzo szybko. Cały proces uzależniony jest głównie od metrażu. Prace mogą trwać od kilku tygodni do około trzech miesięcy. Domy z drewna da się z powodzeniem budować nawet zimą. Warunki atmosferyczne nie wpływają zatem negatywnie na proces budowy. Nie bez znaczenia pozostaje higiena pracy. Drewniana konstrukcja powstaje z gotowych, łącznych ze sobą elementów. Nie ma potrzeby murowania i żmudnego sprzątania miejsca budowy. Taki dom można też łatwo przerobić, ze względu na łatwy dostęp do instalacji i brak konieczności kucia ścian.

Wady domów drewnianych

Budowa domów jednorodzinnych z drewna może być bardzo kosztowna. Na polskim rynku jest to stosunkowo nowa technologia, przez co znalezienie wyspecjalizowanej i doświadczonej ekipy bywa dość trudne. Z pewnymi niedogodnościami wiąże się także eksploatacja domu z drewna. W porównaniu z budynkiem murowanym, zapewnia on dość słabą izolację i kiepsko zatrzymuje ciepło. Przekłada się to niestety na wyższe rachunki za ogrzewania, a tym samym zwiększa koszty utrzymania domu. Problematyczna kwestia dotyczy też ewentualnej odsprzedaży. Drewniane domy są mniej popularne na rynku wtórnym, dlatego stanowią gorsze zabezpieczenie finansowe. Minusem jest też mniejsza trwałość gotowej konstrukcji.

Dom drewniany czy murowany?

Trudno jednoznacznie określić przewagę jednej technologii budowy nad drugą. Domy murowane polecane są osobom, które cenią trwałość i poszukują przyszłościowej inwestycji. Konstrukcja drewniana zadowoli natomiast miłośników rozwiązań ekologicznych i przyjaznych dla użytkowników. W obu przypadkach kluczowe znaczenie ma profesjonalizm wykonawcy. Na rynku działają różne firmy budujące domy pod klucz. Na szczególną uwagę zasługuje oferta firmy New-House, której projekty można zobaczyć na stronie https://new-house.com.pl/. Interesującą opcją jest możliwość skorzystania z wbudowanego kalkulatora, który pozwala na bezpłatne obliczenie kosztów budowy w obu technologiach. New-House oferuje tanie domy pod klucz na każdą kieszeń, a przy tym optymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb inwestora.