Domy energooszczędne coraz chętniej wybierane przez inwestorów

Domy energooszczędne coraz chętniej wybierane przez inwestorów

20 grudnia, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Na polskim rynku nieruchomości domy energooszczędne przez długi czas były mało popularną niszą, którą interesowali się jedynie zamożni inwestorzy z zamiłowaniem do ekologii. Dzisiaj jest zupełnie inaczej – to jedne z najczęściej realizowanych projektów. Skąd ich rosnąca popularność?

Naprawdę niższe wydatki

Budowa bądź kupno gotowego domu energooszczędnego pochłania więcej pieniędzy niż budynek tradycyjny, ale obecnie te rozbieżności nie są już tak znaczące – na start trzeba wydać średnio o około 15-20 procent więcej. Biorąc pod uwagę cenę domu to wciąż dużo, ale ten wydatek zawsze się opłaci, ponieważ budynki energooszczędne generują niższe rachunki za media, przede wszystkim za ogrzewanie, co w naszym klimacie ma ogromne znaczenie.

Ponadto, decydując się na budowę domu energooszczędnego można starać się o dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które wynoszą nawet 30 tysięcy złotych.

 

Ciekawa architektura

Domy pasywne i energooszczędne przez długi czas uchodziły za mało atrakcyjne pod względem wyglądu, ale to jeden z tych mitów, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. Jest wiele bardzo ciekawych projektów, na przykład na projektyzwizja.pl, które w niczym nie ustępują tradycyjnym bryłom, a nierzadko są nawet od nich znacznie ładniejsze.

Innymi słowy, bez trudu można znaleźć dom, który wpasuje się w oczekiwania nie tylko te finansowe, ale również te estetyczne. Można też zamówić projekt tworzony zupełnie od podstaw, dokładnie według wytycznych klienta, oczywiście z uwzględnieniem parametrów właściwych dla domu energooszczędnego.

 

Wysoki komfort

Nowoczesne budynki energooszczędne są bardzo przyjemnym miejscem do życia. Jest w nich ciepło przez cały rok, a temperaturę łatwo dostosować do aktualnych potrzeb. Nie ma problemów z ciepłą wodą czy wodą pitną, a ścieki domowe usuwane są w bezpieczny i ekologiczny sposób.

Wymiana powietrza następuje przez cały czas, dlatego nie jest konieczne regularne wietrzenie pomieszczeń, choć oczywiście okna jak najbardziej wolno otwierać, kiedy tylko mamy na to ochotę. Są to też najczęściej budynki inteligentne, wyposażone w rozmaite czujniki, na przykład ruchu bądź ciepła, dzięki czemu jeszcze bardziej ogranicza się wydatki na energię i nie trzeba się martwić takimi drobiazgami jak niezgaszone światło czy niedomknięte okna.