Elementy niezbędne do sterowania czasowego

Elementy niezbędne do sterowania czasowego

11 lipca, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że sterowanie czasowe staje się nie tylko coraz popularniejsze, ale i zwyczajnie wydajniejsze i bardziej funkcjonalne w codziennym życiu – zarówno tym domowym, jak i firmowym. Jakiego rodzaju elementy i osprzęt będą niezbędne do wykorzystania zalet sterowania czasowego w przypadku instalacji elektrycznej każdego rodzaju?

Sterowanie czasowe – co to jest?

Warto wiedzieć, że sterowanie czasowe stanowi jeden z elementów znacznie szerzej rozpatrywanej automatyki budynkowej – czy to domowej (smart home), czy nawet przemysłowej. Obecnie jest traktowane częściej jako rozwiązanie standardowe, usprawniające funkcjonalność różnych obiektów i znajdujących się w nich instalacji czy osprzętowania.

Istotną cechą sterowania czasowego jest możliwość ustawienia zarówno momentu uruchomienia się określonego urządzenia, jak i jego wyłączenia. Można powiedzieć, że te dwie podstawowe funkcje, przy zastosowaniu określonych kombinacji ustawień, mogą ostatecznie umożliwić zaprogramowanie sprzętu na uruchomienie/wyłączenie z opóźnieniem, o określonej porze czy też takie ustawienie, które odpowiada z góry przyjętemu harmonogramowi.

Elementy wykorzystywane w ramach sterowania czasowego

Sterowanie czasowe wymaga oczywiście zastosowania odpowiedniego osprzętu. Wśród najpowszechniej wykorzystywanych elementów wymienić można:

Poniżej przyglądamy się pokrótce charakterystyce wymienionych akcesoriów związanych ze sterowaniem czasowym.

 

Zegary sterujące

Zegary sterujące, określane też jako programatory czasowe, wykorzystywane są w systemach sterowania czasowego. Tego rodzaju osprzęt odpowiada za wyłączanie lub załączanie, w określonym czasie, obwodów elektrycznych.

Najlepszą opcją są oczywiście zegary sterujące cyfrowe, które zapewniają znacznie więcej możliwości zastosowania. Przede wszystkim ułatwiają programowanie poszczególnych harmonogramów czasowych.

Przekaźniki czasowe

Przekaźniki czasowe znajdują zastosowanie zarówno w systemach automatyki domowej i przemysłowej. Ich funkcja opiera się na załączaniu sprzętu w odpowiednich odstępach czasowych (opóźnione załączanie, za które odpowiadają rewersyjne przekaźniki czasowe) czy też opóźnione rozłączanie (za pomocą czasowych przekaźników awersyjnych).

Przekaźniki czasowe mogą być wykorzystywane do sterowania takimi urządzeniami i instalacjami, jak system oświetlenia, klimatyzacja, wentylacja czy ogrzewanie. Można wykorzystać je również do sterowania bojlerami czy podobnymi urządzeniami związanymi z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej.

Charakterystyczna dla przekaźników czasowych jest ich modułowa konstrukcja – dzięki temu istnieje możliwość ich rozbudowywania w razie potrzeby. Sam przekaźnik jest natomiast montowany zazwyczaj na szynie DIN, ale może również zostać założony na przykład w puszce elektrycznej należącej do instalacji.

Wyłączniki czasowe

Czym natomiast jest wyłącznik czasowy? Ten moduł można określić jednym z ważnych elementów przekaźnika czasowego. Pełni rolę programatora, który odpowiada za włączanie lub wyłączanie określonych urządzeń (na przykład oświetlenia w pomieszczeniu czy nawet telewizora w salonie). Można wykorzystać go również do programowania momentu uruchomienia się zmywarki lub pralki podczas nieobecności domowników.

Zaletą stosowania wyłączników czasowych, jak i innych elementów sterowania czasowego jest nie tylko wygoda, ale też oszczędność. Nie musisz pamiętać o włączeniu lub wyłączeniu urządzeń, o co zadbają poszczególne akcesoria. Tym samym szybko zauważyć można oszczędności w kwestii zużycia energii elektrycznej, a w konsekwencji zmniejszenie wysokości rachunków.

Szukasz innych elementów? Zobacz co do zaoferowania ma hurtownia elektryczna!