Ile kosztuje pompa ciepła do domu jednorodzinnego?

Ile kosztuje pompa ciepła do domu jednorodzinnego?

28 czerwca, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Zastanawiasz się, ile kosztuje pompa ciepła do domu 200m2? A może interesuje Cię, jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100m2? Świetnie się składa – w poniższym artykule skupimy się na kwestiach doboru urządzenia do konkretnego metrażu, a także sprawdzimy, jakie są orientacyjne koszty takiego zakupu. Zapraszamy do czytania!

Co to jest pompa ciepła i ile kosztuje?

Pompa ciepła to proekologiczne, oszczędne i niezwykle wydajne źródło ciepła, które wybiera coraz więcej użytkowników. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów inwestycyjnych popularność tych urządzeń stale rośnie. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo pompy ciepła sprawdzają się w wielu różnych zastosowaniach – do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, ale również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ważne jednak, by wybrać odpowiednie urządzenie, dostosowane do zapotrzebowania energetycznego konkretnego budynku.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile kosztuje pompa ciepła do ogrzewania domu. Niestety trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo finalny koszt urządzenia zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju pompy, jej mocy, czy zastosowanych technologii. W każdym przypadku będzie to jednak doskonały wybór i zdecydowanie najtańszy sposób pozyskiwania ciepła w budynku.

Ile kosztuje pompa ciepła do domu?

To bardzo ogólne pytanie – to mniej więcej tak, jakby zapytać „ile kosztuje samochód”. Tak jak wspomnieliśmy, cena urządzenia może się znacząco różnić w zależności od wyboru konkretnego modelu, typu urządzenia i oferowanej przez niego mocy grzewczej. Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje pompa ciepła do domu jednorodzinnego, należy przeanalizować poniższe kwestie.

Charakterystyka budynku

Kolosalne znaczenie pod kątem doboru odpowiedniej pompy ciepła ma charakterystyka konkretnego budynku, a konkretnie jego wielkość i jakość zastosowanej izolacji cieplnej. Oczywiście im większy dom, tym bardziej wydajna pompa będzie potrzeba do jego efektywnego ogrzania. Przyjrzyjmy się kilku przykładom:

  • Ile kosztuje pompa ciepła do domu 120m2? – w przybliżeniu będzie to ok. 10 000-20 000 zł.
  • Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 150m2? – ceny startują od ok. 35 000-50 000 zł (tyle będzie kosztować samo urządzenie typu powietrze-powietrze). Zastanawiasz się, ile kosztuje pompa ciepła z montażem do domu 150m2? W ofercie niektórych firm instalacja wliczona jest już w koszt zakupu urządzenia, więc finalna cena może pozostać taka sama.
  • Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 200m2 – szacowanie koszty zakupu wyniosą ok. 70 000-80 000 zł w przypadku powietrznej pompy ciepła i powyżej 100 000 zł w przypadku pompy gruntowej.
  • Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 250m2? – ok. 80 000-100 000 zł.

Ważną rolę pod kątem efektywności pompy ciepła odgrywa także technologia budowy domu, czyli m.in. rodzaj i jakość izolacji cieplnej budynku, występowanie mostków termicznych czy rodzaj zastosowanej stolarki okiennej. Urządzenia uzyskują najlepsze parametry pracy w budynkach spełniających standardy budownictwa energetycznego, o czym warto pamiętać.

Rodzaj pompy ciepła

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje pomp ciepła: powietrzne, gruntowe i wodne. Pompy powietrzne gwarantują prosty montaż i wysoką efektywność przy stosunkowo niskiej cenie (najniższej w porównaniu z pozostałymi rodzajami urządzeń). Druga pod względem popularności pompa ciepła gruntowa wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi i instalacyjnymi, ale później odwdzięcza się doskonałą efektywnością energetyczną i tanią eksploatacją. Pompy ciepła wodne charakteryzują się z kolei najwyższym wskaźnikiem efektywności pracy spośród wszystkich rodzajów pomp – niestety zakup takiego urządzenia wiąże się z wysokimi wydatkami.

Typ pompy ciepła

Typ urządzenia mówi nam o wykorzystanych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Użytkownicy pod tym kątem mogą wybierać spośród tzw. monobloków lub pomp ciepła typu split. Monobloki są generalnie nieco droższym rozwiązaniem, ale oferują tańszy montaż i eksploatację. W przypadku urządzeń typu split jest na odwrót – koszty instalacyjne będą wyższe, ale cena zakupu niższa.

Moc urządzenia

Bardzo ważny jest wybór mocy pompy ciepła, która będzie odpowiadać rzeczywistemu zapotrzebowaniu budynku na ciepło. Oczywiście im większa moc, tym wyższe koszty zakupu urządzenia. Przed ostatecznym wyborem warto zadbać o wykonanie profesjonalnego audytu energetycznego, który pomoże ustalić istotne informacje dotyczące izolacji budynku, zapotrzebowania energetycznego czy preferencji cieplnych mieszkańców.

Zwróć uwagę również na pozostałe parametry pompy ciepła. Oprócz mocy będą to współczynniki wydajności COP oraz SCOP. Ten pierwszy jest głównym parametrem pracy pompy ciepła i informuje, ile energii cieplnej jest w stanie wyprodukować urządzenie przy wykorzystaniu 1 kW prądu (im wyższy COP, tym lepiej). Współczynnik SCOP także powinien być jak najwyższy, bo dzięki temu uzyskasz większe oszczędności energii.

Ile kosztuje założenie pompy ciepła do domu jednorodzinnego?

Koszt instalacji pompy ciepła w domu jednorodzinnym może być różny – zwykle waha się w granicach 5000-10 000 złotych. Jak zauważają specjaliści z hurtowni fotowoltaicznej Sunprofi, którzy pomogli w przygotowaniu tego tekstu, ostateczna cena montażu urządzenia zależy głównie od rodzaju pompy ciepła (montaż pompy gruntowej i wodnej będzie droższy), lokalizacji inwestycji czy warunków instalacyjnych. Ofertę Sunprofi możesz sprawdzić pod adresem: https://sklep.sunprofi.pl/56-pompy-ciepla