Jak prawidłowo wybrać komin do domu jednorodzinnego?

Jak prawidłowo wybrać komin do domu jednorodzinnego?

24 kwietnia, 2024 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Budujesz lub modernizujesz dom i potrzebujesz komina, który będzie funkcjonalny i jednocześnie bezpieczny? Koniecznie sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas podejmowania decyzji. Dowiedz się także, jakie rodzaje kominów są dostępne na rynku i zasługują na szczególną uwagę. Dzięki temu dobierzesz odpowiedni komin, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Tradycyjne kominy murowane – w jaki sposób je wykorzystać?

Większość starszych budynków ma tradycyjne murowane kominy. Są osadzone na ławie fundamentowej, która zabezpiecza przed przenoszeniem obciążeń na konstrukcję budynku. Tego rodzaju przewody nie sprawdzą się w przypadku niektórych nowoczesnych urządzeń grzewczych, zwłaszcza gazowych kotłów kondensacyjnych. W takiej sytuacji masz kilka możliwości, z których możesz skorzystać.

Pierwszym z nich, najrzadziej zalecanym, jest rozebranie starego komina i zastąpienie go nowym prefabrykowanym. Jednak jest to czasochłonne i problematyczne, dlatego wybierz je dopiero wtedy, gdy przewód jest uszkodzony, a jego rozbiórka konieczna.

Sposobem na wykorzystanie istniejącego szachtu jest zastosowanie specjalnego wkładu. W takiej sytuacji murowany komin stanie się jego obudową i dodatkowym zabezpieczeniem. W przypadku nowoczesnych urządzeń grzewczych najlepiej sprawdzą się wkłady wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Jest odporna na negatywny wpływ kwaśnego kondensatu powstającego w przewodzie podczas spalania paliwa. Substancja ta w kontakcie z betonem lub cegłą powoduje destrukcję budulca, a tym samym powoduje nieszczelności, które mogą być niebezpieczne. Wysokiej jakości wkłady kominowe zapewniają skuteczne odprowadzanie spalin i jednocześnie są szczelne. Decydując się na ten rodzaj wkładu, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • do rodzaju paliwa dopasuj materiał, z którego wykonany jest wkład – najczęściej najlepszym wyborem jest model wykonany ze stali austenitycznej lub ferrytycznej,
  • wybierz odpowiedni kształt wkładu – okrągły sprawdzi się w przewodach o przekroju kwadratowym, a owalny w prostokątnych,
  • weź pod uwagę konstrukcję szachtu – w tych, w których występują różnego rodzaju przeszkody, sprawdzą się elastyczne systemy.

W sytuacji, gdy w modernizowanym budynku istnieje komin, ale z różnych powodów nie może być wykorzystany, kolejną możliwością jest postawienie nowego przewodu na zewnątrz. To dość często wybierany sposób także do nowo powstających domów. Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części tekstu.

Co warto wiedzieć na temat kominów zewnętrznych?

Kominy zewnętrzne do kominków i innych typów urządzeń grzewczych zazwyczaj są wyposażone w specjalną izolację, która jest umieszczona między płaszczem zewnętrznym a rdzeniem. Dzięki temu z powodzeniem sprawdzą się nie tylko wewnątrz budynku, ale i jako zewnętrzne przewody. Nie wymagają budowania szachtu, dlatego to wkład, po który warto sięgnąć zarówno w przypadku nowych, jak i starszych budynków.

Tego rodzaju kominy nie potrzebują fundamentów, dlatego ich montaż jest szybki i dość prosty. Są funkcjonalne i wyróżniają się estetycznym wyglądem. Dzięki temu, że są umieszczone na zewnątrz budynku, nie zajmują miejsca w pomieszczeniach.

Stalowe kominy zewnętrzne są uniwersalne, bo pasują do większości budynków. Dodatkowo można je pomalować na wybrany kolor, co ułatwia dostosowanie ich wyglądu do potrzeb.

Systemowe kominy stalowe – uniwersalne i funkcjonalne wkłady do Twojego domu

Jeśli budujesz dom i nie wiesz, jaki przewód wybrać, uwzględnij przede wszystkim wysokiej jakości kominy stalowe. Zależnie od konkretnego wariantu można je stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku. Stal jest odporna na działanie wilgoci oraz szkodliwych substancji zawartych w spalinach. Dzięki temu taki komin będzie służyć przez lata.

Ogromną zaletą takiego przewodu jest także bezproblemowy montaż. Kominy systemowe składają się z gotowych elementów, które wystarczy ze sobą połączyć. Cały proces nie zajmuje wiele czasu. Stalowe kominy systemowe są bezpieczne w użytkowaniu. Pamiętaj o tym, aby wybierać produkty od cenionych i zaufanych producentów. Powinny wyróżniać się najwyższą jakością potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami jakości. To bardzo ważne, bo wybierając tego rodzaju kominy, masz pewność, że będą skutecznie odprowadzać spaliny na zewnątrz budynku.

Dobór odpowiedniego komina do domu jednorodzinnego – podsumowanie

Wybierając komin do domu, przede wszystkim uwzględnij typ urządzenia grzewczego oraz rodzaj stosowanego paliwa. Weź pod uwagę także to, czy w budynku znajduje się murowany komin nadający się do użycia przez zastosowanie np. specjalnego wkładu. Najlepiej postawić na przewody wykonane z wysokiej jakości stali odpornej na negatywne działanie czynników zewnętrznych oraz substancji zawartych w spalinach.

Artykuł gościnny.