Jak wybrać najlepsze kwiaty i rośliny ozdobne do przydomowego ogrodu?

Jak wybrać najlepsze kwiaty i rośliny ozdobne do przydomowego ogrodu?

29 marca, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Dobrze dobrane kwiaty i rośliny ozdobne mogą odmienić nasz ogród. W sklepach ogrodniczych dostępny jest ogromny wybór nasion i sadzonek różnorodnych dekoracyjnych roślin. Jak wybrać gatunki, które idealnie sprawdzą się w polskim ogrodzie?

Kwiaty i rośliny ozdobne a styl ogrodu

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnych kwiatów i roślin ozdobnych powinniśmy się zastanowić, które z nich będą pasowały do stylu naszego ogrodu. Jeżeli podoba się nam minimalistyczny, elegancki styl, warto jest wybierać takie rośliny dekoracyjne, które będą go podkreślać. Mogą być to na przykład dekoracyjne trawy, róże czy wytworne peonie. W ogrodach minimalistycznych nie należy przesadzać z ilością gatunków roślin. Niewskazane jest także łączenie zbyt dużej ilości kolorów.

Ogrody wiejskie i naturalistyczne uwielbiają bogactwo i różnorodność kolorów. W miejscach takich warto posadzić takie rośliny jak między innymi czarnuszka, nagietki, szafirki, malwy, niezapominajki, chabry czy rumianek.

Wymagania roślin

Przy zakupie nasion kwiatów i roślin ozdobnych należy wziąć pod uwagę wymagania poszczególnych gatunków. Pamiętajmy, że nie wszystkim będziemy w stanie sprostać w naszym ogrodzie. Jeżeli nasz ogród jest w większości zacieniony, kupujmy rośliny dekoracyjne, które mogą rosnąć w cieniu. W przypadku, gdy jest bardzo słoneczny – stawiajmy na rośliny, które lubią stałą ekspozycję na promieniowanie słoneczne.

Szczególnie problematyczne mogą być dla nas rośliny pochodzące z krajów o klimacie tropikalnym. Bardzo często zdarza się, że są one wrażliwe na najdrobniejsze przymrozki. W praktyce oznacza to, że będziemy zmuszeni uprawiać je w szklarni lub tunelu foliowym.

Termin kwitnienia

Większości ogrodników zależy na tym, żeby ich ogród przez większość sezonu był ozdobiony kwiatami. Żeby tak się stało, musimy wybierać nasiona kwiatów charakteryzujących się różnym terminem kwitnienia. Potrzebujemy roślin, które zakwitają wczesną wiosną (tu dobrym przykładem są przebiśniegi, które często pojawiają się już pod koniec lutego), wiosną, latem i jesienią. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby rozmieszczać kwiaty w taki sposób, żeby w każdej części ogrodu znajdowały się rośliny kwitnące.

Przeznaczenie kwiatów i roślin ozdobnych

Kwiaty i rośliny ozdobne pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Czasami jednak sadzimy je także w innych celach. Rośliny o dużych, dekoracyjnych liściach mogą pełnić również funkcję osłaniającą. Przy ich pomocy możemy zakryć mniej atrakcyjne części działki.

Niektóre rośliny ozdobne mogą mieć jednocześnie funkcję użytkową. Przykładowo elegancka lawenda jest rośliną miododajną, a dodatkowo odstrasza mole i komary. Aksamitka prezentuje się niezwykle okazale, a jej charakterystyczny zapach może odstraszać szkodniki.

Część roślin ozdobnych pełni funkcję wyciszającą. Są one szczególnie dobrym wyborem, gdy ogród znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy. Posadzenie ich przy ogrodzeniu daje nam także więcej prywatności. Rośliny ozdobne mogą ponadto oczyszczać powietrze.

Kwiaty i rośliny ozdobne – jak wybrać najlepsze nasiona?

Jeżeli chcemy cieszyć się dorodnymi kwiatami i roślinami ozdobnymi, powinniśmy posadzić je z wysokiej jakości nasion. Warto jest zainwestować w nasiona od renomowanych producentów (są one sprzedawane między innymi w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych – na przykład plantet.pl). Opakowanie nasion musi posiadać numer serii i aktualny termin przydatności. Nie może być też uszkodzone, przebarwione lub wilgotne.