Jak wybrać odpowiednie fugi do płytek?

Jak wybrać odpowiednie fugi do płytek?

14 kwietnia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Fuga z reguły dobierana jest do płytek pod względem estetycznym. Czy wiedziałeś jednak o tym, że pełni ona istotną funkcję spoinową? Odpowiednie fugowanie płytek zapewni im trwałość na lata, a ty będziesz mógł cieszyć się praktyczną i schludną podłogą przez długi czas.

Fuga wąska i szeroka – kiedy jaką zastosować?

Ostatnim etapem do wymarzonej podłogi, wyłożonej płytkami, jest ich właściwe fugowanie. Pamiętaj przy tym, że w zależności od miejsca ułożenia płytek, najlepiej sprawdzi się tam inna fuga. Obecnie bardzo modne są fugi wąskie, czasem wręcz praktycznie nierzucające się w oczy. Przy jej wyborze jednak nie należy kierować się wyłącznie wizualnym aspektem.

Gdzie zastosować fugę wąską?

Wąska fuga sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach o stałej temperaturze i bez silnego nasłonecznienia. Poza tym ważny jest tu również fakt, by na podłogę nie oddziaływały inne źródła ciepła, jak na przykład ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązanie zazwyczaj stosowane jest więc w salonach, sypialniach, garderobach lub korytarzach.

Fuga szeroka

Ten rodzaj spoiwa dobrze sprawdza się na powierzchniach, które narażone są na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Tym samym szerokiej fugi możesz z powodzeniem użyć przy fugowaniu płytek na balkonie, tarasie, schodach zewnętrznych, basenie czy w kuchni, łazience lub tam, gdzie występuje ogrzewanie podłogowe.

W przypadku powierzchni, które znajdują się na zewnątrz, fuga oprócz spajania, pełni jeszcze jedną ważną funkcję – odpowiada za właściwą wentylację. W sytuacji, kiedy pod płytki dostanie się wilgoć, to właśnie odpowiednio dobrana i szeroka spoina zapewnia skuteczne jej odparowanie, bez ryzyka, że płytki zaczną odklejać się od posadzki.

Rodzaje fug oraz ich zastosowanie

Dziś na rynku wybór fug do płytek jest naprawdę duży. Jak wybrać tę właściwą i na co się zdecydować? Oto kilka najpopularniejszych opcji:

Fuga cementowa

Ten rodzaj sprawdzi się szczególnie przy płytkach ceramicznych, mozaik, pustaków szklanych czy produktów z kamienia naturalnego. Możesz nią z powodzeniem fugować płytki na ścianie i podłodze w łazience czy kuchni. Polecana jest do szczelin, których szerokość nie przekracza 15 mm.

Fuga cementowa elastyczna

Wykorzystywana jest głównie przy fugowaniu podłóg na balkonie czy tarasie z gresu i klinkierowych, ale sprawdzi się też w łazience oraz kuchni. Cechuje się wysoką odpornością na ścieranie, jest odporna na plamy, a na jej powierzchni nie powstają pleśń i grzyby. Sprawdzi się przy wypełnianiu szczelin o szerokości od 2 do 20 mm.

Fuga epoksydowa

Ten rodzaj fugi stosuje się przede wszystkim na obszarach usługowych i przemysłowych oraz w laboratoriach, gdzie podłoga narażona jest w szczególności na zabrudzenia chemiczne czy uszkodzenia mechaniczne. W domu możesz użyć jej do fugowania płytek, pod którymi ułożone jest ogrzewanie podłogowe, na tarasie lub balkonie. To dobre rozwiązanie do szczelin o szerokości od 2 do 12 mm.

Fuga silikonowa i akrylowa

Te dwa warianty doskonale sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność i szczególne warunki – są bowiem odporne na wysoką temperaturę, pleśń czy środki chemiczne. Ponieważ są wodoszczelne, najczęściej wykorzystuje się je w spoinach między płytkami ceramicznymi pod prysznicem lub przy szczelinach obok urządzeń sanitarnych. Z powodzeniem możesz ich użyć także do fugowania narożników ścian oraz przestrzeni, gdzie płytki stykają się z posadzką. Najczęściej wypełnia się nimi szczeliny od 5 do 30 mm.

Jak więc widzisz, przy wyborze fugi należy się kierować nie tylko względami estetycznymi. Owszem, odpowiedni wybór jej koloru i szerokości wpływa na ostateczny, wizualny efekt wykończenia podłogi czy ściany. Pamiętaj jednak o tym, że odpowiednio dobrany rodzaj fugi to gwarancja, że dana kompozycja posłuży ci przez lata.