Jak wybrać projekt nowoczesnego domu?

Jak wybrać projekt nowoczesnego domu?

26 lutego, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wybór odpowiedniego projektu domu to niezwykle ważna i trudna decyzja w naszym życiu. Aby dobrze wybrać nasz przyszły dom należy się do tego przygotować bo wyboru takiego dokonujemy zazwyczaj raz w życiu. Na co dokładnie zwrócić uwagę? Podpowiadamy, jak wybrać projekt nowoczesnego domu dostosowany do naszych potrzeb.

Projekt domu a rozmiar działki

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę jest działka. Jeśli posiadamy już działkę, na której powstanie nasz nowy dom musimy zapoznać się z planem miejscowym lub warunkami zabudowy dla danej działki. Jeśli chcemy kupić działkę pod nasz nowy dom dobrze jest też zapoznać się z tymi dokumentami. Jest to o tyle istotne, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może ograniczyć wybór naszego przyszłego domu poprzez narzucenie takich parametrów budynku jak: szerokość (przedniej elewacji), maksymalna wysokość, maksymalna powierzchnia zabudowy działki, rodzaj bryły dachu, określenie układu połaci dachowych, kąt nachylenia dachu, ilość kondygnacji i inne. 

Jeśli już wiemy, jaki dom możemy zbudować na naszej działce powinniśmy zwrócić uwagę na jej położenie względem stron świata. Idealnym rozwiązaniem jest usytuowanie salonu, jadalni, gabinetu czy też pokoi dziecięcych od strony południowej a sypialni, kuchni czy garażu od strony północnej. 

Ilość domowników ma znaczenie

Następnym kryterium przy wyborze domu jest ilość przyszłych domowników zamieszkujących budynek. Dzięki temu będziemy wiedzieli ile pokoi powinien posiadać nasz przyszły dom. Jeśli nie możemy określić ilości mieszkańców możemy zdecydować się na dom z możliwością późniejszej adaptacji poddasza. Pamiętajmy także o optymalnej powierzchni domu. Duży dom to nie tylko znaczny koszt budowy domu lecz także drogie późniejsze utrzymanie domu. Natomiast zbyt mały dom może nas nie usatysfakcjonować i nie spełnić naszych marzeń o własnym przestronnym domu. 

Projekt nowoczesnego domu – gotowy czy indywidualny

Zastanówmy się też, czy chcemy projekt domu indywidualny czy gotowy. Ciekawe rozwiązania projektowe znajdziemy na https://www.domywstylu.pl/domy-nowoczesne/. Zaletą pierwszego rozwiązania jest idealne dopasowanie projektu do naszych wymagań jednak warto zastanowić się nad zakupem projektu gotowego, których wybór w obecnej chwili jest bardzo obszerny a z pewnością koszt zakupu takiej dokumentacji będzie zdecydowanie niższy niż zlecenie wykonania projektu indywidualnego. Pamiętać tylko należy o koniecznej adaptacji projektu gotowego do posiadanej działki. Czynność tę może wykonać architekt z uprawnieniami za dodatkową opłatą. 

Decydując się na projekt gotowy dodatkowo możemy przed zakupem sprawdzić opinie o danym projekcie domu. Jest też szansa na rozmowę lub inny kontakt np. poprzez forum internetowe lub opinie z osobami, które już wybudowały budynek według danego projektu, dzięki czemu będziemy mogli dowiedzieć się o doświadczeniach inwestorów podczas budowy oraz uzyskać informację czy konkretny projekt domu spełnił oczekiwania mieszkańców. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

Przeglądając typowe  projekty nowoczesnych domów starajmy wybierać się takie, których powierzchnia użytkowa jest maksymalnie wykorzystana a korytarze, komunikacja, hol i wiatrołap nie powinny zajmować więcej niż 15% ogólnej powierzchni projektu. Mimo tego faktu nie powinniśmy rezygnować całkowicie z dodatkowych pomieszczeń. Jeśli zdecydowaliśmy się na projekt ogrzewany paliwem stałym to większa, osobna kotłownia jest konieczna. Spiżarnie, schowki czy garderoby są także bardzo przydatne i jeśli z nich zrezygnujemy, możemy żałować tego wyboru przez cały czas użytkowania domu.

Gotowy projekt nowoczesnego domu nie zawsze może w 100% spełnić wszystkich naszych oczekiwań. Wtedy musimy wprowadzić zmiany do dokumentacji. Dokonać może tego autor projektu lub osoba adaptująca projekt po uzyskaniu zgody autora budynku dlatego dobrze jest przed zakupem projektu gotowego spytać autora czy wyrazi zgodę na interesujący nas zakres zmian.