Jak zaprojektować idealnie funkcjonalną kuchnię?
29 lipca, 2021Od wieków to właśnie kuchnie uważa się za serce domu, powiedzenie to jest bliskie prawdy. To właśnie w kuchni spędzamy mnóstwo pięknych chwil, przygotowując posiłki dla całej rodziny, a nieraz całą rodziną. Jeżeli gabaryty pomieszczenia na to pozwalają, spożywamy w niej posiłki. W nowoczesnym budownictwie kuchnia pełni dodatkowo funkcję reprezentacyjną, ponieważ najczęściej pomieszczenie to jest otwartą strefą połączoną z salonem. W jaki sposób więc urządzić kuchnię, żeby była funkcjonalna?
Podział na strefy niezwykle ważny
Organizacja pracy jest ważna nie tylko, kiedy jesteśmy w biurze, może także usprawnić i ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Bardzo ważnym pojęciem, które powinniśmy wziąć sobie do serca, podczas urządzania kuchni jest jej podział na strefy. W dobrze zorganizowanej kuchni powinna się znaleźć:
-
strefa przeznaczona do przechowywania zapasów
-
strefa zmywania
-
strefa przygotowywania posiłków
-
strefa, w której gotujemy
Żeby móc spełnić wszystkie te założenia potrzebujemy szafek, które będą pełniły funkcję spiżarni. Do tego celu bardzo dobrze nadają się szafki narożne, których ładowność jest naprawdę zaskakująca. Jeżeli kuchnia, którą urządzamy, jest mała, żeby zwiększyć powierzchnię przechowywania, warto zdecydować się na wysokie szafki – dobrym pomysłem jest zabudowanie chociaż jednej ściany szafkami do samego sufitu. Strefa zmywania powinna składać się ze zlewozmywaka i zmywarki. W takim wypadku najczęściej wystarcza zlew jednokomorowy. Zmywarkę zawsze montujemy obok zlewu, znacznie to ułatwia jej ładowanie. Strefa przygotowywania posiłków to nic innego jak blat roboczy. Najlepiej, kiedy taką wolną powierzchnię blatu mamy blisko kuchenki – przy dużej kuchni może to być na wyspie, w mniejszych pomieszczeniach jest to przestrzeń wygospodarowana z ciągu mebli. Zanim zdecydujemy się na zaplanowanie poszczególnych stref, warto zapoznać się z różnymi układami kuchni i wybrać dla siebie odpowiedni.
Niezawodny trójkąt roboczy
Podczas planowania rozkładu kuchni warto wziąć pod uwagę zasadę, która obrazuje sposób ustawienia najważniejszych elementów, w które wyposażona jest każda kuchnia – zlewozmywaka, kuchenki i piekarnika oraz lodówki. Zasada ta wskazuje, że odległość między zlewozmywakiem a lodówką powinna mieścić się w przedziale od 120 cm do 210 cm, między zlewem a kuchenką 120 do 210 cm, natomiast lodówkę i kuchenkę powinna dzielić odległość między 120, a 270 cm. Oczywiście te wymiary są orientacyjne, w przypadku mniejszych pomieszczeń odległości te siłą rzeczy będą mniejsze.
Ważne szczegóły ustawienia
Jeżeli przy urządzeniu naszej kuchni ważny jest budżet, musimy zdecydować się na standardową wysokość umieszczenia blatów, czyli 85-86 cm. Jest to wysokość dostosowana do wymiarów szafek, jeżeli zdecydujemy się na wyższe lub niższe ulokowanie blatu, musimy się liczyć z tym, że jej koszt przez niestandardowy wymiar mebli znajdujących się pod nim wzrośnie, nawet o 30%. Najczęściej na zmianę wysokości blatu roboczego decydują się osoby bardzo wysokie, lub niskie, po to, by dostosować wysokość miejsca pracy do swojego wzrostu. Podobnie, jeżeli chodzi o wysokość zawieszenia szafek. Te, które znajdują się najniżej, powinny być umieszczone na takiej wysokości, żeby gospodarz bez problemu dosięgnął ich zawartości, bez konieczności używania drabinki. Najczęściej przyjmuje się, że szafki wiszące znajdują się 60 cm nad blatem w kuchni.
Urządzenia niezbędne w kuchni
Płytę, lodówkę oraz piekarnik zalicza się do podstawowych urządzeń w kuchni. Od kilku lat do tego zestawu dodaje się również zmywarkę, która pozwala zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. Osoby, które dużo pracują, żyją w pośpiechu, najczęściej potrzebują też mikrofalówki, do szybkiego podgrzania posiłku.
Bardzo ważne przechowywanie
Strefa przechowywania powinna być bardzo dobrze zaplanowana, tak byśmy mogli kontrolować ilość zapasów oraz ich świeżość. Przy dużych przestrzeniach warto zainwestować w regały kuchenne, które pomogą uporządkować wszystkie potrzebne zapasy.
Jeżeli strefa przechowywania nie jest duża, warto zrezygnować z regałów na rzecz szuflad i szafek narożnych z dostosowanymi do nich wkładami obrotowymi lub tzw. magic corner. Ten rodzaj powierzchni do przechowywania jest bardzo wygodny – po wysunięciu szuflady, czy kosza widzimy całą zawartość. W takim wypadku nie warto na nich oszczędzać na ich jakości.
Szuflady w kuchni powinny być dostosowane do dużego obciążenia i mieć samodomyk, warto też postawić na wysoką jakość zawiasów w pozostałych meblach, w ten sposób ich użytkowanie jest bardzo komfortowe, przez wiele lat.