Jaka jest maksymalna temperatura cieczy obsługiwana przez pompy obiegowe?

Jaka jest maksymalna temperatura cieczy obsługiwana przez pompy obiegowe?

17 stycznia, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Każdy budynek jest w obecnych czasach wyposażony w wiele rodzajów instalacji, które sprawiają, że korzystanie z pomieszczeń jest w pełni komfortowe. Oczekuje się od nich bezobsługowości oraz efektywnego działania, przekładającego się na niższe koszty eksploatacji. Z tego powodu wyposaża się je w dodatkowe akcesoria, których doskonałym przykładem jest pompa obiegowa. Dowiedz się, jaka jest maksymalna temperatura cieczy obsługiwana przez pompy obiegowe.

Do czego służy pompa obiegowa?

Pompa obiegowa to urządzenie stosowane zarówno w instalacjach centralnego ogrzewania, jak i w innych systemach grzewczych, a także w klimatyzacji. Jej głównym zadaniem jest wzbudzenie obiegu cieczy w instalacjach, co przekłada się na zachowanie efektywności i sprawności całego systemu. Zastosowanie pompy obiegowej umożliwia lepsze rozplanowanie całej instalacji, ponieważ dzięki niej można zastosować przewody o mniejszej średnicy, a także przeprowadzić je w bardziej swobodny sposób. Skrócenie przewodów tworzących instalację oraz zmniejszenie ich średnicy skutkuje mniejszą bezwładnością. Wszystko to ma bezpośrednie przełożenie na szybszy obieg czynnika grzewczego lub chłodzącego, co wpływa na bardziej efektywną pracę całej instalacji.

O to, jakie są największe zalety zastosowania pomp obiegowych, zapytaliśmy przedstawiciela firmy Dambat, zajmującej się sprzedażą nowoczesnych urządzeń tego typu.

Nowoczesne pompy obiegowe to urządzenia sterowane elektronicznie. Odpowiednio dobrany sterownik analizuje parametry danej instalacji i dostosowuje do nich działanie urządzenia. Dzięki temu zarówno wydajność, jak i moment obrotowy pompy są w pełni dostosowane do zapotrzebowania instalacji, co pozwala na maksymalną oszczędność energii. Uzyskanie mniejszego zużycia energii jest możliwe także dzięki potencjometrowi, który umożliwia bezstopniową regulację wydajności pompy i wysokości podnoszenia. Wszystko to wpływa na komfort użytkowania, a przede wszystkim przekłada się na oszczędności w domowym budżecie.

Jak dbać o pompę obiegową?

Aby pompa obiegowa działała w pełni efektywnie i zapewniała bezawaryjną pracę przez wiele lat, warto poznać jej specyfikację techniczną i użytkować ją zgodnie z zaleceniami. Jedną z istotniejszych kwestii jest zachowanie odpowiedniej temperatury cieczy, jaka może być obsługiwana przez pompę. Dopuszczalna temperatura tłoczonego medium zależy przede wszystkim od sposobu eksploatacji oraz od tego, czy pompa pracuje w sposób ciągły czy przerywany. Na ogół wartość temperaturowa pompowanej cieczy nie powinna jednak przekraczać 110oC, jednak wszystko to zależy od konkretnego modelu pompy. Wszystkie informacje tego typu znajdują się w instrukcji montażu i eksploatacji, dlatego też warto dokładnie się z nią zapoznać i eksploatować pompę zgodnie z zaleceniami producenta.

Podsumowując, maksymalna temperatura cieczy obsługiwana przez pompy obiegowe zależna jest zarówno od rodzaju pompy, jak i sposobu eksploatacji. Aby użytkować urządzenia zgodnie z zaleceniami i zapewnić mu bezawaryjną pracę, trzeba poznać zalecenia producenta zawarte w specyfikacji technicznej.