Jaki udźwig mają standardowe wciągarki łańcuchowe ręczne?
27 lutego, 2023Do podnoszenia i opuszczania ciężkich ładunków, na przykład silników spalinowych w warsztatach samochodowych, obok popularnych wyciągarek elektrycznych wciąż stosuje się niezawodne wyciągarki ręczne. Składająca się z łańcuchów stalowych, przekładni, koła zębatego i wytrzymałych haków, ręczna wciągarka łańcuchowa jest sprzętem nie tylko niezawodnym w działaniu i prostym w obsłudze, ale i niezwykle mocnym, charakteryzującym się zaskakująco dużym udźwigiem maksymalnym.
Budowa i działanie manualnej wciągarki łańcuchowej
Konstrukcja większości dostępnych na rynku, standardowych wciągarek łańcuchowych ręcznych jest do siebie niezwykle zbliżona. To urządzenia składające się z mechanizmu bazującego na działaniu przekładni i koła zębatego, dwóch łańcuchów i haków. Mechanizm w nowoczesnych modelach wyciągarek pełni funkcję automatycznego, samosmarującego się hamulca, chroniąc przed niekontrolowanym upadkiem unoszonego lub opuszczanego ładunku. Ręczna wciągarka łańcuchowa w wersji standardowej wyposażona jest w łańcuch nośny, który przytrzymuje ładunek i w łańcuch manewrowy, niekiedy nazywany manualnym lub ręcznym. Operator porusza łańcuchem manewrowym, opuszczając lub unosząc ładunek zamocowany na haku. Drugi hak przytrzymuje konstrukcję wyciągarki, mocując ją do belki nośnej. Ładunek wyciąga i opuszcza się ręcznie, pociągając za łańcuch manewrowy. Gdy praca zostanie przerwana, mechanizm blokuje ruch łańcucha, tym samym chroniąc przed niekontrolowanym upadkiem ładunku.
Udźwig w łańcuchowych wciągarkach manualnych
Wartość maksymalnego udźwigu ręcznej wciągarki łańcuchowej zależy od wytrzymałości jej poszczególnych elementów, przede wszystkim od rodzaju zastosowanego mechanizmu blokującego oraz odporności łańcuchów i haków na zerwanie. Newralgicznym elementem konstrukcji jest łańcuch nośny. To on przytrzymuje ładunek i odpowiada za bezpieczne unoszenie oraz jego opuszczanie. Każda ręczna wciągarka łańcuchowa ma własny, określony przez jej projektanta udźwig maksymalny. Standardowe model tego typu urządzeń oferują udźwig w granicach 500 – 1500 kg, ale w sprzedaży dostępne są dużo mocniejsze konstrukcje o udźwigu maksymalnym rzędu 2000 – 5000 kg. Najmocniejsze modele wyciągarek ręcznych pozwalają unosić ładunki o wadze 10 ton.
Wytrzymałość wciągarki ręcznej łańcuchowej zależy od rodzaju użytych do jej konstrukcji materiałów. Podstawowe i jednocześnie najpopularniejsze modele wyciągarek używanych w warsztatach mają udźwig rzadko kiedy większy niż 1000 kg. Do zastosowań bardziej specjalistycznych wykorzystuje się mocniejsze wyciągarki o udźwigu maksymalnym wynoszącym kilka ton.