Montaż – Profil świetlny LED TPK-4
11 maja, 2021Profil świetlny LED TPK-4 jest systemem umożliwiającym wbudowanie elementu oświetleniowego w konstrukcję z płyty GK bez widocznych elementów aluminiowych i w tym wypadku oświetlenie LED zostaje wtopione w sufit tworząc z nim jedną płaszczyznę.
Jest to też system który umożliwia zmianę designu pomieszczenia przez poprowadzenie od zamontowanej w GK instalacji do dowolnego miejsca w pomieszczeniu na podwieszeniach profilu świetlnego na linkach stalowych, bez dodatkowej konieczności podpinania zasilania które było by widoczne , a całokształt wzorów i zastosowanych krzywizn zależy od zapotrzebowania lub/i fantazji inwestora lub architekta wnętrz
Kluczowym elementem w tym wypadku jest prawidłowe zabudowanie Profilu Świetlnego LED TPK-4 w płycie GK
Pierwszym krokiem jest wycięcie w płycie podłużnego otworu, w którym umieścimy profil mocujący TPK-4. W profilu wiercimy otwór montażowy, przez który podczas montażu przeprowadzimy kabel zasilający.
Następnym krokiem jest zamocowanie profilu TPK- 4 w wyciętym otworze.
Profil to rynienka montażowa do której w końcowym etapie założymy element oświetleniowy, czyli Profil Świetlny OPK-4
Przed założeniem profilu TPK-4 wycięty w płycie otwór należy możliwe dokładnie odkurzyć a następnie zagruntować , podkładem gruntującym.
Na tak przygotowaną powierzchnię naklejamy profil TPK – 4, czyli na wewnętrzną stronę skrzydełek montażowych nakładamy szpachelką klej, a następnie wkładamy profil w wybranym przez nas miejscu dociskając go mocno do płyty GK, a nadmiar kleju który pojawi się na płycie GK ściągamy szpachelką , a klej rozpoczyna schnięcie.
Kolejnym krokiem jest założenie siatki która uniemożliwi pękanie na łączeniu skrzydełek profilu z płytą GK, oraz zaszpachlowanie, a następnie zatarcie i pomalowanie całej powierzchni tak by tworzyła spójną całość z płytą GK.
Warto zaznaczyć że profil montażowy jest wyposażony w środku we wkładkę ochronną, więc do wnętrza profilu nie dostanie się nam ani gips ani farba.
Ostatnim etapem jest usuniecie dogodnym narzędziem ( np. nożem ) nadmiaru gipsu oraz usunięcie z wnętrza profilu wkładki ochronnej.
Teraz pozostaje jedynie podpięcie do instalacji elektrycznej, a następnie włożenie i zamocowanie Profilu Świetlnego OPK-4
Do zamontowania profilu świetlnego OPK-4, możemy użyć specjalnych sprężyn montażowych KMA które nakładamy na profil świetlny OPK-4 i wsuwamy go otwór montażowy.
Ta wersja umożliwi na późniejszy ewentualny łatwy demontaż gdyby zaistniała taka konieczność .
Możemy też zdecydować się na zamocowanie profilu na stałe za pomocą kleju montażowego.
To już koniec części podstawowej, ponieważ gdy mamy zamocowany i podpięty do zasilania element w płycie GK, możemy poprowadzić zgodnie z naszą fantazją lub projektem profil świetlny na dalszą część pomieszczenia i cieszyć się tanim w użytkowaniu i estetycznym w wyglądzie oświetleniem tam gdzie tego potrzebujemy.
Powodzenia.
Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą RESTAN – illuminations.pl
Dodatkowe informacje odnośnie profili LED i ich zastosowań znajdziesz tutaj RESTAN