Najważniejsze zastosowania siłowników hydraulicznych

Najważniejsze zastosowania siłowników hydraulicznych

25 października, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Prosty silnik hydrostatyczny o ruchu posuwistym – tak najprościej można zdefiniować siłowniki hydrauliczne. Są to elementy powszechnie stosowane w przemyśle, niezależnie od branży. Nieskomplikowana budowa i szereg zalet to cechy, którym zawdzięczają swoją uniwersalność. Jak zatem działa i gdzie jest stosowany siłownik hydrauliczny?

Jak działa siłownik hydrauliczny?

 

Idea jest bardzo prosta. Do siłownika tłoczona jest ciecz, która przesuwa tłok. Efektem jest zamiana energii potencjalnej skumulowanej w cieczy roboczej na energię mechaniczną. Transmisja siły na element końcowy odbywa się przy pomocy tłoczyska. Sam siłownik składa się zazwyczaj z korpusu z cylindrem, wewnątrz którego mieści się tłok z uszczelką. Do tłoka przymocowane jest wspomniane wcześniej tłoczysko, przenoszące siłę na dowolny element. Czasami zamiast tłoka spotkamy membranę, albo nurnik, lecz nie zmienia to w żaden sposób zasady działania. Gdzie możemy spotkać siłowniki hydrauliczne?

 

Szerokie spektrum zastosowań siłowników hydraulicznych

 

Dzięki swoim przydatnym właściwościom są stosowane wszędzie tam, gdzie potrzebna jest spora siła nacisku wytwarzana przez stosunkowo proste i niezawodne urządzenie. Siłowniki hydrauliczne możemy zatem spotkać m.in.:

 

  • jako elementy napędowe w automatyce przemysłowej
  • w maszynach budowlanych (koparki, dźwigi, spychacze)
  • systemach stolarki drzwiowej i okiennej (jako mechanizmy otwierające/zamykające)
  • wewnątrz maszyn samokroczących stosowanych w górnictwie
  • w mobilnych wiertnicach budowlanych
  • na pokładzie samochodowych platform rozładunkowych
  • i w wielu innych miejscach

 

Warto wiedzieć, że ciśnienie robocze w standardowych siłownikach dochodzi do 200 barów. W przypadku zastosowań hutniczych i w prasach hydraulicznych ciśnienie osiąga nawet 350 barów.

 

Gdzie szukać siłowników hydraulicznych?

 

Produkcja siłowników hydraulicznych, mimo ich prostoty, wymaga sporej wiedzy i dbałości o szczegóły. Chodzi m.in. o zachowanie norm bezpieczeństwa. Mamy tu do czynienia z elementami pracującymi pod sporym obciążeniem. Jednym z miejsc, gdzie możemy znaleźć wysokiej jakości rozwiązania hydrauliczne jest strona producenta siłowników – http://staltechnika.pl/uslugi/ – firmy Staltechnika, która od wielu lat działa w sektorze produkcyjnym tworząc urządzenia dla przemysłu ciężkiego.