Regał na książki – znakomity sposób na domową biblioteczkę

Regał na książki – znakomity sposób na domową biblioteczkę

21 lipca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Regał na książki – znakomity sposób na domową biblioteczkę

Regał na książki to w wielu domach jeden z głównych mebli. I to nie tylko w mieszkaniach bibliofili. Poza tym, że mebel ten ma konkretną funkcję, jaką jest przechowywanie w nim książek, to dobrze, gdy jest estetyczny i pasuje do wystroju danego wnętrza.

1.      Regał na książki – jak wybrać odpowiedni rozmiar?

2.      Regał klasyczny czy modułowy? Jak dopasować regał do wnętrza?

3.      Gdzie jest najlepsze miejsce na domowy regał na książki?

4.      O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając regał?

Trudno wyobrazić sobie dom bez regału na książki. Niektórzy szczęściarze mogą sobie pozwolić na oddzielny pokój, który pełni funkcję domowej biblioteki. W takim przypadku całe pomieszczenie może być wypełnione regałami na książki. Jednak w przypadku domostw, w których ze wzglądy na ograniczenie metrażu nie można sobie pozwolić na wyizolowanie takiego pomieszczenia, dobrze jest regał na książki odpowiednio w otoczenie wkomponować. Należy w tym celu wybrać odpowiedni model mebla. Trzeba w związku z tym wziąć pod uwagę jego wielkość, funkcjonalność, a także styl. Ten ostatni aspekt jest ważny, gdyż pozwoli na utrzymanie spójności w urządzeniu pokoju. Jak zatem wybrać odpowiedni mebel, na którym nasz księgozbiór będzie się dobrze prezentował? Poniżej parę podstawowych wskazówek.

Regał na książki – jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Nie jest niczym odkrywczym, że rozmiar regału na książki musi być dopasowany do wielkości pomieszczenia. W większości domostw mebel ten jest ustawiany w salonie. Jego rozmiar jest ważny nie tylko ze względu na to, że przecież poza tym meblem muszą się zmieścić jeszcze inne, ale także dlatego, że regał nie może przytłaczać przestrzeni swoją wielkością. Zacznijmy od tego, że mebel, o którym mowa, może być przeznaczony na same książki i bibeloty – wtedy składa się przeważnie z samych półek – albo może mieć dodatkowe małe, zamykane na drzwi szafki i zasuwane szuflady. W tym drugim przypadku regały na książki z jasnych względów mają większe gabaryty. Wybierając mebel, musimy wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia oraz zdecydować się, czy chcemy, aby regał zajmował całą ścianę, czy kończył się w jej połowie (jeśli chodzi o wysokość). Niezwykle ważna w przypadku mebla z półkami służącego do przechowywania książek jest jego głębokość. Pod tym względem regał nie powinien odbiegać rozmiarem od pozostałych mebli w danym pomieszczeniu. Wskazane jest, aby pod względem głębokości dobrać mebel tak, aby grzbiety książek nie wystawały poza półki. Należy więc zwrócić uwagę na to, aby ich powierzchnia nie była zbyt wąska.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku małych pomieszczeń są wiszące regały na książki. Dzięki takiej konstrukcji możemy wygospodarować wolne miejsce na podłodze.

Regał klasyczny czy modułowy? Jak dopasować regał do wnętrza?

Regał klasyczny ma z góry ustaloną przez producenta wielkość i liczbę półek. Dlatego też decydując się na niego, musimy mieć świadomość, że w przypadku gdy miejsce na książki się skończy, trzeba będzie dokupić mebel o takim przeznaczeniu. Z drugiej strony – gdy pomieszczenie nie jest zbyt duże – nie warto „zagracać” go meblem o zbyt pokaźnych rozmiarach. Regał na książki „na zapas”, gdzie półki będą świeciły pustkami i tylko zabierały bezcenne miejsce, nie jest dobrym rozwiązaniem. Bardzo funkcjonalny i dający wiele możliwości do zagospodarowania jest regał na książki modułowy. Modułowość mebli pozwala na dopasowanie ich do aktualnych naszych potrzeb i wielkości pomieszczeń. W regałach na książki modułowych można dowolnie decydować o wysokości i szerokości mebla, wybierając odpowiednią liczbę modułów i łącząc je w dość swobodny sposób (w zależności od potrzeb). Meble modułowe to rozwiązania nowoczesne także w swym wyglądzie (dotyczy to także kolorów). Dlatego też znakomicie się sprawdzą właśnie w takich wnętrzach. Bardzo wygodne jest to, że półki w regałach modułowych mają często postać kubików, które nakłada się jeden na drugi. Dzięki temu, modernizując wygląd naszego regału na książki, nie musimy używać wiertarek, aby przymocować półki do ścian czy do mebla.

Obecnie producenci mogą się pochwalić bogatą ofertą zarówno regałów klasycznych, jak i modułowych https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/salon/regaly.html.

Gdzie jest najlepsze miejsce na domowy regał na książki?

Jak już wcześniej wspomniano, regał na książki może znajdować się w specjalnym pokoju pełniącym funkcję domowej biblioteczki albo znaleźć się w salonie. W pomieszczeniu o mniejszych gabarytach najlepszym rozwiązaniem będzie, kiedy ulokujemy taki mebel na jednej ze ścian. W pomieszczeniach trochę większych, za pomocą regału na książki możemy wydzielić w salonie strefę wypoczynku i miniczytelnię. Możemy umieścić w niej wygodny fotel, stolik kawowy oraz lampkę. Żeby nadać takiemu czytelniczemu kącikowi charakteru, dobrze jest na wolnych półkach regału na książki umieścić kwiatki, a także różnego rodzaju stylowe bibeloty.

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając regał?

Poza powyższymi aspektami praktycznymi  w kwestii: jaki regał na książki wybrać?, należy wziąć także pod uwagę kwestie estetyczne. Minęły już czasy, gdy regały były ciężkimi drewnianymi meblami. Teraz mają one lekkie konstrukcje, często są zrobione z płyt MDF, wikliny (w sam raz do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym) czy też ze stalowych prętów. Te ostatnie znakomicie pasują do pomieszczeń nowoczesnych czy też industrialnych. Regały na książki współcześnie są konstruowane także w różnych kształtach – na planie koła czy też innych figur geometrycznych.