Renowacja metalowych drzwi

Renowacja metalowych drzwi

19 grudnia, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Metalowe drzwi to zakup na lata! Metal jest trwały, wytrzymały, ma długą żywotność. Do listy atutów dopisz: można go odnawiać i wielokrotnie przemalowywać. Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić renowację solidnych, metalowych drzwi, aby przez całe lata nie myśleć o ich wymianie.

Renowacja metalowych drzwi to zabieg, z którym poradzą sobie nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia w pracach technicznych. Wystarczy dobrze się do tego przygotować, kupić farbę i poznać zalecenia producenta.

Jaka farba do metalowych drzwi?

Drzwi wejściowe odizolowują wnętrze od otoczenia, w związku z czym powłoki, które je pokrywają, muszą być odporne na oddziaływanie szeregu niszczących czynników. Podstawą jest tu odporność na trudne warunki atmosferyczne jak zmienne temperatury, wilgoć, deszcz i śnieg oraz promieniowanie słoneczne. Poważne zagrożenie stanowi zwłaszcza wilgoć, bezpośrednio przyczyniając się do powstawania i rozwoju rdzy.

Dobrym rozwiązaniem jest zatem produkt antykorozyjny jak np. Nobiles Stalochron. To szybkoschnąca farba, która dodatkowo nie wymaga stosowania podkładu.

Renowacja drzwi metalowych krok po kroku

Farba do malowania metalu wybrana? Pora na prace naprawcze. Przygotuj niezbędne narzędzia i akcesoria oraz zabezpiecz powierzchnie w bezpośredniej bliskości drzwi. Nie musisz demontować skrzydła, jeśli tylko nie utrudnia Ci to dostępu do całej ich powierzchni.

Oceń stan starych powłok malarskich i zastanów się, czy konieczne jest ich usunięcie. Całkowite oczyszczenie powierzchni jest wskazane, jeśli:

  • poprzednie powłoki się łuszczą (jeśli nałożysz nową warstwę farby na drzwi w takim stanie, wkrótce odspoi się ona od podłoża wraz ze starą powłoką),
  • w przypadku, gdy zamierzasz malować wyrobem innego producenta niż ostatnio,
  • nie wiesz, czym zostały pomalowane drzwi (jeśli dwie powłoki są niekompatybilne, może dojść do powstania niepożądanych efektów na powierzchni – aby się upewnić, w pierwszej kolejności możesz wykonać test farby na niewielkim fragmencie drzwi).

Krok 1. Usuń poprzednie powłoki malarskie – z fragmentów lub całej powierzchni drzwi – za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Pomocna może być druciana szczotka. Szczególnie dokładnie oczyść miejsca zajęte rdzą.

Krok 2. Przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, aby ją zmatowić. Odpyl drzwi.

Krok 3. Choć z pewnością większość zabrudzeń usunięto wraz z poprzednią powłoką malarską, upewnij się, że powierzchnia jest czysta. Drzwi muszą być wolne od plam, osadów i zabrudzeń, które mogłyby zmniejszyć przyczepność nowej warstwy farby. Umyj skrzydło wodą z dodatkiem delikatnego detergentu i pozostaw do wyschnięcia.

Krok 4. Zabezpiecz klamki, zawiasy oraz futrynę np. folią i taśmą malarską.

Krok 5. Sprawdź na etykiecie wybranego produktu, jakie są optymalne warunki malowania. Pamiętaj, że nie należy przeprowadzać prac, jeśli jest za zimno, za ciepło lub zbyt wilgotno. Czas schnięcia powłoki uległby wydłużeniu lub powłoka wyschłaby za szybko, wskutek czego mogłaby nie osiągnąć deklarowanych przez producenta parametrów wytrzymałościowych. Nie maluj w pełnym słońcu ani jeśli zapowiadany jest deszcz.

Krok 6. Nakładaj równomierną, grubą warstwę wyrobu, dokładnie go rozprowadzając. Zacznij od trudniej dostępnych miejsc. Do osiągnięcia dobrego efektu i skutecznej ochrony metalu najczęściej potrzeba 2-3 warstw produktu.

Malowanie to najlepszy i przy tym ekonomiczny sposób na przedłużenie trwałości metalowych drzwi. Z renowacją nie czekaj na kolejne rysy czy przetarcia – im szybciej zaplanujesz renowację zniszczonej powierzchni, tym lepiej.