Strategie minimalizacji kosztów podczas budowy domu

Strategie minimalizacji kosztów podczas budowy domu

20 grudnia, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Budowa domów zawsze generuje duże koszty, jednak istnieją sposoby na ich zminimalizowanie. Redukcję wydatków można przeprowadzić na praktycznie każdym etapie inwestycji. Znaczenie ma zarówno dobór odpowiednio ekonomicznego projektu, jak i zastosowanie właściwych technologii czy materiałów. Warto też pomyśleć o umiejętnym prowadzeniu całego procesu budowy.

Ekonomiczny projekt domu

Aby budowa domów jednorodzinnych była tańsza, warto zdecydować się na ekonomiczny projekt. Nie dotyczy to bezpośrednio jego niskiej ceny, tylko odpowiedniego dopasowania do potrzeb klienta pod względem użytkowym i architektonicznym. Odpowiednio dopracowany projekt przyczyni się też do obniżenia kosztów budowy. Kluczowe znaczenie ma chociażby odpowiednio funkcjonalny układ pomieszczeń, który pozwoli na ograniczenie zbędnej i generującej dodatkowe wydatki przestrzeni. Przy wyborze projektu warto przeanalizować wymagania i styl życia przyszłych domowników, np. dzienny czas ich pobytu w domu, preferowaną formę spędzania wolnego czasu czy częstotliwość przyjmowania gości. W ten sposób można sprawdzić, jak przestronna powinna być strefa dzienna, jak wiele potrzebnych jest łazienek i sypialni oraz czy niezbędne będzie dodatkowe pomieszczenie gospodarcze na rowery czy domowa siłownia.

Wybór gotowych rozwiązań

Sposobem na zminimalizowanie kosztów budowy domu może być wybór gotowego, niewymagającego żadnych zmian projektu. Z rozwiązaniem tym wiąże się wiele korzyści. Firmy budująca domy na bazie własnych projektów proponują zwykle niższe cenniki, co pozostaje nie bez wpływu na oszczędność. Dodatkową zaletą jest możliwość uzyskania kompleksowego wsparcia specjalistów na każdym etapie realizacji inwestycji, a w razie zaadaptowanie poszczególnych rozwiązań do indywidualnych preferencji. Dotyczy to np. opcja wydzielenia dodatkowego pomieszczenia, zmiany funkcji konkretnych wnętrz czy zmniejszenia dostępnej przestrzeni użytkowej. W ten sposób można też uniknąć dodatkowych kosztów na późniejszych etapach, związanych np. z przesunięciem instalacji, zmianą położenia ścianek czy modyfikacją wielkości okien. Praktycznym rozwiązaniem może się okazać chociażby budowa domu z firmą New-house, która oferuje wiele zróżnicowanych projektów w różnych technologiach.

foto1

Odpowiednie materiały

Koszty budowy można obniżyć również poprzez zastosowanie właściwych materiałów. Nie warto jednak przesadnie oszczędzać i decydować się na rozwiązania, które nie spełniają założeń projektowych. Takie materiały mogą być tańsze, jednak w praktyce odznaczają się gorszymi parametrami technicznymi. Lepszym rozwiązaniem jest wybór materiałów przynoszących oszczędności na etapie eksploatacji budynku. Izolacja z nich wykonana zapewni wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, a tym samym zagwarantuje znaczącą redukcję kosztów zużycia energii na długie lata. Obecnie dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie prefabrykatów. Niska masa komponentów keramzytobetonowych, ceramicznych, wykonanych z betonu komórkowego czy tworzyw sztucznych sprawia, że można je montować bardzo sprawnie. W praktyce generalny wykonawca domów jednorodzinnych będzie w stanie wyjątkowo szybko ukończyć wszystkie prace, co obniży koszty robocizny.

Optymalizacja projektu

Metodą optymalizacji kosztów budowy może być też rezygnacja z niektórych elementów projektu. Dotyczy to chociażby obecności piwnicy, którą często da się zastąpić zwykłym pomieszczeniem gospodarczy. Budynki z podpiwniczeniem wymagają wykonania izolacji przeciwwilgociowej, at także ocieplenia podłóg na gruncie czy fundamentów. Sporo kosztów pochłaniają właśnie roboty ziemne, które nierzadko podnoszą cały budżet o nawet kilkanaście procent. Obecnie praktycznie każda firma budująca domy jest w stanie zrealizować inwestycję bez podpiwniczenia, zachowując przy tym pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo obiektu dzięki zastosowaniu właściwych technologii. Pomieszczenie gospodarcze da się natomiast ekonomicznie uwzględnić w praktycznie dowolnym projekcie, a jego obecność nie wpłynie znacząco na ponoszone koszty.

Artykuł sponsorowany.