Szlifowanie drewna w zakamarkach – nie musi być trudne!

Szlifowanie drewna w zakamarkach – nie musi być trudne!

28 stycznia, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Szlifowanie drewna, przy odpowiednim przygotowaniu oraz prawidłowo dobranym osprzęcie, staje się pracą szybką, łatwą i przyjemną. Przynajmniej do momentu, aż przyjdzie nam obrobić turniej dostępne szczeliny bądź zakamarki. Wówczas tradycyjne metody wygładzania mogą okazać się niewystarczające. Jak sobie z tym poradzić?

Szlifowanie płaskich drewnianych powierzchni nie sprawia problemu nawet mniej wprawionym majsterkowiczom. Wystarczy bowiem mieć odpowiednie tarcze do szlifowania drewna, wybrane elektronarzędzie i praca wręcz wykonuje się sama. Co jednak, gdy przyjdzie przygotować drewnianą nawierzchnię o niecodziennym kształcie, specyficznej konstrukcji? Tu z pomocą przychodzą inne rozwiązania.

 

Szlifowania kątów

Jeśli chcemy odpowiednio wyszlifować powierzchnię ograniczoną kątami, warto zaopatrzyć się w specjalne urządzenia szlifierskie, które wyposażone są w charakterystyczne głowice o szpiczastym wykończeniu. Wyróżnia się tzw. szlifierki o podstawie trójkątnej lub żelazkowej. Wyjątkowa konstrukcja narzędzia tego rodzaju sprawia, że bez większego problemu można zedrzeć niechcianą warstwę obrabianego materiału nawet w bardzo ciasnych rogach. Takie rozwiązanie przydaje się chociażby przy renowacjach blatów czy stołów.

 

Szlifowanie szczelin

W przypadku szczelin sprawdzą się głowice o kształcie cienkich talerzy lub specjalnych płytek. Dzięki temu można łatwo przedostać się to elementów drewnianych osadzonych gęsto względem siebie. Rozwiązanie to jest proste, wygodne i co najważniejsze – skuteczne!

 

Ręczne szlifowanie

Ze szlifowaniem zakamarków problem polega na tym, że często chcemy przeprowadzić je automatycznie. Najprościej jednak może okazać się wykorzystać najbardziej tradycyjne metody działania i skorzystać chociażby ze zwykłego papieru ściernego. Choć przy jego pomocy trzeba napracować się nieco ciężej fizycznie, to bardzo niewielkim nakładem finansowym można uzyskać satysfakcjonujący efekt obróbki elementów, które wymagają specjalnego potratowania.

 

Szlifowanie zakamarków jak każde inne

Szlifując zakamarki trzeba przestrzegać tych samych zasad, jakie obowiązują przy obróbce zwykłych drewnianych płaszczyzn. Koniecznie należy odpowiednio przygotować swoje miejsce pracy. Granulacja materiału ściernego musi być zmieniana stopniowo, zaczynając od wartości najmniejszych, by nie uszkodzić nawierzchni. Warto też dostosować materiał ścierny do typu drewna, z jakiego wykonany jest dany przedmiot.