Tarcze do cięcia płytek ceramicznych

Tarcze do cięcia płytek ceramicznych

20 listopada, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Tarcza do cięcia płytek powinna nie tylko wydajnie ciąć okładzinowe materiały ceramiczne, ale także zapewniać najwyższą jakość ich obróbki.

Specyficzne cechy tarcz do cięcia płytek ceramicznych

Tarcza do cięcia płytek to specjalistyczne narzędzie diamentowe. Ma ona podobną budowę do standardowych segmentowych tarcz diamentowych, którymi tnie się szeroką gamę materiałów budowlanych, począwszy od betonu i kamienia, a skończywszy na asfalcie i świeżym betonie. Tarcza do cięcia płytek od tarczy segmentowej różni się głównie odmiennym typem ostrzy diamentowych. W przypadku tarcz segmentowych, tak jak ich nazwa wskazuje, są nimi oddzielne segmenty diamentowe, zaś w wypadku tarcz do cięcia płytek – diamentowy pierścień tnący. W omawianych narzędziach stosuje się co najmniej trzy rodzaje pierścienia tnącego. Dlatego wyróżnia się tarcze do cięcia płytek z pierścieniem gładkim, z pierścieniem gładkim nacinanym laserowo i z pierścieniem ryflowanym bocznie specjalnym wzorem. Obecnie producenci tarcz diamentowych wykorzystują wiele wzorów ryflowania. Reprezentatywnym przykładem takiego narzędzia jest tarcza diamentowa Klingspor DT 900 FP SPECIAL. Wszystkie omówione typy pierścieni tnących tarcz do cięcia płytek umożliwiają wykonywanie bezodpryskowej obróbki krawędzi. Kolejną bardzo ważną cechą pierścieniowych segmentów jest twardość zastosowanego w nich spoiwa metalowego. Rozróżnia się tarcze ze spoiwem twardym i miękkim. Pierwsze z nich przeznaczone są do cięcia płytek ceramicznych o niewielkiej lub średniej twardości (np. Klingspor DT 300 F EXTRA), zaś drugie – do płytek twardych lub bardzo twardych (np. Klingspor DT 600 F SUPRA), a więc klinkierowych, gresowych lub okładzin kamiennych (np. Klingspor DT 600 F SUPRA). Warto tu wspomnieć, że tarcze ze spoiwem miękkim mogą być z powodzeniem wykorzystywane do obróbki płytek ceramicznych o niewielkiej lub średniej twardości, o czym często informują ich producenci. Do obróbki na sucho płytek o większej grubości, np. 15-20 mm, i dużej twardości zaleca się stosować tarcze z pierścieniem gładkim nacinanym laserowo (np. Klingspor DT 900 FL SPECIAL) lub z pierścieniem ryflowanym bocznie specjalnym wzorem (np. Klingspor DT 900 FP SPECIAL). Są one bowiem znacznie bardziej wytrzymałe na odkształcenia powodowane przez wysoką temperaturę powstającą podczas cięcia takich okładzin i zapewniają precyzyjne cięcie. Omawiana tarcza do cięcia płytek, tak jak budowlane tarcze segmentowe, posiada stalowy korpus. Ma on kształt dysku z środkowym otworem, który służy do mocowania narzędzia w maszynach napędzających: szlifierkach kątowych lub różnego typu przecinarkach stacjonarnych. Wszystkie tarcze do cięcia płytek mają pierścień tnący spiekany z ich stalowym korpusem, gdyż ten rodzaj zespolenia tych elementów zapewnia tym narzędziom wystarczającą wytrzymałość mechaniczną i na odkształcenia termiczne.

Uwarunkowania jakości cięcia tarczą do płytek

Jakość cięcia, którą oferuje każda tarcza do cięcia płytek, ma dwa podstawowe uwarunkowania. Pierwsze to jej odpowiednie wykonanie, a drugie to typ maszyny napędzającej i związany z nim rodzaj pracy. Doświadczenie praktyczne wskazuje, że dla uzyskania najwyższej jakości obróbki powinno się stosować wysokiej jakości tarcze do cięcia płytek i przecinarki stacjonarne o bardzo dokładnej, praktycznie bezwibracyjnej pracy wrzeciona napędowego. W przypadku wykonywania cięć z ręki z użyciem szlifierek kątowych liczy się nie tylko precyzyjne wykonanie tych elektronarzędzi, ale także umiejętności operatora. Zważywszy to, że szlifierki kątowe są projektowane z myślą o wykonywaniu zgrubnego cięcia wielu różnych rodzajów materiałów (od stali po gres), wykonanie nimi czystych cięć płytek ceramicznych jest bardzo trudne, a obecnie praktycznie niemożliwe z powodów niedostatecznej jakości wykonania tego typu elektronarzędzi.

 Wymiary tarcz do cięcia płytek

Są one znormalizowane i skorelowane z wymaganiami technicznymi sprzętu napędzającego. Zatem jeśli tarcza do cięcia płytek ma średnicę 115, 125, 180 i 230 mm i otwór mocujący 22,23 mm, przeznaczona jest do szlifierek kątowych. Gdy zaś jej średnica wynosi 200, 250, 300 i 350 mm (otwór mocujący 30 lub 25,4 mm), stosuje się nią w przecinarkach stacjonarnych. Należy tu zauważyć, że w przypadku szlifierek kątowych uzyskanie wymaganej dokładności cięcia umożliwia wyłącznie tego typu sprzęt na tarcze 115 i 125 mm, który ma niewielkie lub kompaktowe wymiary i niską masę. Tarcza do cięcia płytek może być przeznaczona do obróbki prowadzonej na sucho (bez chłodzenia wodnego) lub na mokro (musi być chłodzona wodą). Przy tym tarczami do cięcia na sucho można pracować na mokro. Zaś w przypadku tarcz przeznaczonych do cięcia na mokro użycie ich bez chłodzenia wodnego prowadzi do szybkiego termicznego zniszczenia tych narzędzi, które eliminuje je z użycia, gdyż do zamiany diamentu w miękki grafit wystarczy temperatura o wartości powyżej 700°C.

Artykuł promocyjny.