Uszczelki płaskie – co warto wiedzieć?

Uszczelki płaskie – co warto wiedzieć?

4 lipca, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Uszczelki płaskie znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale także w różnego rodzaju branżach. Czym charakteryzuje się tego typu rozwiązania? Co warto wiedzieć o uszczelkach płaskich? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym są uszczelki płaskie?

Uszczelki płaskie to uniwersalne elementy uszczelniające o szerokim zastosowaniu. Tego typu elementy wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie łączą się ze sobą dwie powierzchnie. Płaskie uszczelki znajdują zastosowanie nie tylko przy różnych instalacjach, ale także w maszynach jako uszczelnienia techniczne. 

Płaskie uszczelki – z czego są wykonywane?

Płaskie uszczelki wykonywane są na specjalnej maszynie, umożliwiającej wycinanie elementów o dowolnych kształtach. Z jakich materiałów są natomiast produkowane? Są to m.in. takie tworzywa jak: teflon, fibra czy różnego rodzaju gumy. Co więcej, na rynku znajdziemy także takie uszczelki jak: uszczelki grafitowe, miedziane, ceramiczne, korkowe, z silikonu, ze skóry lub tworzyw termoplastycznych. 

Więcej informacji na temat produkcji uszczelek płaskich znajdziemy na stronie: https://vermet.pl/uszczelki-plaskie/

Uszczelki gumowe – najważniejsze zalety

Trudno się dziwić, że uszczelki gumowe należą do najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniej szczelności pomiędzy różnego rodzaju powierzchniami. Dlaczego tak jest? Istnieje wiele powodów, dla których są one dobrze dopasowane w wielu sytuacjach i okolicznościach. 

 

Otóż główną zaletą uszczelek gumowych jest to, że nawet w bardzo niskich temperaturach guma zachowuje wysoki stopień elastyczności. Dlatego też materiał ten jest powszechnie stosowany w wielu urządzeniach przemysłowych, maszynach czy narzędziach. 

Co więcej, guma jest w stanie wytrzymać naprawdę ekstremalne temperatury. Dzięki temu uszczelki gumowe doskonale sprawdzają się w przypadku środowisk narażonych na duże wahania temperatur. 

Guma jest niezwykle wytrzymałym tworzywem, które absorbuje wywierany na niego nacisk i tworzy nieprzepuszczalne uszczelnienie, którego wytrzymałość wzrasta wprost proporcjonalnie do wywieranych na nią sił. 

 

Niezaprzeczalnym atutem uszczelek gumowych jest również fakt, że materiał ten jest bardzo plastyczny i można go łatwo formować we wszelkiego rodzaju kształty i rozmiary. Dzięki temu znajduje zastosowanie w wielu branżach. Warto również dodać, że gumę można bez problemu mieszać z innymi tworzywami w celu ulepszenia parametrów produkowanych uszczelek.