Wybór materaca- czym kierować się przy wyborze?

Wybór materaca- czym kierować się przy wyborze?

3 lutego, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Jeśli marzysz o tym, aby się wysypiać, budzić wypoczętym i pełnym energii, zadbaj o dietę, aktywność fizyczną na świeżym powietrzu i… odpowiedni materac. To bowiem właśnie materac odgrywa kluczową rolę dla jakości naszego snu, a w konsekwencji samopoczucia i zdrowia. Materac powinien zapewnić nam odpowiednie podparcie i komfort, jednak nie mniej ważne będą również estetyka, trwałość materiału, czy dopasowanie materaca do ramy naszego łóżka. Rozwiązanie idealne? Okazuje się, że w tym przypadku to możliwe. Wybierając materac trzeba jedynie zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

Dlaczego warto wybrać materac na wymiar?

Wybór materaca nie powinien pozostawać kwestią przypadku. Także w zakresie wymiarów i dopasowania do ramy łóżka, jakie posiadamy. Jeśli jest to rama o standardowych wymiarach i typowym kształcie, znalezienie materaca, który będzie do niej pasował nie powinno przysporzyć nam jakiegokolwiek kłopotu. Problemem może okazać się łóżko nietypowe lub niepopularny model, do którego wybór dedykowanych pod względem wymiarów materacy jest ograniczony. W takim przypadku warto postawić na materac na wymiar, czyli przygotowany na indywidualne zamówienie, zgodnie z naszymi potrzebami. Taka opcja zyskuje na popularności. Wyszukując rozwiązanie, jakim jest np. materac Wrocław możemy więc skorzystać zarówno z wariantu materaca w jednym z konkretnych, standardowych wymiarów, jak i z wariantu, jakim są materace na wymiar, czyli produkowane pod wskazany rozmiar, kształt i głębokość ramy łóżka. Dlaczego to tak istotne?

Otóż kupowanie materaca, który będzie pasował „mniej więcej” to poważny i niestety dosyć częsty błąd. „Upchany” w ramę łóżka materac, czy przeciwnie – zbyt mały, pozostawiający w ramie wolne przestrzenie – to ryzyko powstawania odkształceń, czy niewykorzystania potencjału zastosowanego materiału i wypełnienia. A to wszystko przekładać się może na nasz mniejszy komfort korzystania z materaca. Dodatkowo, źle dobrany materac może oznaczać ograniczone właściwości i parametry, a przecież właśnie dla nich wybieramy konkretny jego model.

Jak oznacza się twardość materaca?

Materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. W pierwszym przypadku trudno nam będzie się w pełni zrelaksować, w drugim – sen oznaczać może poranne problemy z kręgosłupem, ból, czy nawet odrętwienia. Stąd też warto dobrze zastanowić się nad naszymi preferencjami w tym zakresie, ale i potrzebami naszego organizmu.

Wybierając twardość materaca zwróćmy uwagę na stosowane przez producentów oznaczenia od H1 do H5, gdzie H1 oznacza materac najbardziej miękki, a H5 materac o najwyższym stopniu twardości. Jeśli nie mamy pewności, co do wyboru, możemy posiłkować się właśnie tymi oznaczeniami i ich specyfikacją. Dla przykładu, materac H2 to rozwiązanie dedykowane osobom z problemami kostnymi lub mięśniowymi, a także osobom ze słabym krążeniem oraz kobietom w ciąży. Jeśli jesteśmy zdrowi, jednak zdarza się nam odczuwać dolegliwości ze strony kręgosłupa, zwłaszcza jego odcinka dolnego, polecanym materacem może okazać się ten o twardości H3 lub H4. Osoby z dużą wagą najczęściej wybierają materace o najwyższym stopniu twardości. Te również są dla nich rekomendowane przez specjalistów.

Alergie a wybór bezpiecznego materaca

Ta opcja sprawdzi się nie tylko w sytuacji, gdy użytkownik materaca jest alergikiem. Antyalergiczne tkaniny zdają egzamin w zasadzie niezależnie od naszych potrzeb w tym zakresie, bowiem najczęściej oferują naturalne właściwości antybakteryjne i antygrzybicze, hamujące rozwój jakichkolwiek mikroorganizmów tego rodzaju. Dodatkowo, wybrane poszycie może być wolne od substancji chemicznych oraz zapobiegać wytwarzaniu alergenów przez roztocza. Stąd też wybór odpowiedniego materiału będzie tutaj dodatkową korzyścią dla naszego zdrowia.

Dla zdrowia, ale i dla naszej wygody, warto sięgać po materace z obszyciem wykonanym z tkanin plamoodpornych. Rozwiązanie tego typu docenią na pewno rodzice małych dzieci, czy właściciele czworonogów. Nawet będąc bardzo uważnym i zapobiegawczym, trudno w pewnych okolicznościach uniknąć zabrudzenia materaca. Jeśli poszycie będzie plamoodporne lub po prostu łatwe w czyszczeniu, zachowanie materaca w dobrej kondycji nie powinno przysparzać nam dodatkowej pracy.