Zawory do wody – skompletuj wszystkie elementy instalacji hydraulicznej

Zawory do wody – skompletuj wszystkie elementy instalacji hydraulicznej

27 października, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Szukasz optymalnych rozwiązań gwarantujących niezawodność instalacji wodnej w Twoim domu? Chcesz poznać rodzaje zaworów dostępne na rynku i dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnych produktów? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule!

Do czego służą zawory do wody?

Zawór do wody jest odpowiedzialny za otwarcie oraz zamknięcie przepływu wody przez instalację. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie obecna jest instalacja wodna. 

Na co dzień zapewne nie zwracasz uwagi na zawory do wody zamontowane w Twoim domu, jednak o tym, jak okazują się istotne, możesz przekonać się, gdy dojdzie do awarii – np. jeśli w łazience pęknie rura. Zakręcając kurek (w zaworze grzybkowym) lub zmieniając kąt dźwigni (w zaworze kulowym), błyskawicznie odetniesz dopływ wody.

Rodzaje zaworów do wody

To, jaki zawór do wody będzie optymalnym wyborem w Twoim przypadku, zależy głównie od tego, do czego ma być wykorzystany. W zależności od przeznaczenia, wyróżnić można m.in. zawory bezpieczeństwa, antyskażeniowe, regulacyjne oraz zwrotne.

Zawór bezpieczeństwa – służy do zabezpieczenia instalacji wodnej przed uszkodzeniem na skutek np. zbyt wysokiego ciśnienia.

Zawór antyskażeniowy – zabezpiecza wodę pitną pochodzącą z instalacji wodnej przed zanieczyszczeniem związanym z przepływem zwrotnym. Można wymienić zawory antyskażeniowe EA, BA oraz CA.

Zawór regulacyjny – pozwalają na pełną kontrolę przepływu wody w instalacji. Zawory regulacyjne kątowe wykorzystywane są np. do podłączenie pralki lub zmywarki do instalacji wodnej.

Zawór zwrotny – zabezpieczają instalację wodną, przedłużając jej żywotność, a także regulują przepływ wody w instalacji.

Jakie są dostępne typy zawory do wody?

Przeglądając ofertę sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, możesz natrafić na ofertę grzybkowych i kulowych zaworów do wody. Te drugie cechują się całkowitą szczelnością.

Zawory grzybkowe

Grzybkowe zawory do wody łatwo rozpoznasz po ich budowie. W przeciwieństwie do zaworów kulowych nie mają rączki (dźwigni), a kurek. Przy jego pomocy możesz regulować intensywność przepływu wody w instalacji.

Zawory kulowe

Wewnątrz zaworu znajduje się kula. Jeśli chcesz zamknąć przepływ wody w instalacji, wystarczy, że przekręcisz dźwignię, wówczas kula całkowicie odetnie dopływ cieczy. 

Na co zwrócić uwagę wybierając zawór do wody?

Kluczowe znaczenie przy wyborze zaworów do wody ma ich dopasowanie do instalacji wodnej. Zanim zdecydujesz się na wybór zaworu, zajrzyj do jego specyfikacji. Dowiesz się z niej, jaki jest typ konkretnego produktu oraz rozmiar. 

Zapoznasz się także ze szczegółowymi danymi technicznymi, w przypadku zaworów bezpieczeństwa do elektrycznych podgrzewaczy będzie to np. maksymalna temperatura oraz ciśnienie otwarcia zaworu, dla zaworów grzybkowych skośnych np. długość korpusu, a także maksymalne ciśnienie i temperatura.