Złącza ciesielskie – jakie błędy popełniane są najczęściej?

Złącza ciesielskie – jakie błędy popełniane są najczęściej?

15 października, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Prace na dachu wbrew pozorom bywają bardzo skomplikowane. Pomocnym elementem mogą okazać się złącza ciesielskie, które w znacznym stopniu przyspieszają część prac odbywających się na wysokościach. To właśnie dzięki nim więźba dachowa jest tak trwała, a konstrukcja posiada satysfakcjonującą nośność. Jakie błędy popełniane są najczęściej w przypadku złącz ciesielskich? Dlaczego odpowiednia perforacja złączy ma tak duże znaczenie? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, aby odpowiedzieć na wcześniej postawione pytania. 

Źle dobrane łączniki

Jeśli złącza ciesielskie zostaną zamontowane w nieodpowiedni sposób, wówczas nie tylko zmniejszy się nośność połączeń, ale jednocześnie konstrukcja danego budynku może być zagrożona. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest użycie niewłaściwych łączników. W wielu przypadkach stosowane są łączniki systemowe w postaci wkrętów CSA czy też gwoździ pierścieniowych CNA, które posiadają niewłaściwe parametry. Należy mieć świadomość tego, że stosując nieodpowiednie złącza ciesielskie tracimy gwarancję co do nośności danego elementu, dlatego kwestia ta ma tak duże znaczenie. Odpowiednie łączniki charakteryzują się prawidłowo wyprofilowanym karbem, który to będzie wchodził stosunkowo gładko podczas wbijania, natomiast podczas wyrywania będzie zahaczał o drewno. Okazuje się, że nośność takich gwoździ jest nawet kilkukrotnie większa.

Niewystarczająca liczba łączników

Złącza ciesielskie są skuteczne, o ile zastosuje się ich odpowiednią ilość. W tym przypadku oszczędność może być pierwszą przyczyną katastrofy. Za prawidłowe łączenie możemy uznać takie, gdy wszystkie otwory są wypełnione odpowiednim łącznikiem. Zmniejszając liczbę redukujemy nośność połączenia, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Jeśli w jakikolwiek sposób ograniczamy zastosowanie łączników, powinno być to odpowiednio rozpisane w projekcie. Samodzielne podjęcie takiej decyzji może doprowadzić do sytuacji, w których nośność połączenia zostanie znacznie ograniczona, co może stanowić błąd konstrukcyjny.

Dlaczego odpowiednia perforacja złączy ma tak duże znaczenie?

Specjaliści zalecają, aby wybierać złącza ciesielskie, które zapewniają nam wymaganą nośność. W jaki sposób to rozpoznać? Im więcej jest otworów w okolicach zagięć, tym nośność będzie większa. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że perforacje mogą różnić się w zależności od tego, na jaki typ połączenia się zdecydujemy. Przesunięcie otworów nawet o kilka minimetrów może obniżyć nośność danego połączenia, co warto mieć na uwadze.