5 zalet regulatora pogodowego
13 lutego, 2020Kluczowym elementem nowoczesnej instalacji grzewczej, oprócz urządzenia grzewczego, jest regulator. Regulator pogodowy dopasowuje temperaturę zasilania instalacji grzewczej do temperatury panującej na zewnątrz tak, by w pomieszczeniach był zachowany najwyższy komfort, niezależnie od sytuacji panującej poza budynkiem. Sprawdź, jakie są najważniejsze zalety regulatora pogodowego.
1. Możliwość monitoringu zużycia energii
Nowoczesne regulatory temperatury są wyposażone w funkcję kontroli zużycia energii bądź uzysku energii z otoczenia (w przypadku pracy z pompą ciepła). W ten sposób można kontrolować wysokość rachunków, i nie tylko. Analiza zużycia energii jest dobrym punktem wyjścia do poprawy działania całego systemu grzewczego. Jeśli ilość zużywanej energii jest zbyt duża w stosunku do panujących warunków, należy sprawdzić poprawność wykonania instalacji.
2. Wygoda użytkowania
Sterowniki pogodowe są w zupełności bezobsługowe. Raz zapisane parametry są cały czas kontrolowane przez urządzenie.Dzięki sterownikowi pogodowemu możemy zapomnieć o niepotrzebnym przegrzewaniu budynku podczas słonecznego zimowego dnia oraz niedogrzaniu w pochmurny dzień. Poprzez analizę otoczenia regulator sam dba o nasz komfort niezależnie od sytuacji.
Jeśli zastosujemy dodatkowy czujnik temperatury wewnętrznej, system zauważy takie zmiany, jak wietrzenie budynku i nagłe obniżenie temperatury. Autoregulacja zwiększy temperaturę zasilania tak, by utrzymać zaprogramowaną temperaturę. W momencie, gdy w pomieszczeniu przebywawięcej osób niż zazwyczaj,a zyski cieplne są większe, energia oddawana przez instalację będzie proporcjonalnie mniejsza. Regulator kontroluje również temperaturę wody w zasobniku tak, by zawsze po odkręceniu kranu domownicy mogli korzystać z ciepłej wody.
Ponadto regulator multiMATIC VRC 700 marki Vaillant umożliwia kontrolowanie pracy kilku urządzeń, tj. urządzenia grzewczego oraz rekuperatora, a blokada przycisków zabezpiecza przez niechcianymi zmianami wprowadzonymi np. przez małe dzieci. Jedyne, o czym powinien pamiętać użytkownik regulatora, to coroczny przegląd urządzenia grzewczego.
3. Sterowanie z poziomu aplikacji
Systemy grzewcze firmy Vaillant ze sterownikiem multiMATIC VRC 700 mogą być kontrolowane za pomocą smartfona lub tabletu. Aplikacja mutiMATICApp umożliwia kontrolę nad instalacją i precyzyjne sterowanie ogrzewaniem i ciepłą wodą. Możesz za jej pomocą dopasować temperaturę do dobowego oraz tygodniowego planu zajęć. Korzyścią jest również możliwość szybkiej diagnostyki stanu systemu z poziomu profiDIALOG, co z kolei skraca czas reakcji serwisu w przypadku awarii oraz ułatwia trafne wykrycie problemu.
Zdalne sterowanie okaże się przydatne szczególnie w sytuacji, gdy przez dłuższy czas przebywamy poza budynkiem. Nawetw dużej odległości od domu możemy cały czas kontrolować jego temperaturę. Przed wyjazdem na dłuższy urlop najczęściej zmniejszamy temperaturę, by ograniczyć koszty. Z poziomu aplikacji możemy natomiast włączać urządzenie grzewcze na krótki czas przed powrotem, by podnieść temperaturę do komfortowego poziomu na czas naszego przyjazdu.
Aplikacja multiMATICApp jest kompatybilna zarówno z system Android, jak i iOS.
4. Oszczędność paliwa
Według rozporządzenia UE nr 811/2013 zaawansowany regulator systemu grzewczego pozwala zwiększyć efektywność urządzenia nawet o 5%. Dzięki czujnikowi temperatury zewnętrznej kocioł lub pompa ciepła reaguje na warunki zewnętrze. Maksymalna moc jest wykorzystywana tylko w szczytowym momencie, podczas dużych mrozów. W warunkach przejściowych moc urządzenia grzewczego jest modulowana zależnie od panującej sytuacji. Zmniejszenie mocy nie powoduje zmniejszenia komfortu – wręcz przeciwnie. Zmniejszone jest tylko zużycie paliwa. Temperatura w pomieszczeniu jest cały czas kontrolowana.
Ważnym elementem pozwalającym zachować komfort oraz zoptymalizować zużycie paliwa jest odpowiednia nastawa krzywej grzewczej. Określa ona temperaturę zasilania instalacji zależnie od panującej na zewnątrz temperatury. Niestety, nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, jaką krzywą wybrać. Wybór krzywej grzewczej zależy od rodzaju budynku i instalacji. Regulator multiMATIC VRC 700 firmy Vaillant posiada pomocną funkcję adaptacji krzywej grzewczej. Porównuje on temperaturę wnętrza z zadaną temperautrą. Na podstawie tej analizy wybiera odpowiedni kształt krzywej, aby zapewnić najwyższy komfort oraz oszczędność paliw.
5. Programowanie przydatnych funkcji
Regulator temperatury Vaillant posiada wiele przydatnych funkcji, które można wykorzystać,aby obniżyć koszt eksploatacji. Podstawową funkcją jest możliwość ustawienia przedziałów czasowych o określonej temperaturze. Jeśli obniżymy temperaturę pomieszczeń w ciągu nocy oraz podczas naszej nieobecności za dnia, zmniejszamy temperaturę zasilania instalacji, a co za tym idzie – zużycie paliw. Istnieje możliwość ustawienia do trzech przedziałów czasowych o określonej temperaturze na każdy dzień. Dodatkowo możliwe są tryby takie jak „1 dzień w domu” lub „1 dzień poza domem”, które odpowiednio podnoszą lub obniżają temperaturę w pomieszczeniach poza przedziałami czasowymi. Ponadto można ustawić dzienne okresy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Regulator jest wyposażony w odbiornik sygnału DCF, który automatycznie nastawia czas i datę nawet po przerwie w dostawie prądu. Kontrola czasu i daty jest szczególnie ważna, gdy mamy odpowiednio zaprogramowane przedziały czasowe całego tygodnia.
Regulator pogodowy pozwala również na ustawienie różnych krzywych grzewczych dla każdego z obiegów. Dzięki temu możemy utrzymywać różną temperaturę na różnych kondygnacjach.