Szkło dekoracyjne we współczesnym wystroju wnętrz

Szkło dekoracyjne we współczesnym wystroju wnętrz

10 lutego, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Szkło dekoracyjne stanowi połączenie unikatowych właściwości materiału o szerokim zastosowaniu z wysokimi walorami estetycznymi. Chętnie wykorzystywane jest przez architektów i dekoratorów nowoczesnych wnętrz. Można je poddawać hartowaniu i piaskowaniu.

Zastosowanie szkła w budownictwie i sztuce urządzania pomieszczeń różnorakiego przeznaczenia jest obecnie bardzo szerokie. Widoczny wzrost popularności szkła jako materiału dekoracyjnego wiąże się z nowymi trendami dekoratorskimi oraz dążeniem do tworzenia jasnych i otwartych przestrzeni.

Rodzaje szkła dekoracyjnego

Szkło dekoracyjne oferowane przez producentów (np. na stronie https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl/szklo-dekoracyjne-decorglass-masterglass) zdobione jest wzorem, stąd nazywa się je także ornamentowym. Powstaje w procesie tłoczenia wzoru na szkle podczas walcowania. Dostępne są szyby dekoracyjne przezroczyste oraz barwione w masie. Wzory na szkle nawiązują do różnych stylów wizualnych. Na rynku dostępne są zarówno szyby z ornamentami klasycznymi czy vintage, jak i modernistycznymi, wykorzystującymi aktualne tendencje zdobnicze, np. modny styl industrialny. Dzięki temu szkło dekoracyjne ma bardzo szerokie zastosowanie. Używa się go zarówno do wystroju wnętrz stylizowanych, nawiązujących do minionych trendów dekoracyjnych, jak i urządzonych nowocześnie. Ważne jest, aby wybrany ornament był dopasowany do wystroju danego pomieszczenia.

Właściwości szkła dekoracyjnego

Tak jak każda szyba float szkło dekoracyjne może podlegać dalszej obróbce, w której wyniku zyskuje unikatowe właściwości. Aby podnieść jego wytrzymałość na szok termiczny i zgniatanie, należy je poddać procesowi hartowania, dzięki czemu szkło jest bezpieczniejsze w zastosowaniu wewnętrznym. Szyba musi być docięta do odpowiedniego rozmiaru przed hartowaniem. Należy również wywiercić w niej wcześniej konieczne otwory.

Do czego stosuje się szkło dekoracyjne?

W aranżacji wnętrz szkło dekoracyjne stosuje się zarówno jako element ozdobny, jak i materiał konstrukcyjny. Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie szyb ornamentowych do tworzenia stałych i mobilnych ścianek działowych – w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym. To rozwiązanie, które pozwala przystosować przestrzeń open space do potrzeb pracowników kreatywnych potrzebujących więcej ciszy i spokoju do właściwego wykonywania swoich zadań. Szkło dekoracyjne często stanowi także podstawowy element szklanych drzwi przesuwnych, które również można wykorzystać do podziału przestrzeni, np. do oddzielenia łazienki od sypialni. Szyby ornamentowe, z uwagi na to, że są półprzezroczyste, doskonale się do tego celu nadają. Tworzy się z nich także:

  • drzwi do kabin prysznicowych,
  • parawany nawannowe,
  • szklane witryny,
  • wypełnienia mebli, np. blaty stołów, biurek, półki,
  • balustrady,
  • okna.

Istotną cechą szkła dekoracyjnego jest sposób rozszczepiania wiązki światła, który zależy od umieszczonego na szybie wzoru. Dzięki temu uzyskuje się w pomieszczeniu ciekawy efekt gry światła i cienia.