Agregaty prądotwórcze dostępne na rynku
4 września, 2019Wybierając agregat dla naszego domu lub przedsiębiorstwa, często stajemy przed wieloma dylematami. Rodzajów i typów tych urządzeń jest multum i różnią się nie tylko mocą, ale również wieloma innymi aspektami. Na przykład typem paliwa na jakim pracują, ilością faz, automatyką i tak dalej. Przybliżamy najważniejsze parametry generatorów dostępnych w sklepach, by ułatwić wybór właściwego urządzenia.
Dostępne rodzaje paliwa
Dawniej można było kupić przede wszystkim bardzo małe agregaty benzynowe, oraz duże stacjonarne generatory z silnikami diesla. Dziś wybór jest dużo szerszy, możemy bez problemu zakupić sprzęt zasilany olejem opałowym, gazem LPG, sprężonym gazem ziemnym czy biogazem. Jeśli kupujemy urządzenie do awaryjnego zasilania w domu, najczęściej wybieramy niewielki generator zasilany tradycyjnymi paliwami. Może to być zwyczajna benzyna, ropa, lub też olej opałowy. Te substancje jest bowiem zdobyć najłatwiej. W przypadku wykorzystania przemysłowego, przedsiębiorcy decydują się często na różnego rodzaju paliwa alternatywne. W ostatnim czasie popularny stał się sprężony gaz ziemny, ponieważ można go pobrać ze zwyczajnej instalacji gazowej. Po sprężeniu i podaniu na specjalne wtryskiwacze, bez problemu zasili on tradycyjny silnik o zapłonie iskrowym.
Moc maksymalna i ilość faz
W sklepach znajdziemy zarówno urządzenia o bardzo niewielkich wymiarach, które generują prąd jednofazowy o napięciu 230 V i mocy kilkuset wat, jak również ogromne generatory stacjonarne, mogące zasilić nawet całą halę produkcyjną. Produkują one prąd o napięciu 230 V oraz 400 V i trzech fazach, a ich moc może sięgnąć nawet 50 kilowatów. To wystarczająca ilość, by można było zasilić nawet dziesięć domów jednorodzinnych. Można założyć, że dla typowego gospodarstwa domowego 5 kW mocy i jedna faza będą wystarczające, stąd też ten rodzaj urządzeń jest kupowany zdecydowanie najczęściej. Nawet jeśli budynek posiada instalację trójfazową, to z wykorzystaniem tylko jednej z nich można z powodzeniem zasilić podstawowe urządzenia i oświetlenie w czasie awarii zasilania z sieci energetycznej.
Kupując agregat prądotwórczy musimy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe opcje i zdecydować, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Dopasujmy generator do najlepiej dostępnego w naszym rejonie rodzaju paliwa, wybierzmy też poprawnie ilość faz i moc, która będzie nam potrzebna. Do okazjonalnego użytku wystarczy niewielki agregat przenośny, w przypadku zapotrzebowania na większe moce przyda się większe urządzenie stacjonarne.