Jak wybrać wykładzinę dywanową
4 września, 2019Wykładziny dywanowe to nieodzowny element wyposażenia wnętrz. Są miękkie, ciepłe, amortyzują kroki i chronią przed zimnem, przez co idealnie sprawdzają się również w sypialniach czy na korytarzach jak i również na schodach. Aranżacje wnętrz z wykorzystaniem wykładzin nadają charakter mieszkaniu. Niestety wiele osób nie ma świadomości tego, że cechy wykładzin różnią się od cech dywanów. Decydując się na wykładzinę powinniśmy wybrać taką, której funkcjonalność spełni się w wybranym przez nas pomieszczeniu. Każda wykładzina składa się bowiem z trzech warstw: podkładu, runy i osnowy. Rodzaj materiału, z którego została wykonana każda z warstw ma bardzo istotne znaczenie przy wyborze. Piękna wykładzina, szczególnie w sypialni, to prawdziwa klasa, która przywodzi na myśl luksusowe domy. Drogi użytkowniku − czy zdecydujesz się na wykładzinę już dziś?
Rodzaje runa i sposoby ich produkcji:
- Naturalne pochodzenia zwierzęcego; tworzone z włókien naturalnych takich jak np. wełna owcza, kozia lub wielbłądzia.
- Naturalne pochodzenia roślinnego np. sizal, włókno kokosowe, trawa morska, wełna, bawełna.
- Sztuczne, takie jak nylon, polipropylen, poliester, akryl, PCV, linoleum, kauczuk.
- Tkane – z owczej wełny z niewielką domieszką włókien sztucznych, tkane są na krosnach bądź specjalnej bawełnianej lub jutowej siatce.
- Tuftowane – włókna są wszywane w osnowę.
- Flokowane – włókna są wtapiane w żywicę syntetyczną lub płynny polimer.
Zalety i wady każdego rodzaju runa oraz rodzaje podkładów pod wykładzinę:
- Wełna jest miękka, elastyczna, miła i ciepła. Jest odporna na zabrudzenie i nie przyciąga kurzu. Nie jest polecana dla alergików.
- Bawełna jest miękka w dotyku, nie mechaci się i nie ściera. Nie jest odporna na zabrudzenia tak jak wełna, ale za to łatwo się ją czyści.
- Naturalne włókna roślinne, są bardzo wytrzymałe, nadają się do przedpokoju lub na schody, ale trzeba pamiętać że są sztywne i dosyć nieprzyjemne w dotyku. Z tego względu nie poleca się ich do sypialni czy pokoju dziecięcego. Zrobione wykładziny z tego włókna nie przyciągają kurzu.
- Poliamid ma piękne kolory (klasa sama w sobie!), które niestety szybko płowieją. Jest miękki, sprężysty i odporny na gniecenie oraz ścieranie. Trudno pochłania wodę, więc rozlane płyny nie wsiąkają głęboko.
- Polipropylenowe są wyjątkowo odporne na ścieranie i trwałe, jedynie ławo ulegają wgnieceniom pod naciskiem ciężkich mebli.
- Podkład filcowy, można go kłaść bezpośrednio na twardym podłożu, ponieważ podwyższa komfort chodzenia oraz nadaje wykładzinie odpowiednią elastyczność – runo mniej się przygniata i łatwiej sprężynuje, dzięki czemu wykładzina długo zachowuje ładny wygląd. Filc nie wchodzi w reakcję ze środkami chemicznymi znajdującymi się w podłogach lakierowanych, nadaje się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym.
- Podkład z juty syntetycznej, ma formę siateczki z polipropylenu, jest lżejszy i tańszy od juty naturalnej. Nie butwieje, nie gnije, może być więc stosowany w wilgotnych warunkach, nadaje się też do czyszczenia na mokro.
- Podkład z pianki, polecany na podłoża betonowe oraz kamienne. Niestety, często wchodzi w reakcję ze środkami ochrony podłóg lub do pielęgnacji wykładzin (akcesoria takie jak lakiery). Podobne właściwości ma podkład z gumy kauczukowej (rzadko stosowany).
Jak obliczyć ilość wykładziny?
Aby obliczyć ilość wykładziny dokładnie zmierzmy długość i szerokość pomieszczenia uwzględniając wnęki, podesty itd. Jeśli pomieszczenie ma kształt nieregularny to bierzemy pod uwagę największą długość i szerokość. Do każdego wymiaru dodajemy po 10 cm zapasu. Wykładziny najczęściej mają szerokość od 2 do 5 metrów, ta różnorodność ułatwia nam kupienie jednego kawałka i uniknięcie łączeń. Jeśli nie jest to możliwe, przy obliczeniu wymiarów trzeba również dodać nieco zapasu na dopasowanie wzoru i kierunku ułożenia runa stykających się kawałków. Pamiętajmy, że łączenie powinno przebiegać prostopadle do okien. Przykładowe możliwości możesz zobaczyć tutaj: https://www.iwykladziny.pl/.
Która wykładzina lepsza? i jaki rodzaj wykładziny do danego pomieszczenia wybrać?
Aby ocenić jakość i trwałość wykładziny dywanowej, warto sprawdzić wagę i gęstość runa. Im jest większe, tym lepiej. Na przykład wykładzina o dużej gramaturze, ale małej gęstości może być mało trwała – mieć wysoki, ale rzadki włos. Przed kupnem wykładziny dobrze jest też zwrócić uwagę, ile lat gwarancji daje jej producent. Reklama nie zawsze zawiera te informacje. Gwarancja to wskaźnik trwałości produktu, zwłaszcza gdy wynosi on kilkanaście lat, a nie dwa-trzy.
- Pokój dzienny Najczęściej użytkowany przez domowników i odwiedzany przez twoich gości, tutaj szczególnie ważna jest aranżacja. Wykładzina powinna tu być odporna na ścieranie i zabezpieczona powłoką anty zabrudzeniową. Najlepsze są wykładziny poliamidowe mieszane, pętelkowe, strzyżone i welurowe.
- Sypialnia Tu wykładzina może być mniej wytrzymała, za to bardziej miękka i z wyższym włosem. Dobrze sprawdzi się pętelkowo-strzyżona, strzyżona, welurowa. Wyjątkowo dobrze – wełniana. Wchłania wilgoć z pomieszczenia i oddaje ją w postaci pary. Powietrze w sypialni stanie się mniej suche, a więc zdrowsze.
- Pokój dziecięcy Wykładzina musi mieć powłokę anty zabrudzeniową, być odporna na ścieranie, a także miękka i miła w dotyku. Najlepsze będą pętelkowe, welury i mieszane.
- Przedpokój i korytarz Tutaj najłatwiej zabrudzić i uszkodzić podłogę. Szukajmy wśród dywanów z wykładziny mieszanej, pętelkowej lub igłowej z powłoką antyzabrudzeniową.
- GDZIE NIE NALEŻY KŁAŚĆ WYKŁADZINY? Wykładziny dywanowe są mało odporne na wilgoć. Dlatego nie kładźmy ich w kuchni ani pod meble łazienkowe. Tutaj lepiej sprawdzają się panele podłogowe lub terakota.
Ważna informacja dla alergików
Wykładzina przeznaczona do pomieszczeń, w których przebywają alergicy, powinna być przede wszystkim naturalna, a więc produkowana bez szkodliwych substancji. Równie ważne jest, by nie gromadziła ona kurzu, który może wywołać reakcje alergiczne. Najlepiej w tej roli sprawdzą się wykładziny elastyczne takie jak linoleum lub wykładzina kauczukowa. Warto też wiedzieć, że posadzki z materiałów elastycznych odciążają kręgosłup podczas chodzenia. Jeśli zdecydujemy się na wykładzinę dywanową, należy wybrać taką, której runo i podkład są nasycone specjalną substancją hamującą rozwój roztoczy, grzybów czy pleśni oraz bakterii takich jak MRSA czy Escherichia coli.
Układanie wykładziny podłogowej
Układanie wykładziny jest dość łatwe i zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża. Jeśli podłoże jest równe, wykładzinę można kłaść bezpośrednio na wylewki betonowe, parkiet czy deski. Jeśli podłoże jest nierówne, przygotowuje się je poprzez wylanie masy samopoziomującej (w przypadku betonu) lub przymocowanie płyt OSB na istniejących posadzkach. Do powierzchni 20 m2 wykładzina dywanowa nie wymaga klejenia do podłoża, jeśli układana jest w jednym kawałku. Tak naprawdę niewielką ilość wykładziny można położyć samodzielnie, jednak do większych zleceń poleca się skorzystanie z usług robotników. Darmowe aranżacje powinny być dostępne u firm, które specjalizują się w wykładaniu wykładzin. Oferty dotyczące układania można znaleźć już w parzę z wykładziną; z reguły im wyższa klasa materiału, tym bardziej wyspecjalizowani pracownicy. Warto pamiętać o tym, żeby nie wybierać zbyt taniego fachowca. W przypadku nierównego doklejenia wykładziny ciężko odzyskać pieniądze, a niektórzy specjaliści mogą bez zezwolenia robić zdjęcia naszego mieszkania z położoną już wykładziną, bo myślą, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. W każdym zleceniu najważniejsze jest, aby przedyskutować z usługodawcą prawa i obowiązki, a także dokładnie określić naszą wizję wykonania usługi.
Na rynku dostępne są idealne akcesoria przeznaczone do pielęgnacji i czyszczenia twoich wykładzin! Są to różne urządzenia, takie jak odkurzacze piorące i ekstraktory, a również klasyczne środki chemiczne. Do większości wykładzin można stosować klasyczne płyny przeznaczone do prania dywanów. Niektóre z nich wykazują działanie dopiero po upływie godziny, inne z nich reklamują się jako ekspresowe, czyszczące w przeciągu 10 minut. Wystarczy po upływie określonego czasu wciągnąć płyn (lub proszek) odkurzaczem, następnie dokładnie wysuszyć. Odkurzacz piorący, działając pod wysokim ciśnieniem nakłada na wykładzinę pianę, następnie dokładnie zasysa ją razem z brudem. Ceny takich odkurzaczy zaczynają się zazwyczaj od 500zł. Droższe modele różnią się przede wszystkim pojemnością zbiornika, mocą i ciśnieniem, pod jakim działają. Warto jednak przemyśleć zakup, bo tego typu urządzenie sprawdzi się nie tylko do wykładzin i dywanów, ale także do kanap, materacy i poduszek.