Izolacja dachu – co musisz wiedzieć

Izolacja dachu – co musisz wiedzieć

4 września, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Mówiąc izolacja dachu tak naprawdę ma się na myśli aż trzy jej rodzaje: termoizolację, hydroizolację oraz paroizolację. Zastosowanie każdej z nich w swoim domu wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także skrupulatnie wybranych materiałów.

Hydroizolacja

Każdemu posiadaczowi domu zależy na tym, aby na nos nie kapała mu woda, a konstrukcja domu i dachu nie niszczała pod wpływem wilgoci. Najważniejsza jest więc oczywiście pierwsza warstwa dachu, która oddziela dom od czynników zewnętrznych. Pod nią natomiast powinna znaleźć się kolejna warstwa, która da Ci jeszcze większą pewność, że Twój dach nie będzie przeciekał. Poniżej prezentujemy kilka możliwych rozwiązań.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia – nie przepuszczają wody zewnętrznej, sprawiając, że ta w całości po nich spływa. Dodatkowo charakteryzują się wysokim wskaźnikiem przepuszczania pary (nie mniej niż 1000 g/m2/ doba), dzięki czemu wilgoć znajdująca się w domu bez problemu wydostaje się na zewnątrz. Na rynku dostępne są już membrany, które można kłaść na sztywnym poszyciu, a więc bez problemu mogą zastąpić one papę.

Niskoparoprzepuszczalne folie wstępnego krycia – w przeciwieństwie do opisanych powyżej membran, folie te mają niższą przepuszczalność pary (max. 1000 g/m2/ doba). Pomiędzy taką folią, a ociepleniem pod nią musi być więc zostawiona przestrzeń ok. 3-6 cm, aby istniała wentylacja i elementy dachu oraz ocieplenia nie były narażone na szkodliwe działanie wilgoci pochodzącej z wnętrza domu. Warto nadmienić, że na rynku istnieją także folie z warstwą, która ma odbijać promienie słońca, a więc sprawiać, że dom nie będzie się aż tak bardzo nagrzewał.

Papa – to materiał wykorzystywany właściwie coraz rzadziej. Na rynku można spotkać papę na osnowie poliestrowej, z włókna szklanego, z welonu szklanego a nawet z tektury. Papy zdecydowanie częściej stosuje się przy dachach płaskich, ponieważ na dachach skośnych w momencie nagrzania może dojść do spływania papy. Dodatkowo warto wiedzieć, że papy sprawdzają się wyjątkowo dobrze jako podkład pod gonty bitumiczne, ponieważ takie połączenie gwarantuje wysoką szczelność.

Paroizolacja

Dla konstrukcji dachu istotne jest nie tylko to, żeby woda z zewnątrz nie dostawała się do środka, ale także, aby wilgoć, pochodząca z wnętrza domu miała możliwość wydostania się i nie zbierała się w elementach konstrukcji czy izolacji termicznej. Dlatego tak ważne jest zastosowanie folii paroizolacyjnej. Folię taką trzeba zamocować prostopadle do krokwi lub do rusztu nośnego. Koniecznie należy przy tym pamiętać o zachowaniu 15 cm zakładów i dodatkowym ich uszczelnieniu taśmą jedno lub dwustronną.

Termoizalacja

Podobnie jak w przypadku hydroizolacji, tak i przy termoizolacji na rynku znaleźć można wiele materiałów do tego służących. Najczęściej stosowana jest wełna mineralna, która nie tylko rewelacyjne utrzymuje się między elementami więźby i nie wymaga dodatkowego mocowania, ale także chroni drewniane elementy konstrukcji przed ogniem. Jeśli natomiast elementem Twojego dachu są płyty drewnopodobne tworzące sztywne poszycie, możesz wykorzystać do termoizolacji płyty XPS. Często także stosuje się płyty PIR, których grubość wynosi od 20 do 180 mm. Charakteryzuje je wysoka twardość, lekkość i niski współczynnik przewodzenia ciepła.

W tekście przedstawiliśmy jedynie kilka możliwych propozycji izolowania dachu, natomiast nieoceniona może okazać się pomoc wykwalifikowanej osoby. „Źle dobrane i nieprawidłowo zamontowane materiały izolacyjne, mogą jedynie przysporzyć problemów w przyszłości. Bardzo ważne jest więc upewnienie się nie tylko co do jakości wykorzystywanych elementów, ale także wiedzy fachowca” – mówi jeden ze specjalistów pracujących dla Geda24.pl.